Płaczliwe Kazalnice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hawrań, Płaczliwa Skała i znajdujące się na niej 3 Płaczliwe Kazalnice, poniżej Szeroka Przełęcz
Szeroka Przełęcz Bielska T44.jpg

Płaczliwe Kazalnice – trzy wapienne turnie w masywie Płaczliwej Skały w słowackich Tatrach Bielskich. Tworzą formację należącą do długiego pasa skał zwanego Wyżnimi Rzędami. Płaczliwe Kazalnice znajdują się na południowych, opadających do Doliny Zadnich Koperszadów stokach tego szczytu, powyżej Szerokiej Przełęczy Bielskiej[1]. W kierunku od zachodu na wschód są to:

Zadnia Płaczliwa Kazalnica znajduje się w grani głównej Tatr Bielskich, trzy pozostałe na grzędach opadających na południe z Płaczliwej Skały. Z grzęd tych są łatwo osiągalne. Pomiędzy grzędami i znajdującymi się w nich Płaczliwymi Kazalnicami do Doliny Zadnich Koperszadów opada kilka żlebów. W kierunku od zachodu na wschód są to:

Wierzchołki Płaczliwych Kazalnic są dość łagodne i trawiaste, od południowej strony turnie te podcięte są wapiennymi ścianami o wysokości dochodzącej do 50 m[2]. Poniżej Płaczliwych Kazalnic znajduje się drugi, mniejszy i mniej wybitny pas skał zwany Niżnimi Rzędami[3].

Płaczliwe Kazalnice znajdują się na obszarze ochrony ścisłej, na którym zabroniona jest turystyka i taternictwo. Jedynie północne zbocza Zadniej Płaczliwej Kazalnicy trawersuje znakowany szlak turystyczny[2].

Szlak turystyczny[edytuj | edytuj kod]

Szlak czerwony ZdziarDolina MąkowaDolina do RegliDolina Szeroka Bielska – Zadnia Płaczliwa Kazalnica – Szeroka Przełęcz BielskaSzalony PrzechódPrzełęcz pod Kopą. Suma podejść 1075 m, czas przejścia: 3.55 h, ↓ 3.10 h[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tatry Wysokie i Tatry Bielskie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000, Warszawa: Wydawnictwo Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, czerwiec 2005, ISBN 83-87873-26-8.
  2. a b c d Władysław Cywiński, Tatry Bielskie, część zachodnia. Przewodnik szczegółowy, tom 4, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 1997, ISBN 83-7104-015-6.
  3. Józef Nyka, Tatry słowackie. Przewodnik, wyd. 2, Latchorzew: Wydawnictwo Trawers, 1998, ISBN 83-901580-8-6.
  4. Turystyczna i satelitarna mapa Słowacji [dostęp 2018-01-06].