Oxypoda longiuter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oxypoda longiuter
Assing, 2011
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

Aleocharinae

Plemię

Oxypodini

Podplemię

Oxypodina

Rodzaj

Oxypoda

Podrodzaj

(Podoxya)

Gatunek

Oxypoda (Podoxya) longiuter

Oxypoda (Podoxya) longiuter – gatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny Aleocharinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został w 2011 roku przez Volkera Assinga na podstawie trzech okazów, w tym jednej samicy. Jego epitet gatunkowy pochodzi z łaciny i oznacza długą rurę nawiązując do charakterystycznego kształtu spermateki[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 3,3 do 3,9 mm, ubarwiony czarniawo, z wyjątkiem brązowych do ciemnobrązowych odnóży i czarniawobrązowych czułków. Głowa słabo poprzeczna, prawie kolistego kształtu, płytko punktowana i wyraźnie mikrorzeźbiona. Trzeci człon czułków około dwa razy dłuższy niż szeroki, czwarty słabo wydłużony, piąty podobnie długi jak szeroki do słabo poprzecznego, człony od szóstego do dziesiątego coraz szersze i bardziej poprzeczne, dziesiąty mniej niż 1,5 raza szerszy niż długi, a jedenasty około tak długi jak człony dziewiąty i dziesiąty razem wzięte. Przedplecze około 1,35 raza tak szerokie jak długie, najszersze w tylnej połowie, punktowane i wyraźnie mikrorzeźbione, o tylnych kątach słabo zaznaczonych. Długość pokryw zbliżona do długości przedplecza, a punktowanie na nich gęste, słabsze niż na głowie. Samce o ósmym segmencie odwłoka silnie wyciągniętym pośrodku tylnej krawędzi, a wierzchołkowym płatku paramery długim i smukłym. Samice o ósmym segmencie odwłoka z tylną krawędzią wypukłą, a kapsułą spermateki z wyraźnie długą i cienką częścią proksymalną[1].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek palearktyczny, znany wyłącznie z irańskiego ostanu Azerbejdżan Zachodni[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Volker Assing. On the Staphylinidae (Coleoptera) of Iran. II. New species and additional records, with special reference to the Paederinae, Xantholinini, and Aleocharinae. „Stuttgarter Beiträge zur Naturkunde A, Neue Serie 4”, s. 137–183, 2011.