Płód

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ośmiotygodniowy zarodek ludzki
Płód 40-tygodniowy

Płód – w embriologii zarodek ssaków od momentu, kiedy można rozpoznać cechy morfologiczne dla danego gatunku. Przyjmuje się, że u ludzi zarodek osiąga stadium płodu w ok. 12 tygodniu ciąży[1].

Okres płodowy u ludzi[edytuj]

Płód jest to stadium rozwojowe zarodka, rozpoczynające się od ok. 12 tygodnia ciąży do chwili porodu.

  • Szósty tydzień

W tym czasie zarodek jest już wyodrębniony z otaczających go błon płodowych i rozpoczyna się kształtowanie jego narządów zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Oczy są bardzo szeroko rozstawione i przykryte powiekami. Zarodek przypomina nieco kijankę z ugiętym tułowiem i ogonem, bije mu serce i posiada mózg. Inne główne narządy jeszcze się rozwijają w tym nerki i wątroba. Głowa zarodka nabiera wyraźniejszych kształtów. Zarodek mierzy od 2 do 4 mm.

  • Ósmy tydzień

Zaczynają uwidaczniać się rysy twarzy, zarodek ma już język i nozdrza. Można zauważyć czubek nosa. Płód zaczyna się poruszać, jednak matka jeszcze tego nie odczuwa. Zarodek mierzy ok. 3 cm.

  • Trzeci miesiąc

Jest to okres, kiedy płód ma około 9-10 cm. Jego palce są w pełni wykształcone. Można określić jego płeć za pomocą badania USG. Zaczyna przypominać człowieka. Powieka zaczyna pokrywać oko, a na palcach u nóg i rąk rosną już paznokcie. Płód ma nieproporcjonalnie dużą głowę w stosunku do tułowia. Słabo wykształcony nos. Oczy i nos są już dobrze widoczne. W dziąsłach formują się zawiązki zębów. Zaczyna działać układ nerwowy.

  • Czwarty miesiąc

Płód nadal się powiększa. Osiąga długość 15-16 cm i waży 120-125 g. Zaczyna wykonywać pierwsze ruchy. Zaczyna też ssać palec i połykać płyn owodniowy. Pojawia się u niego zmysł smaku. Płód potrafi już robić różne miny, np. marszczy czoło, wydyma policzki. Posiada też linie papilarne – oznakę jego niepowtarzalności. W mózgu w ciągu minuty tworzy się 250 tysięcy komórek nerwowych. Jego serce przepompowuje 24 litry krwi na dobę. Płód zaczyna słyszeć dźwięki z zewnątrz.

  • Piąty miesiąc

Długość płodu wynosi 23-30 cm, waga to ok. 280-300 g. W tym okresie matka zaczyna wyczuwać ruchy płodu. Jest to okres, kiedy jego skóra grubieje i pokrywa się delikatnymi włoskami, zwanymi meszkiem.

  • Szósty miesiąc

Płód ma ok. 30 cm i waży 600-640 g. Ma delikatne brwi i rzęsy. Staje się podobny do noworodka – chociaż jest jeszcze dużo szczuplejszy, ponieważ dopiero teraz zaczęła się odkładać tkanka tłuszczowa. W tym miesiącu (22 tydzień) rodzą się najmłodsze wcześniaki, które przeżywają.

  • Siódmy miesiąc

Początek III trymestru ciąży – jest to bardzo ważny miesiąc, od którego zależy to, czy dziecko urodzi się pośladkowo. Powinno się jednak odwrócić głową na dół. Siódmy miesiąc to także czas intensywnego rozwoju mózgu i różnicowania osobowości. Płód powinien ważyć w granicach 1200g-1900 g (odchylenia od normy nie są objawami patologii) i mieć ok. 35-40 cm długości. Urodzenie po 28 tygodniu ciąży daje duże szanse na przeżycie.

  • Ósmy miesiąc

Płód ustawiony jest pozycją do porodu, zanika meszek płodowy, oczy są niebieskie. Waży ok. 2,5 kg i mierzy 50 cm. Tkanka tłuszczowa osiąga już ostateczną grubość.

  • Dziewiąty miesiąc

Jest to czas, kiedy płód powinien ważyć ok. 3,5 kg, i mieć ok. 55 cm długości. Zanika meszek, skóra różowieje. Płód jest gotowy do przyjścia na świat.Jest już odwrócony głową w dół. Zaczyna coraz bardziej kopać; widać jak się przemieszcza.

Poród płodu o masie mniejszej niż 500 g przed 22 tygodniem ciąży (jest to uwarunkowane osiągnięciami medycyny na polu utrzymania wcześniaka przy życiu) traktowane jest jako poronienie, ze względu na skrajną niedojrzałość organizmu, uniemożliwiającą samodzielne życie poza organizmem matki. Poród po 22 tygodniu ciąży, przy masie noworodka powyżej 500 g, uznawany jest za poród przedwczesny wcześniaka o skrajnie niskiej masie urodzeniowej.

Przypisy

  1. Miguel Angel Monje, Etyka w medycynie. Medipage, Warszawa 2012. s. 254

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]