Owczarnia (Pożarki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Owczarnia
przysiółek wsi
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Powiat

kętrzyński

Gmina

Kętrzyn

Sołectwo

Pożarki

Część miejscowości

Pożarki

Liczba ludności (2000)

17

Strefa numeracyjna

89

Kod pocztowy

11-400[2]

Tablice rejestracyjne

NKE

SIMC

0477937

Położenie na mapie gminy wiejskiej Kętrzyn
Mapa konturowa gminy wiejskiej Kętrzyn, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Owczarnia”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Owczarnia”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Owczarnia”
Położenie na mapie powiatu kętrzyńskiego
Mapa konturowa powiatu kętrzyńskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Owczarnia”
Ziemia54°01′53″N 21°28′11″E/54,031389 21,469722[1]

Owczarnia (niem. Schäferei) – przysiółek wsi Pożarki w Polsce, położony w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Kętrzyn[3][4]. Wchodzi w skład sołectwa Pożarki.

W latach 1975–1998 przysiółek administracyjnie należał do województwa olsztyńskiego.

Przysiółek położony jest przy drodze KętrzynGiżycko (od drogi tej trzeba skręcić w prawo, dalej 3 km przez las). Przysiółek Owczarnia podobnie jak i niektóre wsie z gm. Kętrzyn np. Nakomiady do II wojny światowej znajdowała się na terenie powiatu mrągowskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W XIX w. był tu majątek ziemski o powierzchni 200 ha. W czasie kryzysu gospodarczego na początku lat 30. XX w. majątek za długi przejmuje państwo. We wsi powstają cztery gospodarstwa rolne, w których zabudowę stanowią budynki mieszczące pod jednym dachem część mieszkalną, pomieszczenia inwentarskie i stodołę. Resztówkę po majątku w 1938 roku wykupiła rodzina Rohde. Właścicielka mająteczku w czasie II wojny światowej zajmowała się rabatami kwiatowymi w Wilczym Szańcu. W czasie przejścia frontu w styczniu 1945 zniszczeniu uległ dwór i część zabudowań z nim związanych. Pozostał wybudowany w XIX w. folwarczny czworak. Budynek ten składał się z czterech mieszkań (każda izba z komorą), dwóch sieni i wspólnej czarnej kuchni usytuowanej w centralnej części budynku. Budynkowi temu groziła zagłada, ale wykupił go i odrestaurował Aleksander Puszko. W budynku w 11 pomieszczeniach wystawione są kolekcje pana Puszko prezentujące kulturę materialną z bliższych i dalszych okolic. Zbiory prezentowane są tematycznie. W dziale militaria można zobaczyć np. maskę przeciwgazową dla konia z I wojny światowej, czy betonową minę pochodzącą z Wilczego Szańca, w dziale starodruków np. mazurskie kancjonały – śpiewniki drukowane gotykiem, w których można znaleźć utwory Jana Kochanowskiego i Mikołaja Reja. Bogata kolekcja sprzętu domowego, w tym pokojowa lodówka użytkowana niegdyś bez użycia energii elektrycznej.

Przysiółek Owczarnia w 2000 miał 17 mieszkańców,[potrzebny przypis] ale znany jest dzięki funkcjonującemu tu Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 95940
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 1031 [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  4. GUS. Rejestr TERYT

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]