Płaczliwe Kazalnice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hawrań, Płaczliwa Skała i znajdujące się na niej 3 Płaczliwe Kazalnice, poniżej Szeroka Przełęcz

Płaczliwe Kazalnice – trzy wapienne turnie w masywie Płaczliwej Skały w słowackich Tatrach Bielskich. Tworzą formację zwaną Płaczliwymi Rzędami należącą do długiego pasa skał zwanego Wyżnimi Rzędami. Płaczliwe Kazalnice znajdują się na południowych, opadających do Doliny Zadnich Koperszadów stokach tego szczytu, powyżej Szerokiej Przełęczy Bielskiej. W kierunku od zachodu na wschód są to: Skrajna, Pośrednia (1959 m n.p.m.) i Zadnia (1923 m) Płaczliwa Kazalnica. Spod turni tych i spomiędzy nich do Doliny Zadnich Koperszadów opada kilka żlebów, w kierunku od zachodu na wschód są to: Szeroki Żleb, Płaczliwe Żleby (Skrajny, Pośredni, Zadni) i Koperszadzki Żleb. Wierzchołki Płaczliwych Kazalnic są dość łagodne i trawiaste, od południowej strony turnie te podcięte są wapiennymi ścianami. Znajdują się na obszarze ochrony ścisłej, nie prowadzi tędy żaden znakowany szlak turystyczny. Poniżej Płaczliwych Kazalnic znajduje się drugi, mniejszy i mniej wybitny pas skał zwany Niżnimi Rzędami.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Przewodnik tatrzański. Sadzikowski Janusz. [dostęp 2009-08-28].
  2. Tatry Wysokie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/06. ISBN 83-87873-26-8.
  3. Jarosław Januszewski, Grzegorz Głazek, Witold Fedorowicz-Jackowski: Tatry i Podtatrze, atlas satelitarny 1:15 000. Warszawa: GEOSYSTEMS Polska Sp. z o.o., 2005. ISBN 83-909352-2-8.