Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Swimming pictogram.svg
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016
Rio de Janeiro
2012 2020
Miejsce Olympic Aquatics Stadium i Fort Copacabana
Data 6-16 sierpnia 2016
Liczba konkurencji 34
Liczba zawodników 950
Pływanie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Sample picture of the event (unofficial)
Styl dowolny
50 m   mężczyźni   kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
800 m kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl klasyczny
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl motylkowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl zmienny
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
4 × 200 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
Otwarty akwen
10 km mężczyźni kobiety

Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro rozgrywane były w Olympic Aquatics Stadium i w Fort Copacabana. Zawody w basenie odbywały się w dniach 6–13 sierpnia, a na otwartym akwenie w dniach 15-16 sierpnia.

Konkurencje[edytuj]

Rozgrywane były 32 konkurencje w pływaniu w basenie i 2 na otwartym akwenie.

Basen[edytuj]

Kobiety

Mężczyźni

Otwarty akwen[edytuj]

Kobiety

Mężczyźni

Kwalifikacje[edytuj]

Zasady kwalifikacji[1][2][3]

Kwalifikację uzyskali zawodnicy, którzy osiągnęli minimum kwalifikacyjne (OQT). W każdej konkurencji jedno miejsce przyznane zostało również zawodnikowi, który uzyskał drugie minimum (OST).

Mężczyźni Kobiety
Konkurencja OQT OST Konkurencja OQT OST
50 m stylem dowolnym 22,27 23,05 50 m stylem dowolnym 25,28 26,17
100 m stylem dowolnym 48,99 50,70 100 m stylem dowolnym 54,43 56,34
200 m stylem dowolnym 1:47,97 1:51,75 200 m stylem dowolnym 1:58,96 2:03,13
400 m stylem dowolnym 3:50,44 3:58,51 400 m stylem dowolnym 4:09,08 4:17,80
800 m stylem dowolnym 8:33,97 8:51,96
1500 m stylem dowolnym 15:14,77 15:46,79
100 m stylem grzbietowym 54,36 56,26 100 m stylem grzbietowym 1:00,25 1:02,36
200 m stylem grzbietowym 1:58,22 2:02,36 200 m stylem grzbietowym 2:10,60 2:15.17
100 m stylem klasycznym 1:00,57 1:02,69 100 m stylem klasycznym 1:07,85 1:10,22
200 m stylem klasycznym 2:11,66 2:16,27 200 m stylem klasycznym 2:26,94 2:32,08
100 m stylem motylkowym 52,36 54,19 100 m stylem motylkowym 58,74 1:00,80
200 m stylem motylkowym 1:56,97 2:01,06 200 m stylem motylkowym 2:09,33 2:13,86
200 m stylem zmiennym 2:00,28 2:04,39 200 m stylem zmiennym 2:14,26 2:18,96
400 m stylem zmiennym 4:16,71 4:25,69 400 m stylem zmiennym 4:43,46 4:53,38

Sztafety zostały zakwalifikowane na podstawie wyników z mistrzostw świata. Zawodnicy rywalizujący na otwartym akwenie kwalifikację mogli uzyskać podczas mistrzostw świata, turnieju kwalifikacyjnego i zawodów kontynentalnych.

Wyniki[edytuj]

Basen[edytuj]

Mężczyźni[edytuj]

Konkurencja: Gold medal olympic.svg Złoto: Czas Silver medal olympic.svg Srebro: Czas Bronze medal olympic.svg Brąz: Czas
Styl dowolny
50 m
(szczegóły)
Anthony Ervin
 Stany Zjednoczone
21,40 Florent Manaudou
 Francja
21,41 Nathan Adrian
 Stany Zjednoczone
21,49
100 m
(szczegóły)
Kyle Chalmers
 Australia
47,58 WJ Pieter Timmers
 Belgia
47,80 NR Nathan Adrian
 Stany Zjednoczone
47,85
200 m
(szczegóły)
Sun Yang
 Chiny
1:44,65 Chad le Clos
 Południowa Afryka
1:45,20 AF Conor Dwyer
 Stany Zjednoczone
1:45,23
400 m
(szczegóły)
Mack Horton
 Australia
3:41,55 Sun Yang
 Chiny
3:41,68 Gabriele Detti
 Włochy
3:43,69
1500 m
(szczegóły)
Gregorio Paltrinieri
 Włochy
14:34,57 Connor Jaeger
 Stany Zjednoczone
14:39,48 AM Gabriele Detti
 Włochy
14:40,86
Styl grzbietowy
100 m
(szczegóły)
Ryan Murphy
 Stany Zjednoczone
51,97 OR Xu Jiayu
 Chiny
52,31 David Plummer
 Stany Zjednoczone
52,40
200 m
(szczegóły)
Ryan Murphy
 Stany Zjednoczone
1:53,62 Mitch Larkin
 Australia
1:53,96 Jewgienij Ryłow
 Rosja
1:53,97 ER
Styl klasyczny
100 m
(szczegóły)
Adam Peaty
 Wielka Brytania
57,13 WR Cameron van der Burgh
 Południowa Afryka
58,69 Cody Miller
 Stany Zjednoczone
58,87 AM
200 m
(szczegóły)
Dmitrij Bałandin
 Kazachstan
2:07,46 NR Josh Prenot
 Stany Zjednoczone
2:07,53 Anton Czupkow
 Rosja
2:07,70 NR
Styl motylkowy
100 m
(szczegóły)
Joseph Schooling
 Singapur
50,39 OR, AS Michael Phelps
 Stany Zjednoczone
Chad le Clos
 Południowa Afryka
László Cseh
 Węgry
51,14 [a]
200 m
(szczegóły)
Michael Phelps
 Stany Zjednoczone
1:53,36 Masato Sakai
 Japonia
1:53,40 Tamás Kenderesi
 Węgry
1:53,62
Styl zmienny
200 m
(szczegóły)
Michael Phelps
 Stany Zjednoczone
1:54,66 Kōsuke Hagino
 Japonia
1:56,61 Wang Shun
 Chiny
1:57,05
400 m
(szczegóły)
Kōsuke Hagino
 Japonia
4:06,05 AS Chase Kalisz
 Stany Zjednoczone
4:06,75 Daiya Seto
 Japonia
4:09,71
Sztafety
4 × 100 m dowolnym
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Caeleb Dressel[b] (48,10)
Michael Phelps[b] (47,12)
Ryan Held (47,43)
Nathan Adrian[b] (46,97)
Jimmy Feigen[c]
Blake Pieroni[c]
Anthony Ervin[c]
3:09,92  Francja
Mehdy Metella (48,08)
Fabien Gilot (48,20)
Florent Manaudou[b] (47,14)
Jérémy Stravius[b] (47,11)
Clément Mignon[c]
William Meynard[c]
3:10,53  Australia
James Roberts (48,88)
Kyle Chalmers (47,38)
James Magnussen (48,11)
Cameron McEvoy[b] (47,00)
Matthew Abood[c]
3:11,37
4 × 200 m dowolnym
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Conor Dwyer[b] (1:45,23)
Townley Haas[b] (1:44,14)
Ryan Lochte (1:46,03)
Michael Phelps[b] (1:45,26)
Clark Smith[c]
Jack Conger[c]
Gunnar Bentz[c]
7:00,66  Wielka Brytania
Stephen Milne (1:46,97)
Duncan Scott (1:45,05)
Daniel Wallace (1:46,26)
James Guy[b] (1:44,85)
Robbie Renwick[c]
7:03,13 NR  Japonia
Kōsuke Hagino (1:45,34)
Naito Ehara (1:46,11)
Yuki Kobori (1:45,71)
Takeshi Matsuda (1:46,34)
7:03,50
4 × 100 m zmiennym
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Ryan Murphy[b] (51,85) WR
Cody Miller[b] (59,03)
Michael Phelps[b] (50,33)
Nathan Adrian[b] (46,74)
David Plummer[c]
Kevin Cordes[c]
Tom Shields[c]
Caeleb Dressel[c]
3:27,95 OR  Wielka Brytania
Chris Walker-Hebborn (53,68)
Adam Peaty (56,59)
James Guy (51,35)
Duncan Scott (47,62)
3:29,24 NR  Australia
Mitch Larkin (53,19)
Jake Packard (58,84)
David Morgan (51,18)
Kyle Chalmers[b] (46,72)
Cameron McEvoy[c]
3:29,93

Kobiety[edytuj]

Konkurencja: Gold medal olympic.svg Złoto: Czas Silver medal olympic.svg Srebro: Czas Bronze medal olympic.svg Brąz: Czas
Styl dowolny
50 m
(szczegóły)
Pernille Blume
 Dania
24,07 NR Simone Manuel
 Stany Zjednoczone
24,09 Alaksandra Hierasimienia
 Białoruś
24,11
100 m
(szczegóły)
Simone Manuel
 Stany Zjednoczone
Penny Oleksiak
 Kanada
52,70 OR, AM
52,70 OR, AM, WJ
[a] Sarah Sjöström
 Szwecja
52,99
200 m
(szczegóły)
Katie Ledecky
 Stany Zjednoczone
1:53,73 Sarah Sjöström
 Szwecja
1:54,08 NR Emma McKeon
 Australia
1:54,92
400 m
(szczegóły)
Katie Ledecky
 Stany Zjednoczone
3:56,46 WR Jazmin Carlin
 Wielka Brytania
4:01,23 Leah Smith
 Stany Zjednoczone
4:01,32
800 m
(szczegóły)
Katie Ledecky
 Stany Zjednoczone
8:04,79 WR Jazmin Carlin
 Wielka Brytania
8:16,17 Boglárka Kapás
 Węgry
8:16,37 NR
Styl grzbietowy
100 m
(szczegóły)
Katinka Hosszú
 Węgry
58,45 Kathleen Baker
 Stany Zjednoczone
58,75 Kylie Masse
 Kanada
Fu Yuanhui
 Chiny
58,76 NR
58,76 NR
200 m
(szczegóły)
Madeline Dirado
 Stany Zjednoczone
2:05,99 Katinka Hosszú
 Węgry
2:06,05 Hilary Caldwell
 Kanada
2:07,54
Styl klasyczny
100 m
(szczegóły)
Lilly King
 Stany Zjednoczone
1:04,93 OR Julija Jefimowa
 Rosja
1:05,50 Katie Meili
 Stany Zjednoczone
1:05,69
200 m
(szczegóły)
Rie Kaneto
 Japonia
2:20,30 Julija Jefimowa
 Rosja
2:21,97 Shi Jinglin
 Chiny
2:22,28
Styl motylkowy
100 m
(szczegóły)
Sarah Sjöström
 Szwecja
55,48 WR Penny Oleksiak
 Kanada
56,46 WJ, NR Dana Vollmer
 Stany Zjednoczone
56,63
200 m
(szczegóły)
Mireia Belmonte Garcia
 Hiszpania
2:04,85 Madeline Groves
 Australia
2:04,88 Natsumi Hoshi
 Japonia
2:05,20
Styl zmienny
200 m
(szczegóły)
Katinka Hosszú
 Węgry
2:06,58 OR Siobhan-Marie O'Connor
 Wielka Brytania
2:06,88 NR Madeline Dirado
 Stany Zjednoczone
2:08,79
400 m
(szczegóły)
Katinka Hosszú
 Węgry
4:26,36 WR Madeline Dirado
 Stany Zjednoczone
4:31,15 Mireia Belmonte Garcia
 Hiszpania
4:32,39
Sztafety
4 × 100 m dowolnym
(szczegóły)
 Australia
Emma McKeon[b] (53,41)
Brittany Elmslie (53,12)
Bronte Campbell (52,12)
Cate Campbell (51,97)
Madison Wilson[c]
3:30,65 WR  Stany Zjednoczone
Simone Manuel[b] (53,36)
Abbey Weitzeil[b] (52,56)
Dana Vollmer[b] (53,18)
Katie Ledecky (52,79)
Amanda Weir[c]
Lia Neal[c]
Allison Schmitt[c]
3:31,89 AM  Kanada
Sandrine Mainville (53,86)
Chantal van Landeghem (53,12)
Taylor Ruck (53,19)
Penny Oleksiak[b] (52,72)
Michelle Williams[c]
3:32,89 NR
4 × 200 m dowolnym
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Allison Schmitt (1:56,21)
Leah Smith[b] (1:56,69)
Madeline Dirado[b] (1:56,39)
Katie Ledecky[b] (1:53,74)
Missy Franklin[c]
Melanie Margalis[c]
Cierra Runge[c]
7:43,03  Australia
Leah Neale (1:57,95)
Emma McKeon[b] (1:54,64)
Bronte Barratt (1:55,81)
Tamsin Cook (1:56,47)
Jessica Ashwood[c]
7:44,87  Kanada
Katerine Savard (1:57,91)
Taylor Ruck (1:56,18)
Brittany MacLean[b] (1:56,36)
Penny Oleksiak[b] (1:54,94)
Emily Overholt[c]
Kennedy Goss[c]
7:45,39 NR
4 × 100 m zmiennym
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Kathleen Baker[b] (59,00)
Lilly King[b] (1:05,70)
Dana Vollmer[b] (56,00)
Simone Manuel[b] (52,43)
Olivia Smoliga[c]
Katie Meili[c]
Kelsi Worrell[c]
Abbey Weitzeil[c]
3:53,13  Australia
Emily Seebohm[b] (58,83)
Taylor McKeown (1:07,05)
Emma McKeon[b] (56,95)
Cate Campbell[b] (52,17)
Madison Wilson[c]
Madeline Groves[c]
Brittany Elmslie[c]
3:55,00  Dania
Mie Nielsen (58,75)
Rikke Møller Pedersen (1:06,62)
Jeanette Ottesen (56,43)
Pernille Blume (53,21)
3:55,01 ER

Otwarty akwen[edytuj]

Mężczyźni[edytuj]

Konkurencja: Gold medal olympic.svg Złoto: Czas Silver medal olympic.svg Srebro: Czas Bronze medal olympic.svg Brąz: Czas
10 km
(szczegóły)
Ferry Weertman
 Holandia
1:52:59,8 Spiridon Janiotis
 Grecja
1:52:59,8 Marc-Antoine Olivier
 Francja
1:53:02,0

Kobiety[edytuj]

Konkurencja: Gold medal olympic.svg Złoto: Czas Silver medal olympic.svg Srebro: Czas Bronze medal olympic.svg Brąz: Czas
10 km
(szczegóły)
Sharon van Rouwendaal
 Holandia
1:56:32,1 Rachele Bruni
 Włochy
1:56:49,5 Poliana Okimoto
 Brazylia
1:56:51,4

Legenda: WJ - rekord świata juniorów/juniorek

Tabela medalowa[edytuj]

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1.  Stany Zjednoczone 16 8 9 33
2.  Australia 3 4 3 10
3.  Węgry 3 2 2 7
4.  Japonia 2 2 3 7
5.  Holandia 2 0 0 2
6.  Wielka Brytania 1 5 0 6
7.  Chiny 1 2 3 6
8.  Kanada 1 1 4 6
9.  Włochy 1 1 2 4
10.  Szwecja 1 1 1 3
11.  Dania 1 0 1 2
 Hiszpania 1 0 1 2
13.  Kazachstan 1 0 0 1
 Singapur 1 0 0 1
15.  Południowa Afryka 0 3 0 3
16.  Rosja 0 2 2 4
17.  Francja 0 2 1 3
18.  Belgia 0 1 0 1
 Grecja 0 1 0 1
20.  Białoruś 0 0 1 1
 Brazylia 0 0 1 1
Razem 35 35 34 104

Uwagi

  1. a b Nie przyznano.
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag Tylko w wyścigu finałowym.
  3. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag Tylko w wyścigu eliminacyjnym.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]