Pępek
Ten artykuł od 2017-08 wymaga zweryfikowania podanych informacji. Należy podać (wiarygodne) źródła, najlepiej w formie dokładnych przypisów bibliograficznych. Część lub nawet wszystkie informacje w artykule mogą być nieprawdziwe. Jako pozbawione źródeł mogą zostać zakwestionowane i usunięte. Dokładniejsze informacje o tym, co należy poprawić, być może znajdują się w dyskusji tego artykułu. Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon {{Dopracować}} z tego artykułu. |
Pępek (łac. umbilicus) – blizna w środkowym punkcie brzucha będąca pozostałością po odpadniętej (usuniętej) pępowinie.
Znaczenie medyczne[edytuj | edytuj kod]
Pępek jest jednym z tzw. miejsc o zmniejszonym oporze (łac. locus minoris resistentiae), w którym ściana jamy brzusznej jest słabsza i bardziej podatna na zmiany patologiczne takie jak przepuklina.
Zmiany wyglądu pępka mogą świadczyć o zmianach ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. U kobiet ciężarnych pępek początkowo jest wklęsły, potem staje się płaski, a pod koniec ciąży – wypukły. Jest tak też z noworodkiem, w którego jelitach zbierają się bardzo duże ilości gazów spowodowanych mało urozmaiconym pokarmem. Podobne objawy można zaobserwować u osób z wodobrzuszem.
Znaczenie estetyczne[edytuj | edytuj kod]
Zależnie od tego, w jaki sposób był pielęgnowany kikut pępowiny, pępek może być wklęsły lub wypukły (zwłaszcza, gdy dochodzi do nasilonego bliznowacenia). Wypukły pępek jest uważany[przez kogo?] za defekt kosmetyczny, którego korekcję oferują kliniki chirurgii plastycznej.
Pępek jest też miejscem, w którym wykonywane są zabiegi piercingu.