Północ Południe (powieść 1854)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy powieści Elizabeth Gaskell. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.
Północ i Południe
North and South
Autor Elizabeth Gaskell
Miejsce wydania Wielka Brytania
Język angielski
Data I wyd. 1854
Typ utworu romans
Data I wyd. polskiego czerwiec 2011 (tom 1)
Pierwszy wydawca polski Biblioteka Bluszcza
Przekład Magdalena Moltzan-Małkowska

Północ i Południepowieść Elizabeth Gaskell, opublikowana w 1854 roku. Początkowo ukazywała się w odcinkach w tygodniku "Household Words". Tytuł wskazuje na główny temat książki – kontrast między życiem w północnej, przemysłowej Anglii, a zamożnym południem, choć Gaskell zmieniła tytuł z pierwotnego Margaret Hale tylko pod presją wydawcy.

Książka jest określana jako powieść społeczna, która stara się ukazać przemysłową północ i konflikty występujące tam w połowie XIX wieku oczami osoby z innego środowiska, łagodnej damy z południa. Margaret Hale, córka byłego pastora, wraz z rodziną przeprowadza się do przemysłowego miasteczka Milton.

Różnica w stylu życia szokuje Margaret, która współczuje biedocie oraz robotnikom i wchodzi w konflikt z Johnem Thorntonem, właścicielem fabryki i przyjacielem jej ojca. Po zamieszkach ze strajkującymi robotnikami, podczas których Margaret ochrania Thorntona przed brutalnością tłumu, ten oświadcza się jej, mówiąc, że ją kocha; ona jednak odmawia, sądząc, że robi to tylko po to, by ratować jej honor.

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie tej powieści Elizabeth Gaskell powstały dwa seriale produkcji BBC – pierwszy z 1975 roku, z Rosalind Shanks jako Margaret Hale i Patrickiem Stewartem jako Johnem Thorntonem. W drugim, z 2004 roku, zagrali Daniela Denby-Ashe i Richard Armitage.