Północ Południe (powieść Elizabeth Gaskell)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy powieści Elizabeth Gaskell. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.
Północ i Południe
North and South
ilustracja
Autor Elizabeth Gaskell
Typ utworu romans
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data wydania 1854
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego czerwiec 2011 (tom 1)
Wydawca Biblioteka Bluszcza
Przekład Magdalena Moltzan-Małkowska

Północ i Południepowieść Elizabeth Gaskell, opublikowana w 1854 roku. Początkowo ukazywała się w odcinkach w tygodniku „Household Words”. Tytuł wskazuje na główny temat książki – kontrast między życiem w północnej, przemysłowej Anglii, a zamożnym południem, choć Gaskell zmieniła tytuł z pierwotnego Margaret Hale tylko pod presją wydawcy.

Książka jest określana jako powieść społeczna, która stara się ukazać przemysłową północ i konflikty występujące tam w połowie XIX wieku oczami osoby z innego środowiska, łagodnej damy z południa. Margaret Hale, córka byłego pastora, wraz z rodziną przeprowadza się do przemysłowego miasteczka Milton.

Różnica w stylu życia szokuje Margaret, która współczuje biedocie oraz robotnikom i wchodzi w konflikt z Johnem Thorntonem, właścicielem fabryki i przyjacielem jej ojca. Po zamieszkach ze strajkującymi robotnikami, podczas których Margaret ochrania Thorntona przed brutalnością tłumu, ten oświadcza się jej, mówiąc, że ją kocha; ona jednak odmawia, sądząc, że robi to tylko po to, by ratować jej honor.

Ekranizacje[edytuj]

Na podstawie tej powieści Elizabeth Gaskell powstały dwa seriale produkcji BBC – pierwszy z 1975 roku, z Rosalind Shanks jako Margaret Hale i Patrickiem Stewartem jako Johnem Thorntonem. W drugim, z 2004 roku, zagrali Daniela Denby-Ashe i Richard Armitage.