Przejdź do zawartości

Ozren (wieś)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ozren
Озрен
Państwo

 Bośnia i Hercegowina

Część składowa

Federacja Bośni i Hercegowiny

Kanton

sarajewski

Gmina

Ilijaš

Wysokość

1184 m n.p.m.

Populacja (1991)
• liczba ludności


7[1]

Położenie na mapie Bośni i Hercegowiny
Mapa konturowa Bośni i Hercegowiny, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Ozren”
Ziemia43°58′30″N 18°31′13″E/43,975000 18,520278

Ozren (serb. Озрен) – wieś w Bośni i Hercegowinie, w Federacji Bośni i Hercegowiny, w kantonie sarajewskim, w gminie Ilijaš[2].

Geografia

[edytuj | edytuj kod]

Położenie

[edytuj | edytuj kod]

Wieś położona jest w środkowo-wschodniej części kraju, na wschodnich obrzeżach Federacji Bośni i Hercegowiny, na północy kantonu. Leży przy granicy Federacji Bośni i Hercegowiny z Republiką Serbską. Ozren położony jest w odległości około 20 km na wschód od stolicy gminy – Ilijaš i około 15 km na północny wschód od Sarajewa. Najbliższymi, sąsiednimi miejscowościami są: Lipnik, znajdujący się na północ od Ozrenu, Vrhovina na wschodzie, Vidotina na zachodzie i Vučja Luka na południu.

Według regionalizacji fizycznogeograficznej Europy, zgodnej z uniwersalną klasyfikacją dziesiętną, przedstawioną w 1971 roku, wieś położona jest na obszarze megaregionu Półwysep Bałkański, prowincji Góry Dynarskie.

Ozren położony jest na obszarze Gór Dynarskich, w pasmie Rudaw Bośniackich, na wysokości około 1184 m n.p.m.

Miejscowość leży w strefie czasowej UTC+01:00 czasu standardowego (zimowego), natomiast czas letni jest zgodny ze strefą czasową UTC+02:00.

Rzeźba terenu

[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba terenu wsi w głównej mierze została ukształtowana w wyniku orogenezy alpejskiej, która przyczyniła się do powstania Gór Dynarskich. Główna faza fałdowań miała miejsce w trzeciorzędzie. Rzeźbę cechuje średniogórski charakter. Łagodne grzbiety gór przecinane są szerokimi dolinami rzecznymi.

Geologia

[edytuj | edytuj kod]

Teren Rudaw Bośniackich, na którym położona jest wieś, zbudowany jest w głównej mierze ze skał osadowych, wśród których dominują łupki, piaskowce i wapienie. Duży udział mają także skały pochodzenia wulkanicznego.

Klimat

[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość położona jest w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego między klimatem kontynentalnym a śródziemnomorskim. Charakterystycznymi cechami tego klimatu są bardzo mroźne zimy i upalne lata. Dodatkowo w okresie zimowym występują bardzo silne wiatry.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Od 1 grudnia 1918 roku wieś znajdowała się na obszarze Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. W 1929 roku nazwę państwa zmieniono na Królestwo Jugosławii. W czasie II wojny światowej tereny te znajdowały się pod okupacją III Rzeszy i Królestwa Włoch. Utworzono wówczas Niepodległe Państwo Chorwackie. W maju 1945 roku władze nad obszarem przejęli komuniści. W listopadzie 1945 roku miejscowość znalazła się w granicach Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, w Republice Bośni i Hercegowiny. Od 1992 roku, w wyniku rozpadu Jugosławii, wieś położona jest na terenie Bośni i Hercegowiny, w jej federacyjnej części.

Demografia

[edytuj | edytuj kod]

W 1991 roku wieś zamieszkiwało 7 osób, wszyscy narodowości serbskiej.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Spis ludności z 1991 roku (Попис становништва 1991. у СФРЈ). Sarajewo: 1991.
  2. Statut Gminy Ilijaš. zabih-ilijas.com. [dostęp 2014-06-23]. (bośn.).