Owczarnia (powiat kętrzyński)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wsi Owczarnia w woj. warmińsko-mazurskim, pow. kętrzyńskim. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Owczarnia
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat kętrzyński
Gmina Kętrzyn
Liczba ludności (2000) 17
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NKE
SIMC 0477937
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Owczarnia
Owczarnia
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Owczarnia
Owczarnia
Ziemia54°01′55″N 21°28′07″E/54,031944 21,468611

Owczarnia (niem. Schäferei) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Kętrzyn, sołectwo Pożarki.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Wieś położona jest przy drodze Kętrzyn-Giżycko (od drogi tej trzeba skręcić w prawo, dalej 3 km przez las). Wieś Owczarnia podobnie jak i niektóre wsie z gm. Kętrzyn np. Nakomiady do II wojny światowej znajdowała się na terenie powiatu mrągowskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W XIX w. był tu majątek ziemski o powierzchni 200 ha. W czasie kryzysu gospodarczego na początku lat 30. XX w. majątek za długi przejmuje państwo. We wsi powstają cztery gospodarstwa rolne, w których zabudowę stanowią budynki mieszczące pod jednym dachem część mieszkalną, pomieszczenia inwentarskie i stodołę. Resztówkę po majątku w 1938 roku wykupiła rodzina Rohde. Właścicielka mająteczku w czasie II wojny światowej zajmowała się rabatami kwiatowymi w Wilczym Szańcu. W czasie przejścia frontu w styczniu 1945 zniszczeniu uległ dwór i część zabudowań z nim związanych. Pozostał wybudowany w XIX w. folwarczny czworak. Budynek ten składał się z czterech mieszkań ( każda izba z komorą), dwóch sieni i wspólnej czarnej kuchni usytuowanej w centralnej części budynku. Budynkowi temu groziła zagłada, ale wykupił go i odrestaurował Aleksander Puszko. W budynku w 11 pomieszczeniach wystawione są kolekcje pana Puszko prezentujące kulturę materialną z bliższych i dalszych okolic. Zbiory prezentowane są tematycznie. W dziale militaria można zobaczyć np. maskę przeciwgazową dla konia z I wojny światowej, czy betonową minę pochodzącą z Wilczego Szańca, w dziale starodruków np. mazurskie kancjonały – śpiewniki drukowane gotykiem, w których można znaleźć utwory Jana Kochanowskiego i Mikołaja Reja. Bogata kolekcja sprzętu domowego, w tym pokojowa lodówka użytkowana niegdyś bez użycia energii elektrycznej.

Wieś Owczarnia w 2000 miała 17 mieszkańców,[potrzebny przypis] ale znana jest dzięki funkcjonującemu tu Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]