przed naszą erą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z P.n.e.)
„Taśma czasu” z umownym podziałem na lata p.n.e. i n.e.

przed naszą erą (p.n.e.)[1] – wyrażenie i skrót stosowane w języku polskim oznaczające datę przed początkiem „naszej ery” kalendarzowej. Początek „naszej ery” wiązany jest z datą narodzin Jezusa Chrystusa.

Stosowany jest też skrót AC, od łac. ante Christum (lub a.a.C. – anno ante Christum = w roku przed Chrystusem[2]), zaś w języku angielskim stosuje się BC i BCE (ang. Before Christ i Before Common Era). Pod koniec XVIII wieku do nazwania roku przed datą narodzenia Chrystusa stosowano skrót A.Chr.n. (Ante Christum natum).

Na potrzeby historii i astronomii daty wszystkich wydarzeń z tego okresu są umownie podawane według kalendarza juliańskiego. Jednakże astronomowie posługują się, wprowadzoną w 1740 przez Cassiniego, notacją (rachubą) uwzględniającą rok 0 (zerowy). Według tej notacji numer roku opatruje się znakiem − (minusem). Oznacza to, że rok 1 p.n.e. w historii jest rokiem 0 w astronomii, rok 2 p.n.e. w historii jest rokiem −1 w astronomii itd.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Before Present – przed teraźniejszością – tj. przed 1950 n.e.
  • b2k – przed 2000 rokiem (before 2000)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać p.n.e. [w:] Słownik języka polskiego [online], PWN.
  2. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać anno ante Christum [w:] Słownik języka polskiego [online], PWN.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]