P-wartość

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

P-wartość[1], prawdopodobieństwo testowe (ang. p-value, probability value), graniczny poziom istotności[1]prawdopodobieństwo uzyskania wartości pewnej statystyki (np. różnicy średnich) takich, jak faktycznie zaobserwowane, lub bardziej oddalonych od zera, przy założeniu, że hipoteza zerowa jest spełniona. Stosowane jako miara prawdopodobieństwa popełnienia błędu pierwszego rodzaju, czyli liczbowe wyrażenie istotności statystycznej.

Użycie unormowanej wielkości, w przeciwieństwie do różnorodnych statystyk testowych (z, F, t, chi-kwadrat, D Kołmogorowa-Smirnowa, itp.) pozwala bezpośrednio ocenić wiarygodność hipotezy. Jest to bardziej elastyczna alternatywa klasycznych przedziałów ufności, gdyż nie wymaga zakładania z góry żadnego poziomu ufności.

Istnieją sytuacje w których wniosek do którego prowadzi obliczanie p-wartości jest błędny[2].

Przykład[edytuj]

Wyobraźmy sobie eksperyment sprawdzający, czy moneta jest symetryczna (jednakowa jest szansa otrzymania orła jak i reszki). Hipoteza zerowa jest więc taka, że moneta jest symetryczna i każde odchylenie liczby otrzymanych orłów od liczby reszek jest tylko przypadkiem. Przypuśćmy, że wyniki eksperymentu to wyrzucenie co najmniej 14 orłów z 20 rzutów. P-wartość takiego wyniku jest szansą na to, żeby uczciwa moneta dała przynajmniej 14 orłów na 20 rzutów lub najwyżej 6 reszek na 20 rzutów. Prawdopodobieństwo tego, że na 20 rzutów symetrycznej monety otrzymamy co najmniej 14 orłów wynosi 0,0577. Otrzymujemy zatem p-wartość większą od konwencjonalnego poziomu istotności 0,05, tak więc nie ma podstaw do podważania hipotezy o tym, że moneta jest symetryczna.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b Testowanie hipotez. [dostęp 2012-04-29]. s. 2.
  2. Charles Seife. Łosoś telepata. „Świat Nauki”. nr. 10 (242), s. 14, październik 2011. Prószyński Media. ISSN 0867-6380.