Płyta offsetowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
naświetlona i wywołana płyta presensybilizowana pozytywowa
negatywowa forma kopiowa do naświetlania płyt fotoutwardzalnych (negatywowych)

Płyta offsetowa (potocznie "blacha") – forma drukowa w druku offsetowym w postaci cienkiej blachy aluminiowej, którą zakłada się na cylinder formowy. Miejsca zadruku (obraz drukowy) na płycie offsetowej uzyskuje się w procesie fotochemicznym poprzez naświetlenie negatywowe blachy na kopioramie (technologia CtF) lub naświetlarce (technologia CtP), a następnie wytrawieniu miejsc naświetlonych. Miejsca naświetlone przekazują farbę w procesie druku.

Obecne płyty offsetowe są presensybilizowane (dosłownie "wstępnie uczulone"). Ich cechą szczególną (odróżniającą od wcześniej stosowanych form drukowych do offsetu) jest fakt wstępnego – jeszcze w wytwórni – pokrycia warstwą światłoczułą. Najczęściej jest to specjalnie przygotowana blacha aluminiowa grubości od 0,1 do 0,3 mm. Płyta taka nadaje się do naświetlania i wywoływania bezpośrednio po wyjęciu z opakowania, i nie wymaga - tak jak w pracowniach chemigraficznych w drukarniach do lat 80. XX wieku - wykonywania przed ich użyciem w drukarni skomplikowanych procesów związanych z przygotowywaniem emulsji.

Płyty presensybilizowane naświetlane są albo w procesach CtP wprost przez laser sterowany komputerowo, albo też, w nieco starszych technologiach CtF - metodą stykową w kopioramie z użyciem filmu przygotowanego wcześniej w fotonaświetlarce. Po naświetleniu płyty wymagają najczęściej dodatkowego procesu wywołania i utrwalenia obrazu (czasem dla poprawy trwałości obrazu - także procesu dodatkowego wygrzewania). Od początku XXI wieku wprowadzane są jednak na rynek płyty drugiej generacji, niewymagające osobnego procesu wywoływania. Naświetlony obraz na takich płytach ("bezprocesowych") ujawnia się i utrwala po założeniu ich na cylindry drukarskie, pod wpływem zwilżającej je w maszynie wody.

Światłoczułość płyt jest ograniczona najczęściej do zakresów światła widzialnego bliskiego fioletowi, zatem bezpiecznie można się nimi posługiwać w niezbyt jaskrawym oświetleniu o barwie żółtej. Typy płyt z warstwą uczuloną na podczerwień można bezpiecznie wyjmować z opakowania i przenosić w normalnych warunkach oświetleniowych.

Płyty offsetowe dzielimy na:

  • Płyty pozytywowe, które są fotorozpuszczalne tzn. iż miejsca nienaświetlone po wywołaniu tworzą elementy drukujące.
  • Płyty negatywowe, które są fotoutwardzalne, co oznacza, że miejsca naświetlone po wywołaniu tworzą elementy drukujące.