Oxalaia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oxalaia
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury gadziomiedniczne
Podrząd teropody
Infrarząd tetanury
Rodzina spinozaury
Podrodzina Spinosaurinae
Rodzaj Oxalaia
Kellner et al., 2011
Gatunki
  • O. quilombensis Kellner et al., 2011

Oxalaiarodzaj teropoda z rodziny spinozaurów (Spinosauridae) żyjącego na początku późnej kredy na terenach współczesnej Ameryki Południowej. Gatunkiem typowym jest O. quilombensis, opisany w 2011 roku przez Alexandra Kellnera i współpracowników w oparciu o połączone kości przedszczękowe (MN 6117-V) przechowywane w Universidade Federal do Rio de Janeiro. Do tego gatunku autorzy wstępnie przypisali również niekompletną lewą kość szczękową. Skamieniałości te pochodzą ze stanowiska Laje de Coringa na wyspie Cajual w stanie Maranhão w północno-wschodniej Brazylii. Wiek skał formacji Alcântara w Basenie São Luís, z których je wydobyto, datuje się na cenoman[1].

Zachowany fragment kości przedszczękowej ma około 201 mm długości, 115 mm szerokości i 103 mm wysokości, co – na podstawie porównań z innymi spinozaurami – pozwala oszacować długość całej czaszki na 135 cm. Ma ona siedem zębodołów, podobnie jak kości przedszczękowe pozostałych przedstawicieli Spinosauridae, takich jak Angaturama, Cristatusaurus, Suchomimus, MNHN SAM 124 („spinozauryd z Algierii”, przez niektórych zaliczany do Spinosaurus maroccanus), lecz więcej o jeden od liczby zębów u MSNM V4047, przypisywanej do S. aegyptiacus (liczba zębów przedszczękowych może być jednak cechą zmieniającą się w trakcie rozwoju osobniczego). W trzecim zębodole znajdują się dwa zęby zastępcze, co jest cechą nieznaną wcześniej u teropodów. Podobnie jak u innych Spinosaurinae zęby Oxalaia nie są piłkowane, co odróżnia go od przedstawicieli Baryonychinae. Kellner i współpracownicy oszacowali długość całego zwierzęcia na 12–14 m, a jego masę na 5–7 t[1].

Kellner i in. sugerują, że Oxalaia należy do grupy Spinosaurinae i jest najbliżej spokrewniony ze Spinosaurus aegyptiacus i „spinozaurydem z Algierii”. Inne brazylijskie spinozaurydy, Angaturama i przypuszczalnie synonimiczny z nią Irritator, zdaniem autorów należą do odrębnej grupy wewnątrz Spinosauridae[1].

Nazwa gatunku Oxalaia quilombensis pochodzi od imienia Oxali, najbardziej szanowanego bóstwa w panteonie religii afrykańskich i afroamerykańskich, oraz portugalskiego wyrażenia quilombo, oznaczającego miejsce, w którym żyją quilombola – potomkowie dawnych brazylijskich niewolników. Oxalaia jest pierwszym formalnie opisanym dinozaurem z brazylijskiego cenomanu i największym teropodem znanym z terenów tego kraju[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Alexander W. A. Kellner, Sergio A. K. Azevedo, Elaine B. Machado, Luciana B. de Carvalho, Deise D. R. Henriques. A new dinosaur (Theropoda, Spinosauridae) from the Cretaceous (Cenomanian) Alcântara Formation, Cajual Island, Brazil. „Anais da Academia Brasileira de Ciências”. 83 (1), s. 99–108, 2011. DOI: 10.1590/S0001-37652011000100006 (ang.).