Owocożer żółtooki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Owocożer żółtooki
Ptilinopus arcanus[1]
Ripley & Rabor, 1955
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

gołębiowe

Rodzina

gołębiowate

Podrodzina

trerony

Rodzaj

Ptilinopus

Gatunek

owocożer żółtooki

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Owocożer żółtooki[3] (Ptilinopus arcanus) – gatunek małego ptaka z rodziny gołębiowatych (Columbidae). Od momentu odkrycia na filipińskiej wyspie Negros w 1953 nie miała miejsce pewna obserwacja. Uznany za krytycznie zagrożonego.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy gatunek opisali Sidney Dillon Ripley i D. S. Rabor w 1953. Opis ukazał się na łamach Postilla. Holotypem była dorosła samica odstrzelona na wulkanicznej górze Kanlaon na wyspie Negros (Filipiny). Autorzy nadali mu nazwę Ptilinopus arcanus[4]. Nazwa ta jest obecnie (2020) podtrzymywana przez Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny[5]. Prócz samicy postrzelono również drugiego, towarzyszącego jej ptaka, prawdopodobnie samca; ptak niefortunnie zniknął w podszycie i badacze nie mogli go odnaleźć[4]. Po odkryciu już nigdy nie widziano żadnego przedstawiciela tego gatunku[6]. W 2013 żyła jedynie jedna osoba, która widziała na żywo ten gatunek. Był to Angel Alcala, który mając 24 lata dołączył do wyprawy Ripleya i Rabora. Wspomina, że drugi ptak prawdopodobnie został ranny, jednak nie zabity i zniknął w podszycie[7]. Pokrewieństwo owocożera żółtookiego nie jest jasne. Zasugerowano, że może to być karłowaty owocożer barwny (Ptilinopus occipitalis); w ocenie mogłoby pomóc pozyskanie drugiego okazu[8].

Epitet gatunkowy arcanus oznacza „skryty, ukryty”. Holotyp znajduje się w Yale Peabody Museum of Natural History pod numerem YPM 23535[7].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Oszacowana długość ciała holotypu to 16,5 cm. Czyniłoby to przedstawicieli tego gatunku jednymi z najmniejszych ptaków Ptilinopus, których przeciętna długość ciała to 25 cm; podobnie małe rozmiary osiągają jedynie owocożery karłowate (Ptilinopus nainus)[7]. Wymiary szczegółowe samicy: długość skrzydła – 100 mm, dzioba – 13 mm, ogona – 54 mm[4]. Nie wiadomo jaki kolor ma tęczówka i rogowe części u żywego ptaka; Alcala nie był w stanie przypomnieć sobie tej informacji[7].

Poniższy opis dotyczy holotypu. Czoło szare, nad okiem pióra przechodzą w kolor jabłkowej zieleni. Podobny jaskrawy kolor cechuje pióra pozostałych części wierzchu i spodu ciała. Na pierwszej lotce występuje mocna emarginacja. Lotki pierwszego rzędu czarniawe, II i III lśniące, szmaragdowe z zielonymi krawędziami tworzącymi żółty pasek skrzydłowy. Środkowa para sterówek zielona, pozostałe 4 pary mają szaroczarne chorągiewki wewnętrzne i słabo zarysowane białe plamy przed końcem ogona. Gardło białawe, płynnie przechodzi w zieloną barwę spodu ciała. U spreparowanego już ptaka dziób czarny, stopy fioletowoczerwone, naga skóra wokół oka żółtawa[4].

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Jedyna pewna obserwacja miała miejsce przy odkryciu gatunku. Według jednej niepotwierdzonej informacji od byłego myśliwego z Valencia miał on zastrzelić dwa ptaki w regionie wyspy znanym jako Mantiquill (9°10,2′N 123°03,0′E/9,170000 123,050000)[7].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Holotyp odstrzelono na wysokości około 1100 m n.p.m. (3600 stóp); ptak przebywał na wysokim, owocującym drzewie[4]. Odstrzelenie ptaka, możliwe że przedstawiciela P. arcanus, w 2008 miało miejsce na wysokości 784 m n.p.m.[7]

Status i zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

IUCN uznaje owocożera żółtookiego za krytycznie zagrożonego wyginięciem (CR, Critically Endangered) nieprzerwanie od 1988. Od czasu odłowienia holotypu w 1953 nie pozyskano innego okazu, nie miała również miejsca żadna pewna obserwacja; istnieją jedynie doniesienia o dwóch odstrzeleniach gatunku[6].

Według René Vendioli, myśliwego z miasta Valencia, miał on ostatni raz widzieć tego ptaka w 1985. Wskazał również lokalizację; w 2010 została ona zbadana i okazało się, że rosną tam lasy, które potencjalnie mogłyby być wybrane na środowisko życia przez owocożery żółtookie. W lutym 2008 pewien lokalny przewodnik doniósł o myśliwym, który zastrzelił zielonego gołębia z żółtą obrączką; przewodnik twierdził, że choć mieszka na tej wyspie od dzieciństwa, nigdy takiego ptaka nie widział[7].

Prawdopodobnie kłusownictwo i wycinka drzew stanowią główne zagrożenie dla tych ptaków. W 1988 jedynie 4% powierzchni Negros było zalesione[6]. Możliwe, że owocożery żółtookie występują nadal na wyspie ze względu na dostępne jeszcze na niej lasy z dużą ilością drzew figowych. W 2005 okazało się, że papugi kusogonki (Bolbopsittacus lunulatus) nie są wcale rzadkie, a jedynie bardzo skryte i tak naprawdę to pospolity gatunek[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ptilinopus arcanus, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. Ptilinopus arcanus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  3. Systematyka i nazwa polska za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Podrodzina: Raphinae Wetmore, 1930 (1835) - trerony (wersja: 2019-07-21). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-08-09].
  4. a b c d e Sidney Dillon Ripley & D. S. Rabor. A new fruit pigeon from the Philippine. „Postilla”. 25, s. 1–2, 1953. 
  5. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Pigeons. IOC World Bird List (v10.2). [dostęp 2020-08-09]. (ang.).
  6. a b c Negros Fruit-dove Ptilinopus arcanus. BirdLife International. [dostęp 2016-04-10].
  7. a b c d e f g h N. J. Collar & F. R. Lambert. The elusive Negros Fruit Dove Ptilinopus arcanus sixty years on. „BirdingASIA”. 19, s. 38–41, 2013. 
  8. Baptista, L.F., Trail, P.W., Horblit, H.M. & Sharpe, C.J.: Negros Fruit-dove (Ptilinopus arcanus). [w:] del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (eds.). Handbook of the Birds of the World Alive [on-line]. 2016. [zarchiwizowane z tego adresu (10 kwietnia 2016)].