PL.2012

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
PL.2012 Sp. z o.o.
Ilustracja
Centrum Olimpijskie w Warszawie - siedziba spółki PL2012
Forma prawna Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Data założenia 2007
Data likwidacji 31 grudnia 2012
Lokalizacja Warszawa
Siedziba ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, 01-531 Warszawa
Numer KRS 0000293205
Prezes Tomasz Półgrabski
Ważni pracownicy wiceprezes:
Andrzej Bogucki
Akcjonariusze/
udziałowcy
Skarb Państwa (Ministerstwo Sportu i Turystyki)
Branża sport
Kapitał zakładowy 2 000 000,00 PLN
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
PL.2012 Sp. z o.o.
PL.2012 Sp. z o.o.
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
PL.2012 Sp. z o.o.
PL.2012 Sp. z o.o.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
PL.2012 Sp. z o.o.
PL.2012 Sp. z o.o.
Ziemia52°16′26,8″N 20°59′49,8″E/52,274111 20,997167
Strona internetowa

PL.2012 – spółka celowa Ministra Sportu i Turystyki, która została powołana na mocy Ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 z dnia 7 września 2007 roku (Dz.U. z 2007 r. Nr 173, poz. 1219). Na mocy ustawy spółka wykonywała działania koordynacyjne i kontrolne związane z przygotowaniami do Euro 2012 realizowanymi przez stronę publiczną.

Spółka realizowała swoje działania w oparciu o tzw. Mapę Drogową, czyli precyzyjny plan działań we wszystkich obszarach przygotowań kraju do Turnieju. W realizację poszczególnych projektów i zadań zaangażowanych było ponad 170 podmiotów w całym kraju, a ich działania były koordynowane w imieniu Ministra Sportu i Turystyki właśnie przez PL.2012. Całkowicie poza zakresem działań spółki pozostały kwestie dotyczące organizacji sportowej Turnieju m.in. obsługa i zakwaterowanie piłkarzy w Polsce, przygotowanie i organizacja 15 meczów turniejowych na stadionach w Polsce. Odpowiedzialność za te działania otrzymał powołany przez PZPN na zlecenie UEFA Lokalny Komitet Organizacyjny UEFA EURO 2012 (Euro 2012 Polska).

Spółka celowa Ministra Sportu i Turystyki PL.2012 koordynowała i kontrolowała także ponad 200 projektów organizacyjnych, które miały kluczowe znaczenie dla jakości Turnieju w 2012 roku. Projekty te objęły takie obszary, jak na przykład bezpieczeństwo, opieka medyczna i ratownictwo, organizacja transportu, wolontariat oraz jakość obsługi gości.

1 stycznia 2013 spółka została zastąpiona przez nową spółkę pod nazwą PL.2012+ i jest ona oficjalnym operatorem Stadionu Narodowego w Warszawie.

Władze spółki[edytuj]

Zarząd[edytuj]

Zarząd spółki liczył 2 osoby. Pierwszym jej prezesem został Maciej Janicki który po wyborach parlamentarnych i objęciu teki Ministra Sportu przez Mirosława Drzewieckiego zrezygnował. W lutym 2008 roku konkurs na stanowisko prezesa wygrał Marcin Herra (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego). Wiceprezesami spółki zostali Andrzej Bogucki i Rafał Kapler[1]

W skład Zarządu PL.2012 wchodzili prezes Marcin Herra oraz Andrzej Bogucki (członek zarządu ds. infrastruktury).

Rada nadzorcza[edytuj]

Zgodnie z ustawą w skład rady nadzorczej spółki wchodzili przedstawiciele czterech resortów, byli nimi:

 1. Paweł Czekalski (Ministerstwo Sportu i Turystyki)
 2. Andrzej Cyganowski (Ministerstwo Skarbu Państwa)
 3. Jacek Czarecki (Ministerstwo Sportu i Turystyki)
 4. Marta Postuła (Ministerstwo Finansów)
 5. Wacław Turek (Ministerstwo Rozwoju Regionalnego)

Siedziba[edytuj]

Spółka mieściła się w oddanym do użytku w 2004 r. Centrum Olimpijskim - siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, w którym mieszczą się też Muzeum Sportu i Turystyki, Centrum Edukacji Olimpijskiej, Polska Fundacja Olimpijska, Fundacja Centrum Edukacji Olimpijskiej, Klub Olimpijski i Centrum Konferencyjne.

Działalność[edytuj]

Przygotowania do Euro 2012 w Polsce były koordynowane przez PL.2012, spółkę celową Ministerstwa Sportu i Turystyki. W ich ramach spółka współpracowała ze 173 partnerami. Nigdy wcześniej w żadne działania przygotowawcze i organizacyjne nie była w Polsce zaangażowana tak duża liczba instytucji.

Zapewnieniu skuteczności i efektywności (w tym kosztowej) polskich przygotowań do UEFA EURO 2012TM, służył kompleksowy i szczegółowy plan działań zwany Mapą Drogową. Był to dokument określający w sposób precyzyjny projekty, zadania, kamienie milowe oraz instytucje odpowiedzialne za realizację poszczególnych elementów przygotowań kraju do Euro 2012 w ramach 8 programów:

 • Program nr 1 - koordynacja, zarządzanie i kontrola przygotowań infrastrukturalnych (stadiony, drogi, koleje, lotniska, hotele, centra pobytowe, telekomunikacja, infrastruktura miejska).
 • Program nr 2 - koordynacja, zarządzanie i kontrola procesów obsługi na lotniskach.
 • Program nr 3 - koordynacja, zarządzanie i kontrola procesów przewozu z użyciem transportu lądowego (drogowego i kolejowego).
 • Program nr 4 - koordynacja zapewnienia bezpiecznych warunków dla przeprowadzenia Turnieju (bezpieczeństwo prywatne i publiczne/opieka medyczna i ratownictwo).
 • Program nr 5 - koordynacja jakości obsługi gości i kibiców.
 • Program nr 6 - koordynacja współpracy z Ukrainą.
 • Program nr 7 - koordynacja profesjonalnego partnerstwa z UEFA oraz spółkami zależnymi UEFA.
 • Program nr 8 - koordynacja przygotowań i realizacji jednolitego planu działań promocyjnych przed Turniejem wpływających na postrzeganie kraju.

Cały proces przygotowań był oparty o nowoczesny system zarządzania projektowego Project Portfolio Managament (PPM), będący najwyższym światowym standardem w zakresie zarządzania przygotowaniami do dużych imprez sportowych.

System pozwalał nie tylko na ciągły monitoring statusu realizacji poszczególnych projektów i zadań, ale także na precyzyjne określanie ryzyk dla każdego z działań i inwestycji prowadzonych w ramach przygotowań.

Minister sportu i turystyki poprzez Spółkę PL.2012:

 • koordynuje opracowanie koncepcji oraz planów wraz z koordynacją wdrożenia;
 • realizuje działania kontrolne pozwalające na ocenę statusu przygotowań i występujących ryzyk;
 • zapewnia integrację działań cząstkowych w programach realizowanych przez poszczególne instytucje, wpływając na osiągnięcie zamierzonych celów w określonym czasie;
 • zapewnia integrację programów, w tym wprowadza jednolite zasady zarządzania projektowego;
 • przenosi wymagania UEFA na polskie uwarunkowania, a poprzez zasoby eksperckie zapewnia ich skuteczną implementację w Polsce;
 • zapewnia jednolite raportowanie i komunikację z UEFA oraz zapewnia jednolite, spójne raportowanie w kraju.

Spółka PL.2012 od 2010 r. realizowała III etap przygotowań Polski do UEFA EURO 2012TM, w którym najważniejszymi elementami jest praca koordynacyjna z kilkudziesięcioma instytucjami w zakresie powyższych 8 programów przygotowań oraz kontrola wybranych przedsięwzięć.

Bibliografia[edytuj]

Przypisy

 1. Marcin Herra podał nazwiska członków spółki PL2012 (pol.). 23.02.2008. [dostęp 13.06.2008].

Linki zewnętrzne[edytuj]