Płomykówka ziemna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Płomykówka ziemna
Tyto capensis[1]
(A. Smith, 1834)
Płomykówka ziemna
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Nadrząd ptaki neognatyczne
Rząd sowy
Rodzina płomykówkowate
Podrodzina płomykówki
Rodzaj Tyto
Gatunek płomykówka ziemna
Synonimy
 • Strix Capensis A. Smith, 1834[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Płomykówka ziemna (Tyto capensis) – gatunek średniego ptaka z rodziny płomykówkowatych (Tytonidae). Zasiedla niektóre części środkowej i południowej Afryki.

Zasięg występowania

Występuje we wschodnim RPA, Lesotho, Suazi, Zimbabwe, północnej i południowej Tanzanii, południowej, wschodniej i zachodniej Demokratycznej Republice Kongo, centralne i południowo-zachodnie Kongo, północną Angolę, a także południowo-wschodnią Kenię i wschodnią i zachodnią Ugandę[4]. Raz została nagrana w Etiopii i przypadkowo w Namibii[2].

Środowisko

Otwarte sawanny, łąki, także suche, do wysokości 3200 m n.p.m. W Górach Aberdare i górze Kenia może występować na wyższej wysokości. Środowisko, w którym żyje, cechują długie trawy[5].

Morfologia

Wymiary średnie[5]:

 • długość ciała: 34[6]-42 cm
  • długość skrzydła: 28,3-34,5 cm
 • rozpiętość skrzydeł[7]: 112 cm
 • masa ciała: 355-520 g

Szlara ma barwę kremową, z żółtawym obrzeżeniem o gęstym, ciemnym nakrapianiu. Tęczówka czarnobrązowa, dziób od jasnoróżowego po białawy. Wierzch ciała jest całkowicie brunatnoczarny, z rzadkimi białymi i szarymi plamkami. Lotki pierwszego i drugiego rzędu mają barwę szarobrązową, lecz u nasady żółtawą. Ogon krótki, środkowe pióra brązowe, ale jaśnieją im bardziej na zewnątrz. Spód ciała kremowobrązowy do białawego, pokryty ciemnymi plamami. Nogi pokrywają jasne pióra, aż do 1/3 stępu. Pazury od ciemnobrązowego do prawie czarnego[5].

Zachowanie

Płomykówka ziemna to ptak nocny i rzadko widuje się ją za dnia w locie. Dzień spędza na ziemi w wysokiej trawie. Udeptując ją tworzy kopulaste przestrzenie lub nawet kilkumetrowe tunele. Para ptaków może razem przebywać. Jeżeli nie ma wystarczająco jedzenia, ptak ten może udać się na polowanie rankiem lub o zmierzchu. Zawołanie jest skrzeczące, podobne jak u płomykówki zwyczajnej, lecz łagodniejsze[5].

Drapieżnikiem, który może zagrozić temu gatunkowi jest błotniak afrykański (Circus ranivorus)[8].

Pożywienie

Wiadomo, że ten gatunek sowy poluje na żółtokreta nadbrzeżnego (Chlorotalpa duthieae), sierściomysz afrykańską (Dasymus incomtus), piaskogrzeba przylądkowego (Georychus capensis), gryzonie z rodzaju Otomys i Mastomys, afrojeża buszmeńskiego (Atelerix frontalis), ryjkonosy, zającowate, nietoperze, bekasy afrykańskie (Gallinago nigripennis), chrząszcze oraz termity[8].

Lęgi

Płomykówka ziemna wyprowadza lęgi od grudnia do sierpnia[5]. Gniazdo jest zagłębieniem w ziemi wyściełanym trawą. Odchodzą od niego liczne tunele, by ptak mógł z niego wychodzić nie narażając się na tak drapieżnika. Składa 2-6 jaj[8], zazwyczaj w odstępach dwudniowych. Mają one wymiary 41,1x32,7mm. Inkubacja (wyłącznie przez samicę) zaczyna się od złożenia pierwszego jaja i trwa 32-42 dni. Pierwsze 10 dni po wykluciu samiec donosi pokarm, a samica karmi pisklęta, potem robią to oba ptaki. Gdy pisklęta mają 28-35 dni zaczynają chodzić po tunelach. W wieku 7 tygodni rozpoczynają próby latania. Po nauczeniu się pozostają z rodzicami przez 3 tygodnie, aż nie osiągną pełnej samodzielności[5].

Pisklę płomykówki ziemnej

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Tyto capensis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
 2. a b The Internet Bird Collection: African Grass-owl (Tyto capensis) (ang.). [dostęp 1 kwietnia 2013].
 3. Tyto capensis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
 4. BirdLife International: African Grass-owl Tyto capensis (ang.). [dostęp 1 kwietnia 2013].
 5. a b c d e f Deane P. Levis: African Grass Owl - Tyto capensis. 2012. [dostęp 1 kwietnia 2013].
 6. Planet of Birds: African Grass Owl (Tyto capensis) (ang.). [dostęp 1 kwietnia 2013].
 7. Grass Owl (ang.). [dostęp 1 kwietnia 2013].
 8. a b c Biodiversitety Explorer: Tyto capensis (African grass-owl). 2010.