Późniejsze Liang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Późniejsze Liang
Ilustracja
Mapa Azji ok. 400 r. n.e., pokazująca m.in. państwo Późniejsze Liang (Later Liang)
Nazwa chińska
Pismo uproszczone

后凉

Pismo tradycyjne

後凉

Hanyu pinyin

Hòu Liáng

Wade-Giles

Hou Liang

Późniejsze Liang (386-403) – jedno z licznych, krótkotrwałych państw w północnych Chinach, powstałych w okresie podziału po upadku dynastii Han i po nieudanej unifikacji kraju przez Dynastię Jin, w tak zwanym okresie Szesnastu Królestw.

W 383 państwo wcześniejsze Qin próbowało zjednoczyć Chiny, ale po klęsce nad rzeką Fei uległo rozpadowi. Wódz Qin już wcześniej wysłał wywodzącego się z ludu Di, generała Lü Guanga, by ten podbił Kotlinę Tarymską. Na wieść o klęsce swego władcy Lü Guang ogłosił się władcą państwa, które uformował w Korytarzu Gansu, a które nazwał Liang[1]. Państwo to miało charakter pół-chiński a pół-nomadyczny, podobnie jak inne państwa Liang w tym okresie i na tych terenach (które dzieliły nazwę, ale były rządzone przez różne grupy etniczne)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. David A. Graff: Medieval Chinese Warfare, 300 - 900. London and New York: Routledge, 2002, s. 69. ISBN 0-415-23954-0.
  2. Mark Edward Lewis: China Between Empires. The Northern and Southern Dynasties. Cambridge, Massachusetts, London, England: The Belknap Press of Harvard University Press, 2009, s. 74. ISBN 0-674-02605-5. (ang.).