Przejdź do zawartości

Płatkonóg płaskodzioby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Płatkonóg płaskodzioby
Phalaropus fulicarius[1]
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Szata godowa
Ilustracja
Szata spoczynkowa
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

siewkowe

Podrząd

bekasowce

Rodzina

bekasowate

Podrodzina

brodźce

Plemię

Phalaropodini

Rodzaj

Phalaropus

Gatunek

płatkonóg płaskodzioby

Synonimy
 • Phalaropus fulicaria (Linnaeus, 1758)[1]
 • Tringa Fulicaria Linnaeus, 1758[2]
 • Phalaropus platyrhynchus Pennant, 1776[3]
 • Tringa glacialis J.F. Gmelin, 1789[3]
 • Phalaropus rufus Bechstein, 1809[3]
 • Phalaropus griseus T. Forster, 1817[3]
 • Phalaropus rufescens Blasius & Keyserling, 1840[3]
 • Phalaropus fulicarius jourdaini Iredale, 1921[3]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[4]

Płatkonóg płaskodzioby[5] (Phalaropus fulicarius) – gatunek średniej wielkości ptaka wędrownego z rodziny bekasowatych (Scolopacidae). Nie jest zagrożony wyginięciem.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Lęgi
Zimowiska

Płatkonóg płaskodzioby zamieszkuje północną Syberię, Alaskę i północną Kanadę, Islandię, Grenlandię oraz Svalbard i Nową Ziemię. Zimuje na otwartym morzu u wybrzeży Ameryki Południowej oraz zachodniej i południowo-zachodniej Afryki[2], w Ameryce nielicznie także dalej na północ – aż po Kalifornię oraz na środkowo-zachodnim Atlantyku po Karolinę Północną[6]. Czasem zostaje spychany przez sztormy na lądy Zachodniej i Środkowej Europy.

Do Polski zalatuje sporadycznie – do 2021 roku odnotowano 132 stwierdzenia, łącznie zaobserwowano 137 osobników[7].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten po raz pierwszy zgodnie z zasadami nazewnictwa binominalnego opisał w 1758 roku Karol Linneusz w 10. edycji Systema Naturae, uznawanej za początek nomenklatury zoologicznej. Autor nadał gatunkowi nazwę Tringa Fulicaria. Jako miejsce występowania wskazał Amerykę[3][8]; później miejsce typowe ograniczono do Zatoki Hudsona – taką lokalizację podał George Edwards w cytowanej przez Linneusza publikacji z 1750 roku[3][9]. Obecnie płatkonóg płaskodzioby umieszczany jest w rodzaju Phalaropus[5][10]. Nie wyróżnia się podgatunków[2][10].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Dorosły osobnik w szacie godowej, Borrow (Alaska)
Wygląd
Samica nieco większa i bardziej jaskrawo ubarwiona niż samiec. W szacie godowej wierzch głowy, potylica, czoło i gardziel czarne, boki głowy (policzki) białe – otaczające oczy, wierzch ciała pokryty ciemnobrązowymi piórami o płowych brzegach. Reszta ciała rdzawokasztanowata. Dziób mocny, na końcu spłaszczony, żółty o czarnym końcu. Nogi zielonoszare. Samce na głowie mają mniej wyraźny wzór, a na piersi i brzuchu są białe plamy. W upierzeniu spoczynkowym jesienią obie płci ubarwione jednakowo. Wierzch popielatoszary, spód biały. Potylica i pas przechodzący przez oko ciemne. Osobniki młodociane mają wierzch ciała pokryty ciemnymi piórami o rdzawych brzegach. Spód ciała biały.

W locie widać szeroki biały pasek skrzydłowy. Gdy pływa, podobny jest do mewy, ale znacznie mniejszy. W porównaniu z płatkonogiem szydłodziobym jest nieco większy i mocniej zbudowany. Dziób ma grubszy i latem staje się on żółty z czarnym końcem, podczas gdy u jego krewniaka jest cały czarny.

Wymiary średnie
długość ciała ok. 20–23 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 35–40 cm
masa ciała ok. 35–70 g

Ekologia i zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Biotop
Brzegi jezior i wilgotne partie tundry. Zimuje na otwartym morzu u wybrzeży, wzdłuż których wędruje.
Toki
Dominującą rolę w tokach odgrywa samica. To ona ubiega się o względy samca.
Gniazdo
Na ziemi, przy brzegu. Zakładają go oboje partnerzy, ale wyścieła je samiec.
Jaja z kolekcji muzealnej
Okres lęgowy
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg (choć zdarzają się przypadki poliandrii), składając w czerwcu–lipcu 3–6 (zwykle 4) jaj. Są one wysiadywane przez okres 18–20 dni przez samca (jednak w przypadku monogamii samica może mu pomagać). Pisklętami, które opuszczają gniazdo tuż po wykluciu, opiekuje się wyłącznie samiec aż do usamodzielnienia w wieku 18 dni. Ze względu na małą rolę samicy w tym okresie, stara się ona wtedy założyć lęg z innym samcem. W ten sposób zwiększa swój sukces rozrodczy. Z kolei gdy drugim lęgiem zajmuje się drugi partner, samica w lipcu odlatuje z lęgowisk.
Pożywienie
Bezkręgowce morskie i małe ryby uzupełniane pokarmem roślinnym. Poza okresem lęgowym ptaki te żerują na morzu.

Status i ochrona[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje płatkonoga płaskodziobego za gatunek najmniejszej troski (LC – Least Concern) nieprzerwanie od 1988 roku. Liczebność światowej populacji, według szacunków organizacji Wetlands International z 2015 roku, mieści się w przedziale 1,35–2,98 milionów osobników. Ogólny trend liczebności populacji nie jest znany[4].

W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej[11].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Phalaropus fulicarius, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
 2. a b c Red Phalarope (Phalaropus fulicaria). IBC: The Internet Bird Collection. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-07)]. (ang.).
 3. a b c d e f g h D. Lepage: Red Phalarope Phalaropus fulicarius. [w:] Avibase [on-line]. [dostęp 2023-01-18]. (ang.).
 4. a b Phalaropus fulicarius, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
 5. a b Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Podrodzina: Tringinae Rafinesque, 1815 - brodźce (wersja: 2020-11-15). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2021-04-19].
 6. N. Bouglouan: Red Phalarope. [w:] oiseaux-birds.com [on-line]. [dostęp 2021-04-19]. (ang.).
 7. Komisja Faunistyczna Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego. Raport nr 38. Rzadkie ptaki obserwowane w Polsce w roku 2021. „Ornis Polonica”. 63, s. 130–159, 2022. 
 8. K. Linneusz, Systema naturae per regna tria naturae: secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis, wyd. 10, t. 1, Holmiae 1758, s. 148–149 (łac.).
 9. G. Edwards, A Natural History Of Uncommon Birds : And Of Some Other Rare and Undescribed Animals..., t. 3, Londyn 1750, ilustr. 142, s. 142 (ang.).
 10. a b F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Sandpipers, snipes, Crab-plover, coursers. IOC World Bird List (v11.1). [dostęp 2021-04-19]. (ang.).
 11. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. z 2016 r. poz. 2183).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Karel Stastny: Ptaki wodne. Warszawa: Delta, 1993. ISBN 83-85817-10-7.
 • Klaus Richarz: Ptaki - Przewodnik. Warszawa: Muza, 2009. ISBN 978-83-7495-018-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]