Płaza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Płaza
Widok z południowego zachodu.
Widok z południowego zachodu.
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat chrzanowski
Gmina Chrzanów
Wysokość 404 m n.p.m.
Liczba ludności (2009) 3493
Strefa numeracyjna (+48) 32
Kod pocztowy 32-552
Tablice rejestracyjne KCH
SIMC 0213530
Położenie wsi
Położenie wsi
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Płaza
Płaza
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Płaza
Płaza
Ziemia50°05′53″N 19°27′49″E/50,098056 19,463611
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Płazie
Pałac Starzeńskich w Płazie

Płaza – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, w gminie Chrzanów. Przez wieś przepływa niewielki strumyk – Płazianka. W Płazie znajdują się nieczynne Zakłady Wapiennicze oraz linia kolejowa wykorzystywana sporadycznie przez pociągi towarowe oraz nieczynna stacja kolejowa Płaza.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego. Integralne części miejscowości: Kaniowizna, Kolonia Działki, Płaza-Wapiennik, Podgórze, Podlas, Simota, Skotnica, Starzyny, Syberia[1].

Historia[edytuj]

Pierwsze wzmianki w źródłach o miejscowości Płaza pochodzą z 1376 roku. W połowie XV w. we wsi wybudowano kościół parafialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Budowę zapoczątkował proboszcz Bartłomiej. Została ona zakończona przez Tomasza Żydka. W latach 1655–1657 wieś została zniszczona przez Szwedów. W XVIII w we wsi wybudowano dwór, później zmieniony w pałac, który dzisiaj jest nadal wykorzystywany w celach użytkowych jako Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych. W 1893 r. powstał Zakład Wapienniczy "Wapiennik". W zakładzie znajduje się zabytkowy kręgowy piec wapienniczy do wypalania wapna typu "Hoffman". Tuż przed rozpoczęciem się II wojny światowej we wsi zakończono budowę szkoły podstawowej, która później podczas wojny została zniszczona. Po zakończeniu wojny odbudowano szkołę i rozpoczęto budowę ośrodka zdrowia, w którego wznoszeniu dużej pomocy udzielił Zakład Wapienniczy "Wapiennik" przekazując materiały budowlane. Ośrodek został zbudowany przez mieszkańców wsi. W 2. połowie XX w. rozpoczęto plany budowy nowego kościoła, gdyż stary był już zbyt mały ze względu na znaczne zwiększenie się liczby mieszkańców wsi po II wojnie światowej. Na przełomie XX w. i XXI w. wybudowano budynek Publicznego Gimnazjum Nr 5. Ponadto we wsi działa klub sportowy piłki nożnej "LKS Tempo Płaza" oraz jednostka OSP.

Zabytki[edytuj]

Obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego[2].

  • kościół parafialny pw. Świętego Krzyża oraz cmentarz przykościelny,
  • wapiennik, piec kręgowy typu „Hoffman” z 1832 roku.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]