Ovalipidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ovalipidae
Spiridonov, Neretina et Schepetov, 2014
Ilustracja
Ovalipes punctatus
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

skorupiaki

Gromada

pancerzowce

Rząd

dziesięcionogi

Podrząd

Pleocyemata

Infrarząd

kraby

(bez rangi) Heterotremata
Nadrodzina

Portunoidea

Rodzina

Ovalipidae

Ovalipidaerodzina skorupiaków z rzędu dziesięcionogów i infrarzędu krabów.

Kraby te mają jajowaty, nieco szerszy niż dłuższy, równomiernie z wierzchu ziarenkowany karapaks o słabo lub umiarkowanie zaznaczonym podziale na regiony. Krawędź frontalna karapaksu jest krótsza od tylnej i podzielona na 3–4 płaty lub ząbki, krawędzi nadoczne są opatrzone 1–2 szczelinami, krawędzie przednio-boczne są wypukłe i mają po 5 ząbków, krawędzie tylno-boczne są słabo rozwinięte, a krawędź tylna jest prosta lub wypukła. Często na regionach pterygostomialnych karapaksu występują narządy strydulacyjne. Pierwsza para szczękonóży ma endopodity z wystającymi kątami przednio-środkowymi[1].

Szczypce lewy i prawy różnią się nieco rozmiarami i układem zębów, a odnóża na których są osadzone często są większe od odnóży krocznych. Ich propodity cechują się obecnością małego kolca w dystalnej części górnej powierzchni i gałeczkowatego wyrostka na połączeniu z karpopoditem. Ostatnia para nóg krocznych ma jajowato rozszerzone propodity i ułożona jest nadgrzbietowo. Szwy pomiędzy sternitami 6 i 7 są często niepełne, podczas gdy pomiędzy 4 i 5 oraz 5 i 6 kompletne. Samca cechuje pierwsza para gonopodów rureczkowata, wyposażona w drobne kolce na wierzchołku i długie szczeciny w części proksymalnej, a druga para cienka i nie krótsza od pierwszej[1].

Należą tu 3 rodzaje[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Treatise on Zoology - Anatomy, Taxonomy, Biology. The Crustacea, Volume 9, Part C-I. Decapoda, Brachyura, Part I. Peter Castro, Peter Davie, Danièle Guinot, Frederick Schram, Carel von Vaupel Klein (red.). Leiden, Boston: Brill, 2015, s. 1101.
  2. Ovalipidae. [w:] World Register of Marine Species [on-line]. [dostęp 2016-03-31].