Pădurea Craiului

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pădurea Craiului
Megaregion Region Karpacki
Prowincja Góry Zachodniorumuńskie i Wyżyna Transylwańska
Podprowincja Góry Zachodniorumuńskie
Makroregion Góry Kereszu
Mezoregion Pădurea Craiului
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Rumunia
- okręg Bihor
Główne pasma Gór Zachodniorumuńskich

Pădurea Craiului (542.33; węg. Király-erdő; rum. i węg. "Królewski Las") - góry w zachodniej Rumunii (w Siedmiogrodzie). Należą do grupy Gór Kereszu w Górach Zachodniorumuńskich (Apuseni).

Góry Pădurea Craiului stanowią jedną z zachodnich odnóg Masywu Biharu, wcinającą się w Nizinę Cisy. Od południa opadają w kotlinę Beiuş, od północy w kotlinę Vad. Za granicę gór Pădurea Craiului z Masywem Biharu uważa się dolinę rzeki Iad. Najwyższym szczytem jest Hodrâncuşa - 1027 m n.p.m. Grzbiet obniża się ze wschodu na zachód, opadając na zachodnim skraju do 400-500 m n.p.m. Przedłużeniem gór Pădurea Craiului na zachodzie jest pasmo wzgórz Dealurile Vestice.

Góry Pădurea Craiului zbudowane są przeważnie z wapieni jurajskich i kredowych z rozwiniętymi zjawiskami krasowymi z udziałem skał krystalicznych i osadowych, zwłaszcza na zachodzie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Krystyna Jawecka (red.) Mapa przeglądowa Europy. Rumunia. Skala 1:1 000 000, PPWK Warszawa-Wrocław 1983/84
  2. Jerzy Kondracki Fizycznogeograficzna regionalizacja Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii w układzie dziesiętnym, "Przegląd Geograficzny", tom LXVIII, z. 3-4, 1996, s. 457-466
  3. Jerzy Kondracki Karpaty, wydanie drugie poprawione, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1989, ​ISBN 83-02-04067-3
  4. Andrzej Maryański Rumunia, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1973