Północna Droga św. Jakuba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Droga na Camino del Norte

Północna Droga św. Jakuba (hiszp. Camino del Norte), nazywana też Nadbrzeżną (hiszp. Ruta de la Costa, Camino de la Costa) - jeden ze szlaków dróg św. Jakuba w Hiszpanii. Pokrywa się w części ze starożytną rzymską drogą Via Agrippa. Prowadzi z Irun w Kraju Basków do Santiago de Compostela w Galicji. Ważniejsze miasta mijane po drodze to m.in.: San Sebastián, Guernica, Bilbao, Santander, Oviedo i Gijon.

Trasa szlaku przebiega przez 4 prowincje Hiszpanii: Kraj Basków, Kantabrię, Asturię i Galicję. W porównaniu do innych szlaków Camino de Santiago jest zdecydowanie bardziej wymagająca ze względu na pagórkowate uwarunkowanie terenu oraz liczne odcinki asfaltowe. Camino del Norte liczy na odcinku Irun - Santiago de Compostela 823 km.[1]

Dla odróżnienia od licznych Camino del Norte w innych krajach nazywana jest także Drogą Północnohiszpańską (zobacz: Północnoniemiecka, Północnopolska).

W dniu 5 lipca 2015 roku UNESCO na 39 sesji w Bonn podjęło decyzję o rozszerzeniu szlaków jakubowych w Hiszpanii i wpisało cztery szlaki północne: Camino del NorteCamino PrimitivoCamino Lebaniego[2] oraz Camino Vasco del Interior. Jednocześnie nadało im nazwę Camino Frances i Szlaki Północnej Hiszpanii. Długość Dróg św. Jakuba wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO sięgnęła ponad 2200 km[3].

W 2016 roku na 277 913 pielgrzymów peregrynujących do Santiago de Compostela, Camino del Norte przeszło 17 292, co stanowi 6,22%.[4]

Trasa[edytuj | edytuj kod]

Schemat najważniejszych Dróg św. Jakuba w Hiszpanii z zaznaczoną Camino del Norte

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]