Ovčárna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ovčárna
(Volareza – Hotel Ovčárna pod Pradědem)
Ilustracja
Widok na Hotel Ovčárna (w dali góra Pradziad)
Państwo

 Czechy

Kraj

 morawsko-śląski

Pasmo

Wysoki Jesionik
(cz. Hrubý Jeseník)
(Sudety)

Wysokość

1300 m n.p.m.

Data otwarcia

1922

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Ovčárna”
Ziemia50°04′15,53″N 17°14′19,61″E/50,070981 17,238781
Strona internetowa

Ovčárna (również Volareza – Hotel Ovčárna pod Pradědem; historyczna nazwa niem. Schäferei[1][2]) – całoroczny hotel górski (dawniej schronisko turystyczne) w paśmie górskim Wysokiego Jesionika (cz. Hrubý Jeseník) w północno-wschodnich Czechach, w Sudetach Wschodnich, w obrębie gminy Malá Morávka, położony na wysokości 1300 m n.p.m.[3], na stoku góry Petrovy kameny, w odległości około 1,5 km na południowy wschód od szczytu góry Pradziad (cz. Praděd)[4][5].

Historia hotelu[edytuj | edytuj kod]

Historyczna chata Schäferei (1903 rok)

Historia hotelu Ovčárna związana jest z historią terenów wokół góry Pradziad, gdzie obszarami tymi zainteresowali się początkowo pasterze[1][2]. Ovčárna została wybudowana w 1863 roku w miejscu szałasu pasterskiego, jako jeden z najstarszych obiektów tego typu w Wysokim Jesioniku[1]. W przeszłości (XVIII wiek) tereny te powyżej wysokości 1205 m n.p.m. były pokryte trawą wysokogórską, stwarzając dogodne warunki do wypasu bydła, a później owiec[2]. Dopiero w XIX wieku zainteresowanie tymi terenami turystów, spowodowało wyparcie pasterzy, kosztem przeznaczenia tych terenów do budowy projektowanych obiektów turystycznych, początkowo schronisk[2]. Ovčárna znajdowała się na terenie dóbr zakonu krzyżackiego i na początku służyła celom hodowlanym, ale z racji dogodnego położenia często przybywali tam turyści[1]. W 1888 roku wielki mistrz zakonu Wilhelm Habsburg poprosił zarząd główny organizacji turystycznej o nazwie Morawsko-Śląskie Sudeckie Towarzystwo Górskie (niem. Mährisch-Schlesischer Sudetengebirgsverein (MSSGV)) o udostępnienie planów istniejącego schroniska turystycznego chata Jiřího na Šeráku, w związku z planowaną rozbudową Ovčárni dla celów turystycznych. Organizacja zgodziła się i w 1889 roku obiekt rozbudowano, podobnie jak pobliską miejscowość Karlova Studánka. Organizacja MSSGV chciała schronisko wydzierżawić, gdyż prowadzące go małżeństwo Karl i Rosalie Grohal początkowo niezbyt przychylnie traktowało przybyłych turystów, jednak zakon krzyżacki nie zgodził się na to[2]. Dom, który oni obsługiwali służył leśnikom, turystom oraz m.in. botanikom, jak prof. Friedrich Kolenati, który prowadził na stoku góry Petrovy kameny swoje badania[2]. W 1902 roku według projektu Drechslera została wytyczona i zbudowana droga z miejscowości Karlova Studánka (z przełęczy Hvězda)[2]. W 1908 roku sekcja ołomuniecka organizacji MSSGV założyła obok schroniska ogród botaniczny (niem. Sudetengarten)[2].

Po śmierci 13 sierpnia 1909 roku Rosalii Grohal, nowym dzierżawcą został Adolf Bradel, który postanowił, że obiekt będzie otwarty przez cały rok (dotychczas działał tylko w miesiącach letnich), jednak 22 grudnia 1910 roku Ovčárnię strawił pożar, a Bradel zginął w jego płomieniach[1][2]. Wkrótce po pożarze wybudowano piętrowy drewniany dom, który stopniowo się powiększał[2]. Żona zmarłego Bradela – Aloisa w 1912 roku zajęła się sprzedażą biletów na wieżę Pradziada. Napływ turystów zainteresowanych pobytem wokół góry Pradziad i jej wieży widokowej spowodował, że mały dom zaczął być za mały, by pomieścić zainteresowanych, koniecznością więc stała się jego przebudowa[2]. W 1911 roku, w miejscu spalonego schroniska wzniesiono prowizoryczną budowlę oferującą posiłki oraz kilka miejsc noclegowych. Wewnątrz znajdował się także telefon. Nowy budynek schroniska wybudowano dopiero w 1922 roku – były w nim trzy sale restauracyjne i dwie noclegowe na 100 miejsc. Schronisko nadal było w rękach zakonu krzyżackiego (do 1945 roku), a działania organizacji MSSGV w celu rozbudowy obiektu zakończyły się niepowodzeniem (choć od 1931 roku członkowie towarzystwa mieli 10% zniżki na noclegi, co wiąże się z faktem, że dzierżawca Ovčárni był jednocześnie najemcą wieży widokowej na górze Pradziad). Na początku lat trzydziestych XX wieku budynek został całkowicie przebudowany na hotel górski z restauracją oraz pokojami gościnnymi[2]. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku obiekt znacjonalizowano[2]. Początkowo dostało go przedsiębiorstwo Lasy Państwowe, a w 1949 roku armia czechosłowacka, która wykorzystywała go jako swój obiekt wypoczynkowy. W latach 50. XX wieku Ovčárnię rozbudowano i przebudowano[2]. Większą – ogólną rekonstrukcję przeprowadzono w 1985 roku[2]. 29 lipca 1991 roku hotel został przeznaczony po remoncie dla wszystkich zainteresowanych[1][2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Widok sprzed hotelu Ovčárna w kierunku góry Pradziad

Hotel Ovčárna jest nowoczesnym hotelem górskim (***), położonym w centrum pasma Wysokiego Jesionika, który pełni rolę punktu widokowego z dostępem do wielu form wypoczynku i turystyki górskiej[6][7]. Nowoczesna bryła budynku o ciekawym zadaszeniu, położona jest w najatrakcyjniejszej lokalizacji pasma górskiego Wysokiego Jesionika, przy grzbiecie głównym góry Pradziad[8], ciągnącym się od przełęczy Červenohorské sedlo do przełęczy Skřítek, w pobliżu najwyższych jego szczytów, z widokiem w kierunku najwyższej góry Pradziad[6][9]. Hotel jest członkiem i posiada certyfikat Morawsko-Śląskiej Organizacji Ruchu Turystycznego[8].

Budynek ma rozbudowaną formę architektoniczną, złożoną z obiektu zasadniczego na przybliżonym planie prostokąta w rzucie poziomym o wymiarach około (100 × 25) m oraz przybudówek, przykrytego blachą miedzianą oraz konstrukcją ścian zbudowanych w ramie żelbetowej, izolowanych na bazie polistyrenu, oraz licowanych płytkami granitowymi[2]. W części środkowej od strony północno-wschodniej znajduje się wejście główne oraz recepcja hotelu. Budynek posiada cztery kondygnacje naziemne (parter i trzy piętra), przy czym piętra znajdują się w obszarze ściętego zadaszenia. Bryła budynku została dostosowana do architektury górskiej oraz wkomponowana w taras ziemny na stoku góry Petrovy kameny, na którym umieszczono poza budynkiem również parking[4]. Lokale gastronomiczne są zlokalizowane na parterze (restauracja i kawiarnia[10]).

Hotel znajduje się w enklawie obszaru narodowego rezerwatu przyrody Praděd, powstałego w 1991 roku o powierzchni około 2031 ha, będącego częścią wydzielonego obszaru objętego ochroną o nazwie Obszar Chronionego Krajobrazu Jesioniki (cz. Chráněná krajinná oblast (CHKO) Jeseníky), jest zatem punktem wypadowym dla miłośników przyrody i górskiej turystyki pieszej[4]. W budynku niedaleko hotelu znajduje się stacja Pogotowia Górskiego[11]. Do hotelu prowadzi asfaltowa droga biegnąca na trasie przełęcz Hvězda – Pradziad[4]. Z uwagi na małą szerokość tej drogi, obowiązuje na odcinku przełęcz Hvězda – Ovčárna ruch wahadłowy, kierowany podnoszonym szlabanem i sygnalizacją świetlną[12]. Niedaleko hotelu zlokalizowano przystanek autobusowy z połączeniem do miejscowości Karlova Studánka i Malá Morávka[4].

Wyposażenie hotelu[edytuj | edytuj kod]

 • 125 miejsc (21 pokoi 2-osobowych, 20 pokoi 3-osobowych, 2 pokoje 4-osobowe, 3 pokoje 1-osobowe). Ponadto apartamenty (1 apartament 4-łóżkowy, 4 apartamenty 2-pokojowe)[3][6][13]. W pokojach i apartamentach (łazienka z prysznicem, telewizor (telewizja satelitarna, internet), telefon i lodówka)[3][6][13].
 • Restauracja dla 90 gości (otwarta 10:30–22:30)[6][10]
 • Kawiarnia dla 70 gości[6]
 • Centrum odnowy biologicznej[13][14]:
  • Sauna
  • Whirlpool
  • Basen z przeciwprądem o wymiarach: szerokość × długość × głębokość = (2,7 × 7,8 × 1,5) m
  • Basen o wymiarach: szerokość × długość × głębokość = (2,7 × 2,3 × 1,4) m
  • Sala masaży (masaż klasyczny, masaż kolby, indyjski masaż głowy, masaż z kamieniami, ławka masażu – tapicerowana kanapa „Lymfodrain”)
  • Solarium
  • Sucha kąpiel węglanowa
  • Fitness (spinning, cross-country symulator, orbitrek)
 • wypożyczalnia sprzętu sportowego, bilard[7], tenis stołowy, wypożyczalnia rowerów i nart[8][14]

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Zainteresowani pobytem w hotelu powinni się kierować drogami w kierunku[4]:

Droga z przełęczy Hvězda o nazwie Ovčárenská silnice to jedyne połączenie drogowe z hotelem[4]. Możliwość parkingu w trzech miejscach: przed hotelem, w Ovčárni i na przełęczy Hvězda[4]. Ovčárna leży w rejonie bardzo popularnym wśród turystów. Kluczowym punktem turystycznym jest zlokalizowane przy hotelu skrzyżowanie turystyczne o nazwie Ovčárna (chata, bus)[15], z podaną na tablicy informacyjnej wysokością 1302 m, z którego rozchodzą się wszystkie szlaki turystyczne, szlak rowerowy, ścieżki dydaktyczne i trasa narciarstwa biegowego[4][16].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Klub Czeskich Turystów (cz. Klub Českých Turistů) wytyczył w obrębie hotelu cztery szlaki turystyczne na trasach[4][17][18][19]:

Szlak czerwony Červenohorské sedlo – góra Velký Klínovec – przełęcz Hřebenová – szczyt Výrovka – przełęcz Sedlo pod Malým Jezerníkem – szczyt Malý Jezerník – góra Velký Jezerník – przełęcz Sedlo Velký Jezerník – schronisko Švýcárna – góra Pradziad – przełęcz U Barborky – góra Petrovy kameny – Ovčárna – przełęcz Sedlo u Petrových kamenů – góra Vysoká hole – szczyt Vysoká hole–JZ – szczyt Kamzičník – góra Velký Máj – przełęcz Sedlo nad Malým kotlem – góra Jelení hřbetJelení studánka – przełęcz Sedlo pod Jelení studánkou – góra Jelenka – góra OstružnáRýmařov
Szlak niebieski Karlova Studánka – dolina potoku Biała Opawa – góra Ostrý vrch – schronisko Barborka – przełęcz U Barborky – góra Petrovy kameny – Ovčárna – góra Vysoká hole – Velká kotlinaMalá Morávka
Szlak zielony Kouty nad Desnou – góra Hřbety – góra Nad PetrovkouKamzík – góra Velký Jezerník – przełęcz Sedlo Velký Jezerník – schronisko Švýcárna – góra Pradziad – góra Petrovy kameny – Ovčárna – Karlova Studánka
Szlak żółty Karlova Studánka – dolina potoku Biała Opawa – góra Ostrý vrch – wodospady Białej Opawy – góra Petrovy kameny – Ovčárna – góra Vysoká hole – góra Temná – góra KopřivnáKarlov pod Pradědem – Malá Morávka

Szlaki rowerowe[edytuj | edytuj kod]

Blisko hotelu wyznaczono szlak rowerowy na trasie[4]:

Stripe-marked biketrail blue.svg Červenohorské sedlo – góra Velký Klínovec – góra Výrovka – Kamzík – góra Velký Jezerník – przełęcz Sedlo Velký Jezerník – schronisko Švýcárna – góra Pradziad – przełęcz U Barborky – góra Petrovy kameny – Ovčárna – przełęcz Hvězda[20]
12% stoupání (cz).svg podjazd Przełęcz Hvězda – Pradziad: (długość: 9,1 km, różnica wysokości: 632 m, średnie nachylenie podjazdu: 6,9%)[21]

Ścieżki dydaktyczne[edytuj | edytuj kod]

Wzdłuż grzbietu głównego góry Pradziad w 2009 roku wyznaczono ścieżkę dydaktyczną o nazwie (cz. Naučná stezka Po hřebenech – světem horských luk) o długości 12 km na odcinku[4]:

Ścieżka edukacyjna zielona.svg Ovčárna – Skřítek (z 12 stanowiskami obserwacyjnymi na trasie)[22][23]

Ponadto blisko hotelu przebiega inna ścieżka dydaktyczna (cz. NS Se skřítkem okolím Pradědu) o długości 3,7 km na trasie[24][25]:

Ścieżka edukacyjna zielona.svg góra Malý Děd – schronisko Švýcárna – szczyt Pradziad – góra Petrovy kameny (z 8 stanowiskami obserwacyjnymi)

Trasy narciarskie[edytuj | edytuj kod]

W okresach ośnieżenia istnieje możliwość skorzystania z tras narciarskich[16]. Przy hotelu wytyczono trasę narciarstwa biegowego o nazwie tzw. (cz. Jesenická magistrála)[16][26].

Na stokach pobliskich gór zlokalizowano następujące trasy narciarstwa zjazdowego[16][27]:

Alpine skiing pictogram.svg Trasy narciarstwa zjazdowego z wyciągami ośrodka narciarskiego Sport centrum Figura Praděd – Ovčárna
Lp. Trasa i oznaczenie Długość trasy
m
Różnica wysokości
m
Rodzaj wyciągu Długość wyciągu
m
Stok góry
1 Pictogram Ski Slope blue.svg 1 760 143 orczykowy 540 Vysoká hole
2 Pictogram Ski Slope red.svg 2 610 143
3 Pictogram Ski Slope blue.svg 3 600 125 orczykowy 590
4 Pictogram Ski Slope red.svg 4 600 125
5 Pictogram Ski Slope red.svg 5[a] 280 85 orczykowy 260 Petrovy kameny
6 Pictogram Ski Slope black.svg 6[a] 780 173 orczykowy 650
7 Malý Václavák Pictogram Ski Slope blue.svg 8 150 26 orczykowy 130
8 Velký Václavák Pictogram Ski Slope blue.svg 7 500 95 orczykowy 470 Pradziad

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Najwyżej położone trasy narciarstwa zjazdowego w Czechach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f Nejhezčí chaty Hrubého Jeseníku: Ovčárna, sternberk.org [zarchiwizowane z adresu 2021-07-24] (cz.).
 2. a b c d e f g h i j k l m n o p q Jiří Koranda, Ovčárna, jesenik.org [zarchiwizowane z adresu 2014-10-26] (cz.).
 3. a b c Hotel Ovčárna, ubytovani.net [dostęp 2018-05-08] (cz.).
 4. a b c d e f g h i j k l Volareza – Hotel Ovčárna pod Pradědem *** (mapa turystyczna) 1:12 000, pl.mapy.cz [dostęp 2018-05-08].
 5. Ovčárna, turistika.cz [dostęp 2018-05-08] (cz.).
 6. a b c d e f Zakwaterowanie, [w:] VZ Ovčárna pod Pradědem *** [online], volareza.cz [dostęp 2018-05-08].
 7. a b Hotel Ovčárna pod Pradědem ***, booking.com [dostęp 2021-07-23].
 8. a b c Hotel Ovčárna – placówki sportowe – Malá Morávka, ms-urlop.cz [zarchiwizowane z adresu 2018-05-09].
 9. Galeria zdjęć, [w:] VZ Ovčárna pod Pradědem *** [online], volareza.cz [dostęp 2018-05-08].
 10. a b Restauracja, [w:] VZ Ovčárna pod Pradědem *** [online], volareza.cz [dostęp 2018-05-08].
 11. Okrsek Praděd. Stanice HS Ovčárna (1313 m n.m.), horskasluzba.cz [dostęp 2018-05-08] (cz.).
 12. Výjezd na Praděd po komunikaci Hvězda – Ovčárna je regulován, ssmsk.cz [zarchiwizowane z adresu 2018-12-14] (cz.).
 13. a b c Hotel VZ Ovčárna pod Pradědem Malá Morávka, hotely.cz [dostęp 2018-05-08] (cz.).
 14. a b Wellness, [w:] VZ Ovčárna pod Pradědem *** [online], volareza.cz [dostęp 2018-05-08].
 15. Turistické rozcestí – Ovčárna, turistika.cz [dostęp 2018-05-08] (cz.).
 16. a b c d Volareza – Hotel Ovčárna pod Pradědem *** (mapa tras narciarskich) 1:12 000, pl.mapy.cz [dostęp 2018-05-08].
 17. U Pradziada, [w:] Góry bliskie sercu [online], sudeckiedrogi.wordpress.com, 5 października 2010 [zarchiwizowane z adresu 2022-03-31].
 18. Grzbietem Wysokich Hal, [w:] Góry bliskie sercu [online], sudeckiedrogi.wordpress.com, 31 października 2011 [zarchiwizowane z adresu 2022-01-18].
 19. Na Pradziad raz jeszcze, [w:] Góry bliskie sercu [online], sudeckiedrogi.wordpress.com, 18 maja 2015 [zarchiwizowane z adresu 2019-12-10].
 20. Trasy rowerowe – Z Hvězdy na Czervenogórskie Sedlo, czeskiegory.pl [zarchiwizowane z adresu 2021-08-21].
 21. Michał Książkiewicz, Rowerowa baza podjazdów. Praděd 1495 m, genetyk.com, 2007–2008 [zarchiwizowane z adresu 2008-01-15].
 22. Č. 5 Stezka po hřebenech – Světem horských luk – Jeseníky, msregion.cz [zarchiwizowane z adresu 2016-03-04] (cz.).
 23. Naučná stezka Světem horských luk, ejeseniky.com [zarchiwizowane z adresu 2022-12-27] (cz.).
 24. NS Se Skřítkem okolím Pradědu, ejeseniky.com [zarchiwizowane z adresu 2022-09-28] (cz.).
 25. Naučná stezka Se Skřítkem okolím Pradědu, naucnoustezkou.cz, 16 sierpnia 2009 [zarchiwizowane z adresu 2021-09-22] (cz.).
 26. Jesenická magistrála, jeseniky.net [zarchiwizowane z adresu 2022-12-10] (cz.).
 27. Sport centrum Figura Praděd-Ovčárna, jeseniky.net [zarchiwizowane z adresu 2021-08-21] (cz.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]