Północna Droga św. Jakuba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Droga na Camino del Norte

Północna Droga św. Jakuba (hiszp. Camino del Norte), nazywana też Nadbrzeżną (hiszp. Ruta de la Costa, Camino de la Costa) - jeden ze szlaków dróg św. Jakuba w Hiszpanii. Pokrywa się w części ze starożytną rzymską drogą Via Agrippa. Prowadzi z Irun w Kraju Basków do Santiago de Compostela w Galicji. Ważniejsze miasta mijane po drodze to m.in.: San Sebastián, Guernica, Bilbao, Santander, Oviedo i Gijon.

Trasa szlaku przebiega przez 4 prowincje Hiszpanii: Kraj Basków, Kantabrię, Asturię i Galicję. W porównaniu do innych szlaków Camino de Santiago jest zdecydowanie bardziej wymagająca ze względu na pagórkowate uwarunkowanie terenu oraz liczne odcinki asfaltowe. Camino del Norte liczy na odcinku Irun - Santiago de Compostela 823 km.[1]

Dla odróżnienia od licznych Camino del Norte w innych krajach nazywana jest także Drogą Północnohiszpańską (zobacz: Północnoniemiecka, Północnopolska).

W dniu 5 lipca 2015 roku UNESCO na 39 sesji w Bonn podjęło decyzję o rozszerzeniu szlaków jakubowych w Hiszpanii i wpisało cztery szlaki północne: Camino del NorteCamino PrimitivoCamino Lebaniego[2] oraz Camino Vasco del Interior. Jednocześnie nadało im nazwę Camino Frances i Szlaki Północnej Hiszpanii. Długość Dróg św. Jakuba wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO sięgnęła ponad 2200 km[3].

W 2016 roku na 277 913 pielgrzymów peregrynujących do Santiago de Compostela, Camino del Norte przeszło 17 292, co stanowi 6,22%.[4]

Trasa[edytuj | edytuj kod]

Schemat najważniejszych Dróg św. Jakuba w Hiszpanii z zaznaczoną Camino del Norte

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]