Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z PKM Jaworzno)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie
Solaris Urbino 15 PKM Jaworzno
Dane ogólne
Lokalizacja Jaworzno, Polska
Rodzaj transportu Autobus
Data uruchomienia 1957
Infrastruktura
Liczba linii 28
Liczba pojazdów 69
Inne informacje
Właściciel miasto Jaworzno
Operator MZDiM Jaworzno
Strona internetowa
MAN NL323-15 Lion's City w barwach PKM Jaworzno.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie (PKM Jaworzno) – operator wewnętrzny autobusowej komunikacji miejskiej na terenie miasta Jaworzna. Spółka należy w całości do Urzędu Miasta. PKM Jaworzno posiada 28 linii, z których oznaczone numerami to linie miejskie (np. 303, 370), a literami (np. A, E) – międzymiastowe (do i z Katowic, Mysłowic, Sosnowca i Chrzanowa) bądź linie nocne. PKM Jaworzno nie należy do KZK GOP. Spółka oferuje korzystną taryfę przewozową (np. 5 zł za normalny bilet dzienny na wszystkie linie lub bilet roczny - 180 zł (0.5 zł dziennie) na wszystkie linie - również poza obręb miasta) i dysponuje taborem, który jest w całości niskopodłogowy oraz w 35% składa się z autobusów elektrycznych.

Od października 2017 r. PKM Jaworzno rozpoczęło eksploatację 22 nowo zakupionych autobusów elektrycznych marki Solaris; nowe pojazdy w taborze to Urbino 8,9 LE electric (4 autobusy), Solaris Urbino 12 electric (9 autobusów) i Solaris Urbino 18 electric (9 autobusów); oznacza to, że przewoźnik dysponuje – łącznie z modelem Solaris Urbino 12 electric (zakupionym w 2015 roku) – 23 autobusami elektrycznymi. Autobusy są ładowane ładowarkami pantografowymi lub ładowarkami stacjonarnymi typu wtykowego. Użytkowane są także nowoczesne autobusy dieslowskie marki MAN, Solaris i Scania (niegdyś eksploatowane były piętrowe autobusy typu MAN SD202 – 18 sztuk oraz MAN SD200 – 1 sztuka, ich użytkowanie zakończono w lutym 2008 roku).

Autobusy PKM Jaworzno mają unikalną, tj. turkusowo-seledynową z żółtym paskiem, kolorystykę zakładową przedsiębiorstwa. PKM Jaworzno jako pierwszy w GOP wprowadził przegubowe Mercedesy O405GN2 z klimatyzacją (były one eksploatowane od 04.06.2005 do 28.08.2012).

Volvo B10L w barwach PKM Jaworzno.

Wnoszenie opłat za przejazd[edytuj | edytuj kod]

Jaworznicka Karta Miejska (JKM)[edytuj | edytuj kod]

Jaworzno jako jedno z pierwszych miast w Polsce wprowadziło kartę magnetyczną zamiast tzw. „papierowych” biletów. Jest to wielofunkcyjny nośnik elektronicznych biletów jednorazowych oraz okresowych. Karta ma formę i wielkość zwykłej plastikowej karty bankomatowej i jest kartą zbliżeniową (bezstykową).

Open Payment System Jaworzno[edytuj | edytuj kod]

Pasażerowie PKM Jaworzno od 12 I 2018 r. mogą zapłacić za przejazd, używając jedynie zbliżeniowej karty płatniczej. Wszystkie należące do spółki autobusy zostały wyposażone w nowoczesny terminal biletowy Open Payment System Jaworzno. System został wdrożony na koszt Mennicy w modelu operatorskim w ramach realizowanej umowy i nie wymagał nakładów finansowych ze strony PKM Jaworzno. Wdrożenie nie wpłynęło także na ceny biletów[1]. W ten sposób można kupić wszystkie bilety jednorazowe oraz bilety dzienne.

Zakup biletu u kierowcy[edytuj | edytuj kod]

W każdym autobusie można kupić bilet u kierowcy (tylko za gotówkę, dostępne są wszystkie bilety jednorazowe oraz czasowe na okaziciela). Bilet jest wydawany w postaci wydruku z kasy fiskalnej.

Sklep internetowy kartamiejska.pl[edytuj | edytuj kod]

Strona umożliwia zakup każdego rodzaju imiennego biletu okresowego. Opłaty są wnoszone poprzez system płatności internetowych.

Linie PKM Jaworzno[edytuj | edytuj kod]

PKM Jaworzno obsługuje obecnie 28 linii. (Stan na styczeń 2018)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. PKM w Jaworznie, Karta płatnicza biletem w PKM Jaworzno, 6 stycznia 2017.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]