Pętla Barnarda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pętla Barnarda
Ilustracja
Pętla Barnarda widoczna na zdjęciu jako rozmyty czerwony półokrąg
Odkrywca Edward Barnard[1]
Data odkrycia 1895
Dane obserwacyjne (J2000)
Gwiazdozbiór Orion
Typ emisyjna
Rektascensja 05h 31m[1]
Deklinacja -04° 54′[1]
Odległość 1600 ly[1] (490 pc)
Jasność pozorna mgławicy 5m
Charakterystyka fizyczna
Wymiary 300 ly[1][2]
Szacowany wiek 2 mln lat
Alternatywne oznaczenia
Sh 2-276

Pętla Barnarda (oznaczenie katalogowe SH 2-276 ) – mgławica emisyjna w gwiazdozbiorze Oriona. Jest to część obłoku molekularnego, który zawiera również mgławice: Koński Łeb i Wielka Mgławica w Orionie. Pętla ma formę dużego łuku, którego środek leży w pobliżu Wielkiej Mgławicy w Orionie. Gwiazdy w Mgławicy Oriona uważa się za odpowiedzialne za jonizację gazu w Pętli.

Obserwowana z Ziemi Pętla rozciąga się na około 600 minut kątowych (około 10°), obejmując znaczną część gwiazdozbioru Oriona. Jest dobrze widoczna na fotografiach o długiej ekspozycji[2].

Szacuje się, że znajduje się w odległości około 1600 lat świetlnych od Ziemi, co oznacza, że rzeczywiste rozmiary wynoszą około 300 lat świetlnych. Uważa się, że jest pozostałością po wybuchu supernowej, który miał miejsce około 2 milionów lat temu, czego wynikiem może być również szybki ruch kilku znanych gwiazd uciekających, w tym AE Aurigae, Mi Columbae i 53 Arietis, co do których sądzi się, że mogły być składnikami układu wielokrotnego gwiazd, w którym jeden składnik wybuchł jako supernowa[1].

Chociaż możliwe jest, że William Herschel jako pierwszy zobaczył ją w 1786 roku, jej odkrycie zazwyczaj przypisywane jest Edwardowi Barnardowi (on sam początkowo nazwał ją „Pętlą Oriona”), który wykonał jej zdjęcie w 1895 roku[1].

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Barnard's Loop (Sh 2-276) (ang.). W: The Internet Encyclopedia of Science [on-line]. David Darling. [dostęp 2010-12-06].
  2. a b Barnard spogląda na NGC 2170 w serwisie APOD: Astronomiczne zdjęcie dnia

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]