Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – 100 m stylem motylkowym kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pływanie
100 m stylem motylkowym kobiet
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016
2012 2020
Miejsce  Brazylia
Rio de Janeiro
Termin 6 sierpnia 2016 (eliminacje i półfinały)
7 sierpnia 2016 (finał)
Liczba ekip 35
Liczba sportowców 45
Obiekt rozgrywek Olympic Aquatics Stadium
Złoty medal Złoty medal Sarah Sjöström
 Szwecja
Srebrny medal Srebrny medal Penny Oleksiak
 Kanada
Brązowy medal Brązowy medal Dana Vollmer
 Stany Zjednoczone
Pływanie na
Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016
Sample picture of the event (unofficial)
Styl dowolny
50 m   mężczyźni   kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
800 m kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl klasyczny
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl motylkowy
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl zmienny
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
4 × 200 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
Otwarty akwen
10 km mężczyźni kobiety

100 m stylem motylkowym kobiet – jedna z konkurencji pływackich, które odbyły podczas XXXI Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Eliminacje i półfinały miały miejsce 6 sierpnia, a finał 7 sierpnia.

Minima kwalifikacyjne wyznaczone przez FINA wyniosły 58,74 (minimum A) i 1:00,80 (minimum B)[1].

Tytułu mistrzyni olimpijskiej z 2012 roku broniła Dana Vollmer.

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie godziny podane są w czasie brazylijskim (UTC-03:00) oraz polskim (CEST).[2].

Data Godzina rozpoczęcia
UTC-03:00 CEST
6 sierpnia 2016 13:28 18:28 Eliminacje
22:14 3:14 Półfinały
7 sierpnia 2016 22:03 3:03 Finał

Rekordy[edytuj | edytuj kod]

Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:

Rekord Zawodniczka Czas Miejsce Data
Rekord świata Szwecja Sarah Sjöström 55,64 Rosja Kazań 3 sierpnia 2015
Rekord olimpijski Stany Zjednoczone Dana Vollmer 55,98 Wielka Brytania Londyn 29 lipca 2012

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:

Data Etap konkurencji Zawodniczka Czas Rekord
6 sierpnia półfinał Szwecja Sarah Sjöström 55,84 OR
7 sierpnia finał Szwecja Sarah Sjöström 55,48 WR, OR

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

[3]

Miejsce Wyścig Tor Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. 6 4 Sarah Sjöström  Szwecja 56,26 Q
2. 4 5 Dana Vollmer  Stany Zjednoczone 56,56 Q
3. 6 3 Penny Oleksiak  Kanada 56,73 Q, WJ, NR
4. 5 4 Kelsi Worrell  Stany Zjednoczone 56,97 Q
5. 6 6 Lu Ying  Chiny 57,08 Q
6. 6 5 Jeanette Ottesen  Dania 57,15 Q
7. 6 2 Rikako Ikee  Japonia 57,27 Q, NR
8. 5 5 Emma McKeon  Australia 57,33 Q
9. 4 6 Liliána Szilágyi  Węgry 57,70 Q
10. 5 2 An Se-hyeon  Korea Południowa 57,80 Q
11. 4 7 Farida Osman  Egipt 57,83 Q, AF
12. 4 8 Kimberly Buys  Belgia 57,91 Q
13. 3 5 Daynara de Paula  Brazylia 57,92 Q
14. 3 3 Natsumi Hoshi  Japonia 58,15 Q
5 7 Daiene Dias  Brazylia Q
16. 4 3 Madeline Groves  Australia 58,17
17. 4 1 Anna Ntountounaki  Grecja 58,27
5 3 Noemie Thomas  Kanada
19. 6 7 Swietłana Czimrowa  Rosja 58,41
20. 5 6 Ilaria Bianchi  Włochy 58,48
21. 4 2 Alexandra Wenk  Niemcy 58,49
22. 6 8 Kristel Wurna  Grecja 58,89
23. 5 8 Marie Wattel  Francja 58,90
24. 3 6 Béryl Gastaldello  Francja 58,93
25. 6 1 Natalja Łowcowa  Rosja 59,19
26. 2 4 Amit Iwri  Izrael 59,42
27. 3 7 Lucie Svěcená  Czechy 59,45
3 8 Danielle Villars  Szwajcaria
29. 3 4 Katarína Listopadová  Słowacja 59,57
30. 3 1 Judit Ignacio  Hiszpania 59,61
31. 5 1 Louise Hansson  Szwecja 59,73
32. 3 2 Helena Gasson  Nowa Zelandia 59,82
33. 2 3 Darja Stepaniuk  Ukraina 1:00,81
34. 2 5 Quah Ting Wen  Singapur 1:00,88
35. 2 2 Amina Kajtaz  Bośnia i Hercegowina 1:01,67
36. 2 6 Marie Meza  Kostaryka 1:02,01
37. 2 7 Sotiria Neofytou  Cypr 1:02,91
38. 2 1 Janah Sonnenschein  Mozambik 1:04,21
39. 2 8 Dalia Torrez  Nikaragua 1:05,81
40. 1 4 Yusra Mardini Olympic flag.svg Reprezentacja Uchodźców 1:09,21
41. 1 5 Oreoluwa Cherebin  Grenada 1:10,40
42. 1 6 Nooran Ba Matraf  Jemen 1:11,16
43. 1 3 Johanna Umurungi  Rwanda 1:11,92
44. 1 2 Nada Arkaji  Katar 1:18,86
4 4 Chen Xinyi  Chiny DSQ
  • Chinka Chen Xinji w eliminacjach uzyskała czas 57,17[4], ale 18 sierpnia została zdyskwalifikowana, a jej wyniki unieważniono[5].

Legenda: WJ – rekord świata juniorek, DSQ – dyskwalifikacja

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

[6]

Półfinał 1[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. 6 Rikako Ikee    Japonia   57,05 Q, NR
2. 4 Dana Vollmer    Stany Zjednoczone   57,06 Q
3. 3 Jeanette Ottesen    Dania   57,47 Q
4. 5 Kelsi Worrell    Stany Zjednoczone   57,54
5. 7 Farida Osman    Egipt   58,26
6. 2 Liliána Szilágyi    Węgry   58,31
7. 8 Daiene Marcal    Brazylia   58,52
8. 1 Daynara de Paula    Brazylia   58,65

Półfinał 2[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Tor Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
1. 4 Sarah Sjöström    Szwecja   55,84 Q, OR
2. 2 Emma McKeon    Australia   56,81 Q
3. 5 Penny Oleksiak    Kanada   57,10 Q
4. 3 Lu Ying    Chiny   57,15 Q
5. 7 An Se-hyeon    Korea Południowa   57,95
6. 8 Natsumi Hoshi    Japonia   58,03
7. 1 Kimberly Buys    Belgia   58,63
6 Chen Xinyi    Chiny   DSQ[5]

Finał[edytuj | edytuj kod]

[7]

Miejsce Tor Zawodniczka Państwo Czas Uwagi
Gold medal icon.svg 4 Sarah Sjöström    Szwecja   55,48 WR, OR
Silver medal icon.svg 2 Penny Oleksiak    Kanada   56,46 WJ, NR
Bronze medal icon.svg 6 Dana Vollmer    Stany Zjednoczone   56,63
4. 7 Lu Ying    Chiny   56,76
5. 3 Rikako Ikee    Japonia   56,86 NR
6. 5 Emma McKeon    Australia   57,05
7. 1 Jeanette Ottesen    Dania   57,17
8 Chen Xinyi    Chiny   DSQ[5]

Legenda: WJ – rekord świata juniorek

Przypisy[edytuj | edytuj kod]