PDT Wola w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
PDT Wola w Warszawie
Budynek PDT Wola
Budynek PDT Wola
Państwo  Polska
Miejscowość POL Warszawa COA.svg Warszawa
Adres ul. Młynarska 8/12
Typ budynku biurowo-usługowy
Styl architektoniczny modernizm
Architekt Michał Przerwa-Tetmajer
Rozpoczęcie budowy 1949
Ukończenie budowy 1956
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
PDT Wola
PDT Wola
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
PDT Wola
PDT Wola
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
PDT Wola
PDT Wola
Ziemia52°14′08,7″N 20°58′23,9″E/52,235750 20,973306
Narożny detal z rzeźbą Jana Ślusarczyka[1]

Powszechny Dom Towarowy Wola, PDT Wola, a obecnie Wola Plaza[2] – budynek w Warszawie, w dzielnicy Wola w rejonie Młynów, zlokalizowany przy ul. Młynarskiej 8/12 przy zbiegu z al. „Solidarności”

Historia[edytuj]

Budynek wzniesiony w latach 1949-1956 według projektu Michała Przerwy-Tetmajera jako budynek handlowy. W okresie PRL był bardzo znaną placówką handlową w Warszawie, często można było tu kupić towary niedostępne w innych sklepach. Przez wiele lat na parterze mieściły się stoiska: RTV, meble+oświetlenie, lodówki, kosmetyki (na środku sali sprzedażowej), art. metalowe (+wykładziny PCV), art. gospodarstwa domowego, farby, upominki. Pierwsze piętro poświęcone było modzie męskiej i damskiej, a drugie dzieciom (odzież, obuwie, zabawki) i wykładzinom dywanowym. Na trzecim piętrze mieściły się biura, bufet pracowniczy, biblioteka dla pracowników.

Przed 1989 wchodził w skład Domów Towarowych "Centrum", po 1989 przemianowanych na Domy Towarowe "Centrum" S.A. Po sprzedaży całej sieci obiektów handlowych w centrach wielu miast w Polsce za cenę działek,[potrzebny przypis] na których postawione były D.T "WARS", "SAWA" i "JUNIOR", jego funkcjonowanie zakończyło się wielką wyprzedażą. W tym okresie powstał na parterze sklep Leader Price i apteka. Po przejęciu przez Tesco części operacji grupy Casino - marketów Leader Price, w roku 2007 jego miejsce zajął sklep Tesco, a miejsce apteki - Polbank.

Sam budynek został zakupiony w 2005 roku przez firmę Celtic Property Developments S.A., która dokonała zmiany przeznaczenia budynku z usługowego na biurowo-usługowe, zmodernizowała go, a następnie w całości skomercjalizowała. W trakcie remontu wyburzono przepierzenia odsłaniając tym samym niezwykłe, wewnętrzne atrium, odświeżono także całkowicie elewację budynku, zachowując jej oryginalny wygląd.

Budynek został oddany do użytku dla najemców w drugim kwartale 2007.

Po zakończeniu tego procesu we wrześniu 2007 roku budynek został sprzedany firmie TRITAX.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Paweł Giergoń: Płaskorzeźby z PDT Wola. sztuka.net. [dostęp 2010-03-06].
  2. Wola Plaza. urbanity.pl. [dostęp 2015-01-14].