Pęknięcia (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pęknięcia
Cracks
ilustracja
Gatunek dramat
Data premiery (TIFF) 11 września 2009
Wielka Brytania 4 grudnia 2009
Kraj produkcji  Wielka Brytania
 Irlandia
Język angielski
Czas trwania 104 minuty
Reżyseria Jordan Scott
Główne role Eva Green
Juno Temple
María Valverde
Imogen Poots
Sinéad Cusack
Muzyka Javier Navarrete

Pęknięcia (oryg. Cracks) – niezależny film z 2009 roku w reżyserii Jordan Scott. Ridley Scott i Tony Scott to producenci wykonawczy. Film powstał na podstawie powieści Sheili Kohler. W rolach głównych wystąpiły Eva Green, Juno Temple, María Valverde i Imogen Poots.

Film był kręcony głównie w irlandzkim hrabstwie Wicklow.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Szkoła z internatem dla elity dziewcząt, około 1930 roku. Historia opowiada o kilku dziewczynach, które czczą swoją instruktor pływania, Miss G (Eva Green). Kiedy piękna hiszpańska dziewczyna arystokratka o imieniu Fiamma (María Valverdee) przybywa do szkoły, Miss G stroni od innych dziewczyn. Di jest zakochana w pani G i jest jej ulubienicą, kapitanem grupy. Miss G ma obsesję na punkcie pięknej hiszpanki. Fiamma jest niepokojona przez Miss G, a także otwarcie zniesmaczona obłudą nauczycielki, która opowiadała dziewczynom , fałszywe fakty swojego życia. Di jest strasznie zazdrosna że nie jest już ulubienicą Miss G, zamienia życie Fiammy w piekło. Zastraszanie Di przynosi skutek wygnania Fiammy ze szkoły przez dziewczyny z grupy.

Kiedy wycieńczona Fiamma zostaje odnaleziona, dziewczyny próbują zaprzyjaźnić się, urządzają święto na cześć św. Agnieszki. Odbywa się ono nocą w ich pokoju, za zgodą Miss G, która potajemnie czuwa na korytarzu.

Fiamma upija się. Miss G zabiera ją do swego pokoju i molestuje Fiammę. Świadkiem jest Di, która widzi zajście poprzez dziurkę od klucza, ale nie reaguje, tylko ucieka.

Następnego ranka, Fiamma jest zdenerwowana, Miss G również. Biega za nią. Di jest roztargniona mówi dziewczynom, że Fiamma uwiodła Miss G. Gdy Fiamma mówi Miss G że złoży sprawozdanie o molestowanie do nauczycieli, Miss G zdaje sobie sprawę że jej kariera się skończy. Miss G manipuluje uczuciami Di wzbudzając litość i budząc w niej gniew w stosunku do Fiammy. Konfrontacja między dziewczynami a Fiammą zaczyna się ostrymi słowami, które przeradzają się w rękoczyny. Całe zajście obserwuje biernie, ukryta za drzewem Miss G. Fiamma oskarża Miss G i biegnie do lasu ale dziewczyny doganiają ją i pod wodzą Di, biją ją kijami. Fiamma zaczyna mieć atak astmy, dziewczęta są przerażone. Biegną po pomoc, a Di biegnie do Miss G, która deklaruje że pomoże Fiammie, zaś Di kieruje po resztę nauczycieli.

W lesie, Miss G odmawia Fiamma jej inhalatora, i spokojnie patrzy na jej śmierć, całując ją po raz ostatni. Di powraca w sam raz, aby zobaczyć jak Miss G wprowadza inhalator w ręce martwej Fiammy. Uświadamia sobie prawdę, że to Fiamma była ofiarą.

Później Di mówi dziewczętom, co się stało, i zjednoczone idą do Miss G. Są bezsilne, oficjalnie (dyrektorka nie przyzna się do winy szkoły, pomimo zwolnienia Miss G z obowiązków).

Końcowa scena pokazuje Di, która opuszcza szkołę, natomiast Miss G wyprowadza się ze szkoły i zamyka się w małym pokoju prawdopodobnie na resztę swojego życia.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]