Pępek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pępek

Pępek (łac. umbilicus) – blizna w środkowym punkcie brzucha będąca pozostałością po odpadniętej pępowinie.

Znaczenie medyczne[edytuj | edytuj kod]

Pępek jest jednym z tzw. miejsc o zmniejszonym oporze (łac. locus minoris resistentiae), w którym ściana jamy brzusznej jest słabsza i bardziej podatna na zmiany patologiczne takie jak przepuklina.

Pępek może także służyć do nieinwazyjnego, bezdotykowego mierzenia temperatury ciała, kiedy zastosowanie innych metod jest utrudnione lub niemożliwe (np. podczas niektórych operacji)[1].

Zmiany wyglądu pępka mogą świadczyć o zmianach ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. U kobiet ciężarnych pępek początkowo jest wklęsły, potem staje się płaski, a pod koniec ciąży – wypukły. Jest tak też z noworodkiem, w którego jelitach zbierają się bardzo duże ilości gazów spowodowanych mało urozmaiconym pokarmem. Podobne objawy można zaobserwować u osób z wodobrzuszem.

Znaczenie estetyczne[edytuj | edytuj kod]

Zależnie od tego, w jaki sposób był pielęgnowany kikut pępowiny, pępek może być wklęsły lub wypukły (zwłaszcza, gdy dochodzi do nasilonego bliznowacenia). Wypukły pępek jest uważany za defekt kosmetyczny, którego korekcję oferują kliniki chirurgii plastycznej.

Pępek jest jednym z miejsc, w których wykonywane są zabiegi piercingu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Raymond J. Roberge i inni, Umbilical temperature correlation with core and skin temperatures at rest, in the heat and during physical activity, „International Journal of Hyperthermia”, 2017, s. 1–9, DOI10.1080/02656736.2017.1315180, ISSN 0265-6736, PMID28540801, PMCIDPMC5683085 [dostęp 2020-08-11] (ang.).

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.