Pęknięte ucho

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tom 6. serii Przygody Tintina
Pęknięte ucho
L'Oreille cassée
Scenariusz Hergé
Rysunki Hergé
Kraj wydania Belgia
Język francuski
Data pierwszego wydania 1937
Wydawca Casterman
Data pierwszego wydania polskiego 2009
Pierwszy wydawca polski Egmont Polska
Tłumaczenie Marek Puszczewicz
poprzedni
Błękitny lotos
następny
Czarna Wyspa

Pęknięte ucho – szósta część przygód młodego reportera Tintina i jego psa Milusia. Autorem komiksu jest Hergé.

Treść[edytuj | edytuj kod]

W Muzeum Etnograficznym zostaje skradziony fetysz plemienia Arumbayów. Zaciekawiony sprawą Tintin czyta książkę o wyprawie na tereny tego plemienia. Dostrzega w niej rysunek skradzionego fetysza. Następnego dnia, fetysz zostaje zwrócony do muzeum, jednak Tintin odkrywa, że jego ucho jest nietknięte (oryginał ma wyszczerbione ucho). Bohatet odnajduje adres artysty, który wykonywał drewniane figurki. W gazetach poinformowano o jego śmierci na skutek zatrucia się gazem, lecz reporter odkrywa , że został on zamordowany. Po panie Baltazarze (nazwisko artysty)pozostała tylko jego papuga. Tintin nie przejmuje się zwierzęciem, ale po wyjściu z mieszkania Baltazara postanawia ją odkupić. Niestety uprzedza go jakiś człowiek, Ramon Bada. Papuga ucieka mu w czasie bójki z pewnym człowiekiem. I reporter, i Ramon Bada umieszczają w gazetach ogłoszenie o zaginięciu papugi . Znaleziona papuga zostaje oddana Tintinowi, ale zwierzę znów ucieka. Zwierzę powraca do mieszkania Baltazara. Ramon i jego przyjaciel, Alonzo Perez, wchodzą do domu reportera, żeby ukraść ptaka, ale nie znajdują jej. Usiłują przy tym zabić Tintina, co im się nie udaje. Trochę później, bandyci przychodzą do domu rzeźbiarza i zabierają papugę do siebie. Gadatliwe zwierzę, które mówi wszystko, co usłyszało, cytuje ostatnie słowa opiekuna:"Rodrigo Tortilla, zabiłeś mnie!" Ramon i Alonzo w ten sposób odnaleźli zabójcę. Jednak Tintin, ukryty za ścianą, wszystko usłyszał i postanowił ich śledzić.

Dwaj bandyci wyruszają do San Teodoros, aby odnaleźć zabójcę Baltazara, Rodrigo Tortillę. Udaje im się go odszukać na pokładzie statku i mordują go. Aresztują ich załoga statku oraz Tintin przebrany za Murzyna. Reporter schodzi na ląd proszony o zeznania, ale jego walizka zostaje podmieniona i reporter zostaje aresztowany. Tymczasem statek odpływa, a Tintin zostaje skazany na śmierć. Ratuje go przejęcie władzy przez generała Alcazara, który mianuje młodzieńca swoim adiutantem. Tintin zostaje później wrobiony przez Bazylego Barrowa, który handluje bronią i fałszuje list z ministerstwa republiki Nuevo Rico, w którym rząd republiki dziękuje za plany broni. Tintin, uciekając przed generałem, postanawia udać się do kraju Arumbayów, aby wyjaśnić sprawę fetysza. Tam spotyka podróżnika, Ridgwella, który został uznany za zaginionego, a żyje wśród Arumbayów. Niestety zostają oni złapani przez Bibarów, wrogów Arumbayów. Bibarowie mają zamiar ich zabić, ale ratuje ich to, że Ridgwell jest brzuchomówcą . Następnie idą do Arumbayów i wyjaśniają sprawę fetysza. Tintin odkrywa cel bandytów i Tortilli- w fetyszu znajduje się diament. Kilka dni później Alonzo i Ramon próbują zabić Tintina, ale temu udaje się ich związać. Mimo to, uwalniają się i próbują zatopić reportera. Tintin dociera do Sanfaction i płynie do Europy.

Po powrocie, Tintin dostrzega sklep, w którym sprzedaje się kopie fetyszu Arumbayów. Reporterowi udaje się ustalić, kto teraz posiada oryginał. Na pokładzie statku, na którym znajduje się Goldwood - nowy właściciel fetysza, przebywają Alonzo i Ramon, którzy postanawiają mu go ukraść. Udaje im się to, ale gdy wychodzą z kajuty Goldwooda natyka się na nich Tintin. Bandyci upuszczają fetysz, z którego wypada diament. Wszyscy trzej - Tintin, Alonzo i Ramon wpadają do wody, aby go odzyskać. Tintinowi udaje się wypłynąć na powierzchnię, ale bandyci toną. Reporter wyjaśnia całe zajście panu Goldwoodowi, który oddaje mu fetysz. Tintin zanosi go do muzeum, z którego został ukradziony.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • The Broken Ear (ang. • fr. • hiszp. • niderl. • chiń. • jap.). Tintin.com. [dostęp 2019-07-21].