Outlet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sklep Nebraska Crossing Outlets

Outlet (z ang.) – sklep fabryczny, sprzedający towar wyłącznie jednego producenta. Obiekty tego typu często znajdują się przy fabrykach, choć nie jest to regułą.

Słowo outlet jest także błędnie używane jako określenie nieużywanego towaru pochodzącego z końcówek serii, nadwyżek produkcyjnych, licytacji, zwrotów konsumenckich, pozostałości niesprzedanych przez sklepy pierwotnego przeznaczenia danej marki. Są to kolekcje z ubiegłych sezonów, a także aktualne, zarówno w I jak i II gatunku, występujące często w niepełnych rozmiarach, lub zastępczych opakowaniach. Towar outletowy może również nie posiadać kompletnych metek oryginalnych (części lub wszystkich).

Traktując outlet tym drugim znaczeniu, w 2016 roku w Polsce znajdowało się 13 outletowych centrów handlowych o łącznej powierzchni 213 tys. m²[1] w 10 polskich aglomeracjach[2]:

Kolejne centra w budowie znajdują się w Bydgoszczy (Metropolitan Outlet, dawniej Galeria Glinki[3]) oraz w Warszawie (Outlet Atmosfera[4]). Zaawansowane prace projektowe dotyczą również obiektu w Toruniu (Outlet Toruń[5]).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grupa Wirtualna Polska, Outletów będzie w Polsce przybywać. A w nich marki premium, kina i restauracje, finanse.wp.pl, 20 marca 2016 [dostęp 2016-03-21] (pol.).
  2. Rynek outletów w Polsce – gdzie już istnieją, gdzie mogą powstać, www.linkedin.com [dostęp 2019-01-29] (ang.).
  3. Carrefour zmieni Galerię Glinki w Metropolitan Outlet Bydgoszcz - Detal, www.dlahandlu.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  4. W Warszawie powstanie Outlet Atmosfera, www.thecity.com.pl [dostęp 2017-11-25].
  5. Nie Karawela, a Toruń Outlet stanie na terenie po Polchemie - nowosci.com.pl, nowosci.com.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).