Płód

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Płód (łac. fētus „potomstwo”) – w embriologii, zarodek ssaków od chwili zakończenia się okresu zarodkowego do chwili urodzenia. Ludzki zarodek osiąga stadium płodu w 11. tygodniu ciąży i rozpoczyna okres płodowy[1][2][3][4]. U płodu można rozpoznać cechy morfologiczne dla danego gatunku. Rozwinęły się już najważniejsze układy narządów i płód przybrał wygląd zewnętrzny zbliżony do wyglądu noworodka.

Okres płodowy u ludzi[edytuj | edytuj kod]

Płód jest to stadium rozwojowe zarodka, rozpoczynające się od 11. tygodnia ciąży i trwające do chwili porodu.

 • Trzeci miesiąc
Ultrasonografia 3D ruchów 19-tygodniego płodu

Jest to okres, kiedy płód osiąga około 9-10 cm. Jego palce są w pełni wykształcone. Można określić jego płeć za pomocą badania USG. Zaczyna przypominać noworodka. Powieka zaczyna pokrywać oko, a na palcach u nóg i rąk rosną już paznokcie. Płód ma nieproporcjonalnie dużą głowę w stosunku do tułowia. Słabo wykształcony nos. Oczy i usta są już dobrze widoczne. W dziąsłach formują się zawiązki zębów. Zaczyna działać układ nerwowy.

 • Czwarty miesiąc

Płód nadal się powiększa. Osiąga długość 15-16 cm i waży 120-125 g. Zaczyna wykonywać pierwsze ruchy. Zaczyna też ssać palec i połykać płyn owodniowy. Pojawia się u niego zmysł smaku. Płód potrafi już robić różne miny, np. marszczy czoło, wydyma policzki. Posiada też linie papilarne – oznakę jego niepowtarzalności. W mózgu w ciągu minuty tworzy się 250 tysięcy komórek nerwowych. Jego serce przepompowuje 24 litry krwi na dobę. Płód zaczyna słyszeć dźwięki z zewnątrz.

 • Piąty miesiąc

Długość płodu wynosi 23-30 cm, waga to ok. 280-300 g. W tym okresie matka zaczyna wyczuwać ruchy płodu. Jest to okres, kiedy jego skóra grubieje i pokrywa się delikatnymi włoskami, zwanymi meszkiem.

 • Szósty miesiąc

Płód ma ok. 30 cm i waży 600-640 g. Ma delikatne brwi i rzęsy. Staje się podobny do noworodka – chociaż jest jeszcze dużo szczuplejszy, ponieważ dopiero teraz zaczęła się odkładać tkanka tłuszczowa. W tym miesiącu (22. tydzień) rodzą się najmłodsze wcześniaki, które przeżywają.

 • Siódmy miesiąc

Początek III trymestru ciąży – jest to bardzo ważny miesiąc, od którego zależy to, czy dziecko urodzi się pośladkowo. Powinno się jednak odwrócić głową na dół. Siódmy miesiąc to także czas intensywnego rozwoju mózgu i różnicowania osobowości. Płód powinien ważyć w granicach 1200 g-1900 g (odchylenia od normy nie są objawami patologii) i mieć ok. 35-40 cm długości. Urodzenie po 28. tygodniu ciąży daje duże szanse na przeżycie.

 • Ósmy miesiąc

Płód ustawiony jest pozycją do porodu, zanika meszek płodowy, oczy są niebieskie. Waży ok. 2,5 kg i mierzy 50 cm. Tkanka tłuszczowa osiąga już ostateczną grubość.

 • Dziewiąty miesiąc

Jest to czas, kiedy płód powinien ważyć ok. 3,5 kg, i mieć ok. 55 cm długości. Zanika meszek, skóra różowieje. Płód jest gotowy do przyjścia na świat.Jest już odwrócony głową w dół. Zaczyna coraz bardziej kopać; widać jak się przemieszcza.

Poród płodu o masie mniejszej niż 500 g przed 22. tygodniem ciąży (jest to uwarunkowane osiągnięciami medycyny na polu utrzymania wcześniaka przy życiu) traktowane jest jako poronienie, ze względu na skrajną niedojrzałość organizmu, uniemożliwiającą samodzielne życie poza organizmem matki. Poród po 22. tygodniu ciąży, przy masie noworodka powyżej 500 g, uznawany jest za poród przedwczesny wcześniaka o skrajnie niskiej masie urodzeniowej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Andrzej Malinowski, Wstęp do antropologii i ekologii człowieka, Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 1999, ISBN 83-7171-233-2, OCLC 749359603.
 2. Marek Napierała, Radosław Muszkieta, Walery Żukow: Rozwój motoryczności w poszczególnych etapach ontogenezy, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, 2009
 3. K. Ostrowski, Embriologia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny, Warszawa 1985, s. 89
 4. R.C. Benson, Położnictwo i ginekologia, Warszawa 1988, s. 80