Półelf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Półelf – istota ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Koncepcja półelfów jest kontynuowana przez fantasy.

W fantasy opartej na dziełach Tolkiena jest to rasa osób mających za rodziców człowieka i elfa (lub przynajmniej jednego półelfa). Istota ta najczęściej charakteryzuje się wzrostem pośrednim między ludzkim a elfim, smukłą lub tęższą budową ciała, lekko szpiczastymi uszami (mogą, także po ludzkim rodzicu odziedziczyć okrągłe uszy), lekko skośnymi oczami, ciemnymi włosami oraz zarostem niewystępującym u elfów czystej krwi.

W światach Dungeons & Dragons, zwłaszcza Zapomnianych Krainach, ze względu na mieszaną krew trudno jest ustalić rzeczywisty wiek półelfa. Mogą żyć ponad 180 lat. Są przeważnie ciężsi od elfów, którzy są szczupli z natury, i lżejsi od ludzi. Ludzie traktują półelfów jak elfów, elfowie zaś mają ich za ludzi. Oczy półelfów zazwyczaj są zielone po elfich rodzicach, choć mogą dziedziczyć kolor po ludziach. Nie mają własnych krain, najczęściej zamieszkują w krainach ludzkich.