Pływanie w płetwach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pływanie w płetwach
Ilustracja
Inne nazwy

Finswimming

Główna organizacja

CMAS

Charakterystyka
Rodzaj sportu

sport wodny

Popularność
Dyscyplina olimpijska

nie

Pływanie w płetwach (ang. Finswimming) – dyscyplina sportu podwodnego. Główną organizacją na świecie sprawującą kontrolę nad zawodami sportowymi jest Światowa Konfederacja Sportów Podwodnych (CMAS). W Polsce natomiast jest to Polski Związek Płetwonurkowania (PZPn).

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1951 roku Luigi Ferraro zorganizował pierwsze w historii zawody w pływaniu w płetwach, które odbyły się na otwartym morzu w pobliżu Genui[1]. W 1955 roku zorganizował kilkuetapowe wydarzenie noszące nazwę "100 km along the Adriatic Sea"[1]. Zawody ponownie odbyły się na morzu otwartym. Średni dystans pomiędzy etapami mierzył 10km[1]. W 1958 roku zorganizowano pierwsze zawody w Związku Radzieckim[2]. Pierwsze Mistrzostwa Europy w pływaniu w płetwach zorganizowano w Locarno w 1969 roku[2]. W 1972 rozpoczęto wykorzystywać monopłetwę, co pozwoliło na znaczne poprawienie rekordów czasowych[2]. W 1976 roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata, których gospodarzem był Hanower [2]. Pływanie w płetwach zadebiutowało w 1981 na World Games odbywających się w Santa Clara[2]. Pierwsze Długodystansowe Mistrzostwa Świata zostały zorganizowane w Paryżu w 1988 roku, a rok później odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata Juniorów w węgierskim mieście Dunaújváros[2]. Pierwsze zawody z osobną kategorią bi-fins odbyły się w 2007 roku[2]. W sierpniu 2012 po raz pierwszy udało się pokonać barierę 14 sekund na dystansie 50m, dokonał tego Pawel Kabanow (Rosja)[2].

Zasady oraz opis dyscypliny[edytuj | edytuj kod]

fajka do nurkowania

Sprzęt[edytuj | edytuj kod]

bi-fins

Sprzęt używany przez zawodników musi zostać zaakceptowany przez CMAS (podczas zawodów krajowych nie jest to wymagane). Sprzęt wykorzystywany przez zawodników to monopłetwy, bi-fins, aparaty oddechowe, butle z powietrzem, fajki oddechowe, stroje startowe oraz czepki. Maksymalne ciśnienie w butlach z powietrzem musi wynosić 200 barów, a minimalna pojemność to 0,4 litra.[3]

Kategorie wiekowe[edytuj | edytuj kod]

Grupa wiekowa Kod Zasięg wiekowy Ograniczenia
Senior A 18 lat i więcej brak
Junior B 16–17 lat brak
Junior C 14–15 lat Maksymalny dystans na wodach otwartych 8km
Junior D 12–13 lat Maksymalny dystans na wodach otwartych 6km

Maksymalny dystans pod wodą (AP) 25m

Junior E mniej niż 11 lat Brak zawodów międzynarodowych
Master V0 25–34 lat brak
Master V1 35–44 lat brak
Master V2 45–54 lat brak

Konkurencje[edytuj | edytuj kod]

Bi-fins[edytuj | edytuj kod]

monopłetwa

Bi-fins (BF, stereo-fins) - konkurencja wykorzystująca dwie osobne płetwy oraz fajki do nurkowania. Rywalizacja odbywa się na dystansach 50 m, 100 m, 200 m, 400 m oraz 4x100 m mix (2 kobiety i 2 mężczyzn) oraz inne dystanse na wodach otwartych. Maksymalny dystans możliwy do przebycia pod wodą po starcie lub nawrocie to 15 m, pozostałą część wyścigu zawodnicy muszą pozostawać na powierzchni[3].

Po powierzchni[edytuj | edytuj kod]

Po powierzchni (ang. Surface, SF) - konkurencja wykorzystująca monopłetwę oraz fajkę do nurkowania. Rywalizacja odbywa się na dystansach 50m, 100m, 200m, 400m, 800m, 1500m, 4x50m mix (2 kobiety i 2 mężczyzn), 4x100m, 4x200m oraz inne dystanse na wodach otwartych. Maksymalny dystans możliwy do przebycia pod wodą po starcie lub nawrocie to 15m, pozostałą część wyścigu zawodnicy muszą pozostawać na powierzchni[3].

Pod wodą[edytuj | edytuj kod]

Pod wodą (ang. apnoea or apnea, AP) - konkurencja wykorzystująca jedynie monopłetwę. Rywalizacja odbywa się na dystansach 25m dla zawodników w wieku 12-13 lat oraz 50m dla pozostałych. Podczas startu zawodnik musi cały dystans pokonać pod wodą. Konkurencja nie jest rozgrywana na wodach otwartych ze względu na bezpieczeństwo zawodników[3].

Z aparatem oddechowym i butlą[edytuj | edytuj kod]

Z aparatem oddechowym i butlą (ang. immersion finswimming, IM) - konkurencją wykorzystująca aparat oddechowy wraz z butlą z powietrzem oraz monopłetwę. Konkurencja odbywa się na dystansach 100m i 400m (dawniej również 800m, lecz zrezygnowano z tego dystansu). Podczas startu zawodnik musi pokonać cały dystans pod wodą. Konkurencja nie jest rozgrywana na wodach otwartych ze względu na bezpieczeństwo zawodników[3].

Zawody sportowe[edytuj | edytuj kod]

Zawody CMAS[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Świata[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywane są raz na dwa lata. Organizowane są zawody osobne dla juniorów i seniorów.

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Cykl zawodów rozgrywanych podczas roku kalendarzowego. Do klasyfikacji generalnej brane pod uwagę są dwa wyniki z najlepszych dla zawodnika zawodów oraz wynik z finału. Każdy wynik przeliczany jest na punkty. Aby zostać sklasyfikowanym nie trzeba brać udziału w każdych zawodach z cyklu Pucharu Świata[3].

Mistrzostwa Kontynentalne[edytuj | edytuj kod]

Tak jak w przypadku Mistrzostw Świata organizowane są co dwa lata z osobnymi zawodami dla juniorów i seniorów.

World Games[edytuj | edytuj kod]

Pływanie w płetwach od 1981 roku jest dyscypliną na World Games, aby zawodnik mógł wystartować musi spełnić minimalne wymagania CMAS na danym dystansie[3].

Zawody PZPn[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Polski[edytuj | edytuj kod]

Organizowane są co roku na krytej pływalni o długości 50m.

Klubowy Puchar Polski[edytuj | edytuj kod]

Cykl zawodów organizowanych w całej Polsce na pływalniach o różnych długościach (25m i 50m). Zawody działają na zasadzie identycznej co Puchar Świata tj. do klasyfikacji generalnej brane pod uwagę są dwa najlepsze wyniki oraz wynik z zawodów finałowych. Wyniki przeliczane są na punkty. Aby zostać sklasyfikowanym nie trzeba brać udziału we wszystkich zawodach Pucharu Polski. Kluby zdobywają punkty z każdych zawodów i następnie wynik jest zliczany ze wszystkich zawodów z cyklu[4]. Do wyniku wliczane są 3 najlepsze starty w kategorii chłopców/mężczyzn oraz dziewczyn/kobiet w każdej z kategorii wiekowych (łącznie 30 wyników). Wliczane są również wyniki 3 najlepszych sztafet, wynik sztafet mnożony jest przez 3[4].

Mistrzostwa Polski w pływaniu długodystansowym w płetwach[edytuj | edytuj kod]

Organizowane są co roku na wodach otwartych. Zawodnicy rywalizują na jednym dystansie w każdej kategorii wiekowej w dwóch konkurencjach - Bi-fins oraz monopłetwie.

Amatorskie Mistrzostwa Polski w pływaniu długodystansowym w płetwach[edytuj | edytuj kod]

Organizowane są bezpośrednio po startach zawodników z ważnymi licencjami PZPn podczas Mistrzostw Polski w pływaniu długodystansowym w płetwach. Amatorzy mogą rywalizować w jednej konkurencji w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Finswimming | Luigi Ferraro, www.luigiferraro.it [dostęp 2021-01-21].
  2. a b c d e f g h Finswimming, web.archive.org, 15 grudnia 2016 [dostęp 2021-01-21] [zarchiwizowane z adresu 2016-12-15].
  3. a b c d e f g Kft, Documents of the Finswimming Commission, www.cmas.org [dostęp 2021-01-21] (ang.).
  4. a b REGULAMIN KLUBOWEGO PUCHARU POLSKI POLSKIEGO ZWIĄZKU PŁETWONURKOWANIA

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]