Outlet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sklep Nebraska Crossing Outlets

Outlet (z ang.) – sklep fabryczny, sprzedający towar wyłącznie jednego producenta. Obiekty tego typu często znajdują się przy fabrykach, choć nie jest to regułą.

Słowo „outlet” jest także używane jako określenie nieużywanego towaru pochodzącego z końcówek serii, nadwyżek produkcyjnych, licytacji, zwrotów konsumenckich, pozostałości niesprzedanych przez sklepy pierwotnego przeznaczenia danej marki. Są to kolekcje z ubiegłych sezonów, a także aktualne, zarówno w I jak i II gatunku, występujące często w niepełnych rozmiarach, lub zastępczych opakowaniach. Towar outletowy może również nie posiadać kompletnych metek oryginalnych (części lub wszystkich).

Jeśli chodzi o outlet w tym drugim znaczeniu, w 2016 roku w Polsce znajdowało się 13 outletowych centrów handlowych o łącznej powierzchni 213 tys. m²[1] w 10 polskich aglomeracjach[2]:

Kolejne centra w budowie znajdują się w Bydgoszczy (Metropolitan Outlet, dawniej Galeria Glinki[3]) oraz w Warszawie (Outlet Atmosfera[4]). Zaawansowane prace projektowe dotyczą również obiektu w Toruniu (Outlet Toruń[5]).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grupa Wirtualna Polska, Outletów będzie w Polsce przybywać. A w nich marki premium, kina i restauracje, finanse.wp.pl, 20 marca 2016 [dostęp 2016-03-21] (pol.).
  2. Rynek outletów w Polsce – gdzie już istnieją, gdzie mogą powstać, www.linkedin.com [dostęp 2019-01-29] (ang.).
  3. Carrefour zmieni Galerię Glinki w Metropolitan Outlet Bydgoszcz - Detal, www.dlahandlu.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  4. W Warszawie powstanie Outlet Atmosfera, www.thecity.com.pl [dostęp 2017-11-25].
  5. Nie Karawela, a Toruń Outlet stanie na terenie po Polchemie - nowosci.com.pl, nowosci.com.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).