PL Music Video Awards

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
PL Music Video Awards
Lata aktywności

od 2018

Miejscowość

Łódź

Założyciel

Wojtek Augustyniak, Urszula Heuwinkel

Tematyka

pop, hip-hop, muzyka alternatywna, dance/electronic, rock i inne

Strona internetowa

PL Music Video Awards – polski festiwal poświęcony teledyskom, który odbywa się corocznie od 2018 roku w grudniu w Łodzi. Organizacją festiwalu zajmuje się Fundacja Inicjatyw Kulturalnych „Plaster”[1]. Pomysłodawcami festiwalu są Wojtek Augustyniak i Urszula Heuwinkel. Jury przyznaje nagrody w kategoriach muzycznych oraz specjalnych. Główną nagrodą festiwalu jest Grand Prix dla najlepszego, polskiego teledysku.

Formuła festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Festiwal łączy dwie formuły: konkursową i edukacyjną. Jury w ramach konkursu przyznaje nagrody w kategoriach muzycznych i specjalnych. Poza konkursem na festiwal składa się część edukacyjna – warsztaty, wykłady oraz spotkania z profesjonalistami i profesjonalistkami z branż: muzycznej i teledyskowej.

Wydarzenia towarzyszące[edytuj | edytuj kod]

W ramach festiwalu organizowane są bezpłatne warsztaty (np. operatorskie, scenariuszowe, postprodukcyjne), wykłady i spotkania z profesjonalistami i profesjonalistkami z branży. W 2019 na otwarciu festiwalu gościła Bovska. Od początku festiwalu udział wzięli m.in.: Roman Przylipiak (reżyser), Filip Załuska (reżyser), Agnieszka Kruk (script coach), Alicja Jagodzińska-Kałkus (producentka), Jakub Jakielaszek (operator). Podczas każdej edycji odbywa się także Noc Polskich Wideoklipów, czyli pokaz wszystkich nominowanych teledysków. Festiwal przede wszystkim zrzesza twórców i twórczynie z dwóch branż: teledyskowej oraz muzycznej. Jest miejscem spotkań, inspiracji i wymiany doświadczeń.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Jury przyznaje nagrody w kategoriach muzycznych (gatunek muzyczny) i specjalnych (nieobejmujących gatunków muzycznych). Twórcą statuetek jest artysta Marcin Wilk[2]. Nagrody są wręczane w czasie gali finałowej, którą od początku prowadzą Paula Jeronim i Max Kapłon.

Fot. Piotr Pośpieszyński

Kategorie muzyczne[edytuj | edytuj kod]

  • Pop
  • Hip-Hop
  • Alternatywa
  • Dance/Electronic
  • Rock i Ostre Brzmienie
  • Extra

Kategorie specjalne[edytuj | edytuj kod]

  • Debiut Reżyserski – do tej kategorii kwalifikuje się pierwszy wideoklip reżysera/ki zrealizowany jako oficjalny wideoklip dla zespołu lub artysty/ki.
  • Ważny Przekaz – do tej kategorii kwalifikuje się wideoklip, który porusza istotne kwestie społeczne lub kulturowe.
  • MV Export – do tej kategorii kwalifikuje się wideoklip zrealizowany dla zagranicznych artystów/ek przez polskich reżyserów/ki.

Grand Prix[edytuj | edytuj kod]

Rok Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
2018 PRO8L3M Flary Piotrek Matejkowski
Nagroda za stworzenie formy komunikacji z widzem. Granice świata wykreowanego przez autorów sięgają daleko poza ten teledysk. Fabuła wychodzi poza jego ramy, wkraczając w wyobraźnię oglądającego i sprawiając, że właściwa opowieść toczy się w głowie widza. To sam widz opowiada sobie historię, którą twórcy jedynie zarazili nas jak wirusem – wyobraża sobie, co było wcześniej, co mogło wydarzyć się później, wymyśla kolejnych bohaterów. Ten teledysk z zostaje z widzem na długo. Chce się go oglądać i odkrywać ciągle na nowo, by wciąż przeżywać go na nowo w głowie.
2019 Syny Nag Champa Sebastian Pańczyk
Kiedyś teledyski hiphopowe opierały się na rapowaniu do kamery i machaniu łapami. Dziś twórcy hiphopowych teledysków stoją w awangardzie, wyznaczają trendy, są pionierami. Teledysk hiphopowy stał się polem najciekawszych eksperymentów twórczych, czego dowodem jest zarówno nagrodzony przez nas w ubiegłym roku w kategorii hip-hop, a także Grand Prix, teledysk do „Flar” naszego kolegi jurora Piotra Matejkowskiego, a także teledysk Sebastiana Pańczyka do „Nag Champa” Synów. To klip po prostu doskonały – wizualnie, formalnie, intelektualnie. A zarazem taki, po którym można śmiało powiedzieć: czegoś takiego jeszcze nie widziałem/am. Żadnego zbędnego ujęcia.
2020 Fisz Emade Tworzywo Nie za miłe wiadomości Marek Skrzecz
Mamy dla państwa miłe wiadomości – Grand Prix tej edycji dostają Nie za miłe wiadomości. To praca, która w metaforyczny i celny sposób odnosi się do tekstu utworu. Teledysk stawia trzy kropki – można go interpretować na wielu płaszczyznach.
2021 Kuba Kawalec feat. Ana Andrzejewska Zdechłam Zuzanna Plisz
Nagroda za ten klip jest dowodem wielkiej i ważnej zmiany, która dokonała się na polskim rynku teledysków. Twórcy teledysków coraz częściej sięgają po pomysły osadzone w rzeczywistości, która nas otacza, a przede wszystkim czerpią inspiracje z polskiej prowincji, która jest bardzo ważną częścią naszej kultury.

Partnerzy festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Od początku istnienia PL Music Video Awards festiwal wspierają[3]:

  • Łódzkie Centrum Wydarzeń – zajmuje się promocją Łodzi i wydarzeń kulturalnych, współorganizator łódzkich festiwali,
  • Film Produkcja – Dom Produkcyjny specjalizujący się w tworzeniu filmów reklamowych i korporacyjnych; sponsor vouchera na wsparcie produkcyjne dla zwycięzcy/zwyciężczyni w kategorii Debiut Reżyserki,
  • Heliograf – niezależna firma branży techniki filmowej, wypożyczalnia sprzętu filmowego; sponsor vouchera na usługi wynajmu sprzętu oświetleniowego dla zwycięzcy/zwyciężczyni w kategorii Ważny Przekaz,
  • ATM System – lider w świadczeniu usług telewizyjnych oraz filmowych na polskim rynku; sponsor vouchera na usługi wynajmu sprzętu filmowego dla zwycięzcy/zwyciężczyni Grand Prix,
  • ZAiKS – polska organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi twórców,
  • Mifrush Production – kolektyw producenców wydarzeń kulturalnych z siedzibą w Berlinie. Pracują z międzynarodowymi artystami związanymi ze sceną performance, filmami krótkometrażowymi, dokumentalnymi i teledyskami.

Plakaty festiwalu[edytuj | edytuj kod]

2018 2019 2020 2021

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Edycje festiwalu[3][edytuj | edytuj kod]

PL Music Video Awards 2018[edytuj | edytuj kod]

Grand Prix[edytuj | edytuj kod]

Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
PRO8L3M Flary Piotrek Matejkowski Nagroda za stworzenie formy komunikacji z widzem. Granice świata wykreowanego przez autorów sięgają daleko poza ten teledysk. Fabuła wychodzi poza jego ramy, wkraczając w wyobraźnię oglądającego i sprawiając, że właściwa opowieść toczy się w głowie widza. To sam widz opowiada sobie historię, którą twórcy jedynie zarazili nas jak wirusem – wyobraża sobie, co było wcześniej, co mogło wydarzyć się później, wymyśla kolejnych bohaterów. Ten teledysk z zostaje z widzem na długo. Chce się go oglądać i odkrywać ciągle na nowo, by wciąż przeżywać go na nowo w głowie.

Nagrodzeni i nominowani[edytuj | edytuj kod]

Alternatywa[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Drekoty TROSKLIWY Zuzanna Plisz Autorzy stworzyli przejmującą fabularną opowieść operując oszczędnymi emocjonalnie środkami w zaledwie kilkuminutowej formie. Jury doceniło stworzenie wiarygodnego baśniowego świata, doskonałą realizację techniczną, wykreowanie wspaniałych bohaterów, których losem widz autentycznie się przejmuje.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Drekoty TROSKLIWY Zuzanna Plisz
Chilli Crew Pytam Sebastian Juszczyk
Mrozu / Flirtini Ikar Alan Willmann, Ania Bystrowska
Nosowska Ja pas Jacek Kościuszko
Julian Uhu Aha Andrzej Stepouois
Blauka Figle zuchwałe Olga Czyżykiewicz
Extra[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Klementyna Umer Nie poznaję siebie Olga Czyżykiewicz Piosenka autorska nie jest gatunkiem, do którego łatwo nakręcić spójny z utworem obraz. Autorzy uchwycili charakter piosenki, wydobyli na zewnątrz świat wewnętrzny artystów – zarówno autorów utworu, jak i aktorów. Nieoczywista choreografia, świetna zdjęcia, inteligentna gra światłem sprawiają, że do tego teledysku chce się wracać.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Klementyna Umer Nie poznaję siebie Olga Czyżykiewicz
LOVERBOY W aucie się nie jara LoverBoy, Bartosz Szaruga
Mateusz Czarnowski Rzeczny Blues z 1929 r. Dagmara Pochyła
Klub Komediowy feat. Radek Łukasiewicz Służba leśna Kobas Laksa
Folk[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Kwiat Jabłoni Dziś późno pójdę spać Michał Gruszczyński, Katarzyna Sienkiewicz Prosta, skromna produkcja pozwalająca wyjść na pierwszy plan wdziękowi i naturalności wykonawców. Bardzo liczymy na więcej!
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Kwiat Jabłoni Dziś późno pójdę spać Michał Gruszczyński, Katarzyna Sienkiewicz
Peter J. Birch Melinda Urszula Morga
Warszawskie Combo Taneczne U Bronki wstawa Maciej Buchwald
Hip-Hop[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
PRO8L3M Flary Piotrek Matejkowski Nie trzeba było rozpalać flar, by oświecić jurorów – od tego teledysku bije blask tak mocny, że decyzję podjęliśmy natychmiastowo i jednogłośnie. Kapitalny scenariuszowy pomysł formalny z rozegraniem tej historii w trzech różnych wariantach czyni obraz wyjątkowym, ale wrażenie robi też cała pieczołowicie wymyślona i zrealizowana reszta – zdjęcia, scenografia, kostiumy, no i gra aktorska. Uśmieszek Zofii Wichłacz śnił nam się ostatniej nocy
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
PRO8L3M Flary Piotrek Matejkowski
Rasmentalism feat. Otsochodzi Moment Maciej Buchwald
Pokahontaz ft. Kaliber 44 404 Aleksander Kozłowski Przedmarańcza
Ten Typ Mes Wyględów Daniel Jaroszek
Tede & Sir Mich DZIUP L.A. Jacek Graniecki & Bartosz Deja
Kleszcz Mówili mi Radosław Bereś
Muzyka Elektroniczna[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
MANOID feat. Josephine Philip Take Me Okime Emiko Twórcy pokazali nam magiczny, zaczarowany świat, bardzo introwertyczny, formalnie i kompozycyjnie interesujący i spójny z utworem. Doceniamy przełożenie sztuki – rzeźby Oskara Zięty na język filmowy.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
MANOID feat. Josephine Philip Take Me Okime Emiko
Nosowska & Zamilska Jeśli wiesz co chcę powiedzieć Jacek Kościuszko
JANKA Zmiennicy Dub Mateusz Wołoczko
Karolina Czarnecka Mój pokój Karolina Czarnecka
Bovska Kimchi Bovska & Bartek Szadurski
Pop[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Kortez Dobry moment Agata Trafalska Trudno opowiadać o trudnch emocjach w popowych teledyskach. Autorki uchwyciły depresyjny klimat piosenki w zaledwie kilku ujęciach. Doceniamy wykreowanie napięcia pomiędzy bohaterami, które oddaje treść utworu, przy zachowaniu minimalistycznej gry aktorów. Przy takim natężeniu emocji, łatwo o przesadę, ale tutaj to nie bohaterowie, ale świat zewnętrzny płacze – świetny pomysł.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Kortez Dobry moment Agata Trafalska
Kayah i Zbigniew Wodecki Chwytaj dzień Roman Przylipiak
Kuba Badach Jestem kimś Jacek Kościuszko
Sarsa Motyle i ćmy Adam Romanowski
Sylwia Grzeszczak i Liber Dobre Myśli Olga Czyżykiewicz
Marysia Starosta Dlatego Piotr Smoleński
Rock i Ostre Brzmienie[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
NeuOberschlesien Fart Sławek Pietrzak Nagroda za poczucie humoru i stworzenie śląskiego superbohatera – rockowego twardziela ratującego świat (choć, jak widać, ze śląską dziouchą nawet on nie ma szans). Doceniamy inteligentne nawiązanie do filmów gatunkowych – komiksowego neonoir, cyberpunku i komedii kryminalnej.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
NeuOberschlesien Fart Sławek Pietrzak
Pogodno Tak to teraz Sebastian Juszczyk
Behemoth God=Dog Dariusz Szermanowicz
Kazik + Zdunek Ensemble Zabiłem kolegę na poligonie Sławek Pietrzak
Riverside Lament Tomasz Pulsakowski
Debiut Reżyserski[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Julian Uhu Aha Andrzej Stepouois To nie tylko festwalowy debiut, ale olśnienie całego festiwalu. Jurorzy dali się całkowicie zaczarować rzeczywistości, którą stworzyli autorzy klipu i zachwycili się kreatywnym podejściem do tragikomicznego zilustrowania piosenki o dramacie współczesnego człowieka – samotności w tłumie wirtualnych znajomych. Ta kreacja to coś więcej niż suma świadomie wykorzystanych popkulturowych cytatów – ten oniryczny świat jest tu zupełnie nową wartością, wyrażoną własnym językiem twórców klipu. Co tu nie jest doskonałe? Scenariusz, scenografia, kostiumy, zdjęcia, światło, kompozycje kadrów... Aha! I ta wspaniała choreografia rąk.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Julian Uhu Aha Andrzej Stepouois
Patrick the Pan Cham Alicja Wróblewska
Kwiat Jabłoni Dziś późno pójdę spać Michał Gruszczyński
Marzy Mi Się Yokohama Gołębi Puch Arek Tworus
Bovska Autoreset Joanna Satanowska
Bolewski & Tubis Rozproszenie Marcin „Sosna” Sosiński
Ważny Przekaz[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Natalia Niemen Terra deflorata Olga Czyżykiewicz Forma popkulturowa, jaką jest teledysk, daje twórcom szansę na poruszenie w atrakcyjnie wizualny sposób tematów trudnych, czasem drastycznych. Lament Natalii Niemen po 30 latach od nagrania go przez Czesława Niemena jest jeszcze bardziej aktualny, wart jeszcze głośniejszego wykrzyczenia – człowiek nadal zdaje się nie wiedzieć, co czyni z planetą, na której żyje. Pomysł, by ten temat zilustrować kadrami nawiązującymi do malarskiego cyklu „Rozstrzelania” Andrzeja Wróblewskiego jest nieoczywisty, a zarazem doskonały – zimne, statyczne zdjęcia zwiastujące koniec, schyłek, zagładę zderzają się z żarliwym wołaniem Natalii Niemen o opamiętanie się. Patos o sile zderzenia z TIR-em.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Natalia Niemen Terra deflorata Olga Czyżykiewicz
SABINA Panowie w kapeluszach Filip Bojarski
Leszek Stanek Lost boy Roman Przylipiak
Solar feat. Quebonafide Ostatni snap Grzegorz Radomski
Maja Kleszcz Odyseja Bartosz Piotrowski
Reni Jusis Tyyyle miłości Ola Przytuła

Jury[edytuj | edytuj kod]

  • Damian Sikorski – dziennikarz muzyczny Czwórki Polskiego Radia
  • Jędrzej Słodkowski – dziennikarz muzyczny i kulturalny
  • Konrad Aksinowicz – twórca teledysków, filmów i reklam
  • Maria Apoleika – ilustratorka, absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej
  • Anna Maliszewska – reżyserka, producentka

Wykłady i warsztaty[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Prowadzący/a i goście
Not a Simple Story – historia teledysków Kory i Maanamu Kamil Sipowicz (wydawca płyt zespołu Maanam i Kory)

Mariusz Grzegorzek (były rektor PWSFTviT, reżyser)

Teledysk dla wytwórni muzycznej prowadzący: Damian Sikorski (dziennikarz muzyczny Czwórki Polskiego Radia)

goście:

  • Sławek Pietrzak (producent muzyczny SP Records)
  • Marcin ‘Groh’ Grośkiewicz (producent muzyczny U Know Me Records)
  • Anna Wysocka (head of A&R Fonobo Label)
  • Alicja Jagodzińska-Kałkus (producentka, kierowniczka produkcji)
Teledysk dla twórców filmowych Anna Maliszewska (reżyserka, producentka), Olga Czyżykiewicz (reżyserka), Konrad Aksinowicz (reżyser)

PL Music Video Awards 2019[edytuj | edytuj kod]

Grand Prix[edytuj | edytuj kod]

Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Syny Nag Champa Sebastian Pańczyk Kiedyś teledyski hiphopowe opierały się na rapowaniu do kamery i machaniu łapami. Dziś twórcy hiphopowych teledysków stoją w awangardzie, wyznaczają trendy, są pionierami. Teledysk hiphopowy stał się polem najciekawszych eksperymentów twórczych, czego dowodem jest zarówno nagrodzony przez nas w ubiegłym roku w kategorii hip-hop, a także Grand Prix, teledysk do „Flar” naszego kolegi jurora Piotra Matejkowskiego, a także teledysk Sebastiana Pańczyka do „Nag Champa” Synów. To klip po prostu doskonały – wizualnie, formalnie, intelektualnie. A zarazem taki, po którym można śmiało powiedzieć: czegoś takiego jeszcze nie widziałem/am. Żadnego zbędnego ujęcia.

Nominowani i zwycięzcy[edytuj | edytuj kod]

Alternatywa[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
KACPERCZYK feat. Jan – rapowanie Nie wyjadę Jakub Blank Odważne rzeczy to dobre rzeczy. Przyznajemy nagrodę twórcy, który nie bał się zestawić piękna przyrody i młodzieńczej urody z niepiękną zwyczajnością bloków i garaży. Uwiódł widza i sprawił, że ten natychmiast miałby ochotę przejść przez portal w kształcie czerwonego prostokąta, by odlecieć spodkiem w kosmos polskiej prowincji.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
KACPERCZYK feat. Jan-Rapowanie Nie wyjadę Jakub Blank
Mary Komasa Degenerate love M.J. Harper
Kroki Balon Filip Bartczak
Happysad Cały Piotr Starzyk
Bovska Leżałam Marcin Starzecki
Perfect Son Promises Jarek Tokarski
Dance[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Łobuzy Urok Igor Ajgor Leśniewski Estetyka klipów w tej kategorii oparta jest na trzech filarach: kobiece pośladki, wypasione bryki i ujęcia z drona. To prosty patent na zdobycie atencji i milionów odsłon. Taka seksistowska narracja uwłacza kobietom. Nie podoba nam się takie uprzedmiotowienie. Apelujemy do twórców o szacunek i bardziej świadome przedstawianie kobiecej seksualności. Nagradzamy teledysk, który korzystając z tej konwencji, przekracza schematy, wykorzystując do tego narrację fabularną. Jak się okazuje w konwencji spod znaku kobiet, fur i dronów także można zabawić się ze smakiem.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Łobuzy Urok Igor Ajgor Leśniewski
Taito ft. Gemeni Balkandance Stykky Media
Power Play Karma Marcin Załęski
Formacja Malibu Milenka Przemysław Gomuła
Bayera Popłyniemy Marcin Załęski
LOVERBOY Dobry mąż Bartosz Szaruga
Extra[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Michał Sławecki & Danuta Stenka ORESTEJA Marta Brodacka Czasem jest tak, że klip potrafi przestraszyć jak najlepszy horror, wywołać w naszym wnętrzu dziwny rodzaj niepokoju, zastanowić, a jednocześnie zaspokoić estetyczną potrzebę – niczym wizyta na wyczekiwanej wystawie sztuki. Takie doznania zafundował nam klip do arii operowej Agaty Zubel. Teledysk do opery? Z początku nie mogliśmy w to uwierzyć, ale wywołany oglądaniem zachwyt szybko przykrył to zwątpienie. Jeżeli w klipie szukamy walorów artystycznych, to z tego klipu one się wręcz wylewają.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Michał Sławecki & Danuta Stenka ORESTEJA Marta Brodacka
Vixen Kawałek serca Błażej Jankowiak / 9LITER FILMY
Jazz Band Młynarski-Masecki Czy Pani tańczy rumbę? Robert Bęza
Mitch & Mitch Gathering Mitch
Hania Rani Sun Bartek Warzecha
Psio Crew HOMO SAPIE Michał Liszcz
Folk[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Ofelia Tu Wiktor Ejryszew To wspaniały przykład teledysku, w którym czerpanie z czytelnych tropów popkulturowych zaowocowało bardzo mocną, autorską, indywidualną wypowiedzią, co wśród nominowanych teledysków nie było wcale normą. Pod efektowną warstwą złożoną zpięknych zdjęć w zachwycających lokacjach, cudownej kompozycji barw, błyskotliwych ujęć, pomysłowych cięć montażowych, kryje się drugie, mroczne dno, oddziałujące na wrażliwość widza. A widz ma ochotę rzucić się w głębię tego klipu raz jeszcze, tak jak Ofelia zanurza się w toń jeziora.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Ofelia Tu Wiktor Ejryszew
Kapela ze Wsi Warszawa feat. Maria Bienias Plunsy Magdalena Zielińska
Same Suki Biczysko Piotr Smoleński
Kwiat Jabłoni Niemożliwe Katarzyna Sienkiewicz
O.S.T.R. & World of Tanks feat. Żywiołak Polska siła Dawid Szurmiej
Golec uOrkiestra & Gromee ft. Bedoes Górą Ty Jacek Kościuszko
Hip-Hop[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Syny Nag Champa Sebastian Pańczyk Kiedyś teledyski hiphopowe opierały się na rapowaniu do kamery i machaniu łapami. Dziś twórcy hiphopowych teledysków stoją w awangardzie, wyznaczają trendy, są pionierami. Teledysk hiphopowy stał się polem najciekawszych eksperymentów twórczych, czego dowodem jest zarówno nagrodzony przez nas w ubiegłym roku w kategorii hip-hop, a także Grand Prix, teledysk do „Flar” naszego kolegi jurora Piotra Matejkowskiego, a także teledysk Sebastiana Pańczyka do „Nag Champa” Synów. To klip po prostu doskonały – wizualnie, formalnie, intelektualnie. A zarazem taki, po którym można śmiało powiedzieć: czegoś takiego jeszcze nie widziałem/am. Żadnego zbędnego ujęcia.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Syny Nag Champa Sebastian Pańczyk
Pezet Obrazy Pollocka Filip Bartczak
White 2115 feat. ЛУНA Intruz Alan Willmann
Pokahontaz ft. YoT Letnie dzieci Aleksander Kozłowski
Sokół Chcemy być wyżej Szymon Pawlik
Rasmentalism Escape Room Arek Nowakowski
Muzyka Elektroniczna[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Plastic U Gonna Love It Dawid Krępski Wszystko już było. Ciężko zrobić coś nowego. Dlatego największą wartością teledysku jest twórcze podejście do tej małej formy filmowej. W teledysku cenimy przede wszystkim autorską myśl, nawet jeśli twórcy korzystają ze znanych motywów, konwencji, form, tropów popkulturowych. W kategorii elektronika zobaczyliśmy teledyski, które były interesujące, dobrze zrobione, ale mało oryginalne. Przyznaliśmy więc nagrodę teledyskowi najlepszemu warsztatowo, doceniając staranność wykonania i walory estetyczne. Z nadzieją na lepsze jutro.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Plastic U Gonna Love It Dawid Krępski
Gverilla/ ENZU Ostatni raz Jakub Blank
Bass Astral x Igo It’s Dark Paweł Fabjański
Michał Sobierajski / Suwal Satelity Monika Kmita
delay_ok x professor b woda Karolina Janicka, Daniel Borejko
Jan Serce Nie będę tańczył Michał Kisielewski / Dreamers Talents
Nagroda Publiczności[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Chwilantropia Nie mówię nie Marek Hajduk
Pop[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Bartek Królik Raj Magdalena Zielińska Znakomicie zrealizowany klip popowy. Do przejmującej piosenki powstał przejmujący obraz, popowy właśnie, to znaczy nie tyle „rozrywkowy”, co „czytelny, łatwo zrozumiały”. Nie bez znaczenia jest tu świetne casting i gra aktorów. To przykład bardzo udanego połączenia dokumentalnego podejścia do klipu bez zdjęć stricte dokumentalnych.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Bartek Królik Raj Magdalena Zielińska
Dawid Podsiadło Trofea Daniel Jaroszek
Daria Zawiałow feat. schafter, Ralph Kaminski Czy Ty słyszysz mnie? Grajper
Dawid Kwiatkowski Mordo H D S C V M
Zuza Jabłońska Spacer Po Linie Dawid Ziemba
Smolasty Raj Mateusz Witkowski
Rock i Ostre Brzmienie[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Pale Path Enemy Aleksander Kropidłowski Ciekawa historia, która bardzo dobrze opowiada o problemach psychicznych. Interesująca w formie, wnikliwa i wiarygodna. Mocny pomysł został dobrze zrealizowany – a w przypadku tego tematu to ślizganie się po cienkim lodzie -przez co teledysk jest naprawdę przejmujący. Dodatkowe punkty ze efekt z ultrakrótkimi przebitkami zespołu, które zarazem wzmacniają wymowę klipu, jak i pomysłowo utrzymują klip w rockowo-metalowej konwencji.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Pale Path Enemy Aleksander Kropidłowski
Afromental Wściekłe Psy Aleksander Wilk
Żurkowski Ciemność Szymon Kuriata
Czarna Polana: Albo inaczej feat. Muniek Staszczyk Co to za miejsce? Tomek Suwalski
Agnieszka Chylińska Schiza Adam Gawenda
Stach Bukowski Lew Dorota Miko
Debiut Reżyserski[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Giss Seabed Zuza Barc Islandia w Wałbrzychu, lepki klimat poczucia winy, ciekawie przeprowadzona narracja, świetny casting, wspaniałe lokacje, bardzo dojrzałe decyzje reżyserskie i malarskie obrazy. Jak na debiut reżyserski to bardzo wiele. Wszystkie narzędzia sztuki filmowej, którymi operuje reżyserka, zostały świetnie i świadomie użyte. Czekamy z niecierpliwością na kolejne prace.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Giss Seabed Zuza Barc
Natalia Przybysz Ciepły Wiatr Silvia Pogoda
Marcel Borowiec Lone in the Dark Tomasz Chrapusta
Robert Cichy SMACK Roberto Cura, Marta Kaczmarek
Margaret Serce Baila Maciej Nowak, Weronika Rygiel, Robert Sampławski
schafter (ft. Żabson) Double D’s Low Class Conspiracy (Jakub Bors & Marcel Borowski)
Ważny Przekaz[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Bass Astral x Igo Feeling Exactly Grajper Nagradzamy wywołujący skrajne opinie obraz, który mówi kapitalikami o ważnym temacie. Poza doskonałym warsztatem filmowym najważniejszą cechą klipu jest jego siła, która emanuje z każdej sceny i zostaje w głowie na długo. O zdrowiu psychicznym trudno mowić, bo to problemy wewnętrzne, ukryte, ten temat wymaga balansowania na granicy smaku, mierzenia się z ryzykiem nieumyślnej stygmatyzacji; czasem wymaga nawet przesady, z którą zresztą część jurorów miała tutaj problem. Doskonale wyreżyserowany, świetnie ziagrany z wybitnymi zdjęciami na 35-mm taśmie (to odważna decyzja artystyczna i budżetowa oraz hołd dla sztuki filmowej) – ten klip może się podobać lub nie, ale nie zostawia nikogo obojętnym.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Bass Astral x Igo Feeling Exactly Grajper
Albo Inaczej 2 – Igo Mówią mi Patrycja Polkowska
Bisz/Radex Pokaż mi język Kobas Laksa & Marcel Borowski
Chwilantropia Nie mówię nie Marek Hajduk
Divines Ponad Lulu Zubczyńska
HADES SMOG Marta Brodacka

Jury[edytuj | edytuj kod]

  • Anna Maliszewska – reżyserka, producentka
  • Jędrzej Słodkowski – dziennikarz kulturalny
  • Olga Czyżykiewicz – reżyserka wideoklipów, kompozytorka
  • Piotrek Matejkowski – reżyser, zdobywca ubiegłorocznego Grand Prix
  • Vienio – wokalista

Wykłady i warsztaty[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Prowadzący/a
Bovskie teledyski Bovska
Ja to ogarnę Alicja Jagodzińska-Kałkus (producentka, kierowniczka produkcji)
Produkcja teledysków – panel dyskusyjny Kris Kotlarski (producent), Janek Szczeniowski (Makata Production)
Czym są dla mnie teledyski? Filip Załuska (operator, reżyser)
Dlaczego warto mieć agenta? Natalia Starowieyska (Bluebird Artists Management)
Teledysk narracyjny Roman Przylipiak (reżyser)
Scenariusz w teledysku Agnieszka Kruk (script coach)
Wszystko o teledyskach w SBM Label Solar
Współpraca reżysera z operatorem – warsztat Heliografu Tomek Drozdowicz (reżyser), Patryk Zalewski „Parapet” (oświetlacz),

Anna Szczerbińska (PR)

The best of Jury: Maliszewska, Czyżykiewicz, Matejkowski Anna Maliszewska, Olga Czyżykiewicz, Piotrek Matejkowski.
Full Frame vs Super35 – cechy, zalety i funkcjonalność obu formatów Szymon Kuriata (operator)

PL Music Video Awards 2020[edytuj | edytuj kod]

Grand Prix[edytuj | edytuj kod]

Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Fisz Emade Tworzywo Nie za miłe wiadomości Marek Skrzecz Mamy dla państwa miłe wiadomości – Grand Prix tej edycji dostają Nie za miłe wiadomości. To praca, która w metaforyczny i celny sposób odnosi się do tekstu utworu. Teledysk stawia trzy kropki – można go interpretować na wielu płaszczyznach.

Nagrodzeni i nominowani[edytuj | edytuj kod]

Alternatywa[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
NANGA profet Marcin Klinger Za podzielenie się z nami tym pięknym światem post-PGR-owskiego power rangers. Ten świat jest konsekwentny we wszystkich składowych tego video: narracja, praca kamery, casting, kostiumy, charakteryzacja. Hipnotyzuje nas bezczasowością i tajemnicą spotkania z własnym cieniem.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
NANGA profet Marcin Klinger
Baasch Brokat Arek Nowakowski
Artur Rojek Bez końca Michał Marczak
Tony Yoru Zorze Tarniu, Michał Mieszczyk
NOON Delta Mare Krzysztof Balcewicz
Pepe. feat. runforrest Fade Mateusz Wołoczko
Dance[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Rat Kru Cześć Jakub Żwirełło Za pokazanie nam słońca odbijającego się w blaszanym dachu.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Rat Kru Cześć Jakub Żwirełło
Łobuzy ft. Ronnie Ferrari Yakuza Olga Czyżykiewicz
Bartek Królik feat. Szałowy Piotrek Ręka Marcin Kopiec Mortvideo
Miły Pan HOP HOP Stykky Media
Bloo Crane Attention Łukasz Suchocki
Extra[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Hania Rani F major Neels Castillon Za subtelne połączenie piękna żywiołu i ekspresji ciała, za naturalność i integralność tego obrazu z muzyką.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Hania Rani F major Neels Castillon
Jakub Józef Orliński Voi che udite il mio lamento Andiamo
SMOLIK / KEV FOX Move Honey Terezia Halamova
Gypsy and the Acid Queen Mała Andrzej Stepouois
Białas BIAŁAS ZABIŁ CZŁOWIEKA Tomasz Chrapusta
Bandonegro Tango Orquesta Remembranza Piotr Smoleński
Hip-Hop[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Łona i Webber #nikiforszczecinski Piotr Pauk Za świadome użycie zwykłych rzeczy do opowiedzenia o rzeczach niezwykłych. Za podróż do świata artysty niezależnego, w którą zabierają nas jego środki wyrazu.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Łona i Webber #nikiforszczecinski Piotr Pauk
Quebonafide feat. Daria Zawiałow BUBBLETEA Daniel Jaroszek
Pezet Nisko jest niebo Andiamo
Bedoes & Lanek Rewolucja Romantyczna Kamil Lanek
Quebonafide SZUBIENICAPESTYCYDYBROŃ Mateusz Białęcki, Kamil “Tarniu” Tarnowski
Lordofon Figaro Julek Tałandziewicz
Pop[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
The Dumplings Przykro mi Filip Berendt, Inez Kujda Za wysmakowany obraz z klasą, spójny z historią styl wizualny i uwodzenie widza każdą kolejną sekundą. Za zamienienie śmierci w martwą naturę i współczesny barok.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
The Dumplings Przykro mi Filip Berendt, Inez Kujda
Krzysztof Zalewski Annuszka Monika Brodka, Przemek Dzienis
Maria Sadowska feat. Kayah Kocham Cię Olga Czyżykiewicz
Margaret Nowe Plemię Julia Rogowska, Magda Zielińska
VELLOW LA Filip Bojarski
Kamp! – Albo Inaczej Wiedziałem, że tak będzie Piotrek Matejkowski
Rock i Ostre Brzmienie[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
KARAŚ/ROGUCKI Bolesne Strzały w Serce Przemek Dzienis Za humorystyczne przeniesienie nas w świat eksperymentów medycznych.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
KARAŚ/ROGUCKI Bolesne Strzały w Serce Przemek Dzienis
Organek Pogo Maciej Szupica, Krzysztof Kiziewicz
Arfroporno Monstrous eye Michał Jankowski, Katarzyna Lewoc
Zdechły Osa Zakochałem się w Twojej matce Enzym
PIDŻAMA PORNO Pomocy! Sławek Pietrzak
Ukryte Do Wiadomości Czas Sebastian Juszczyk
Debiut Reżyserski[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Milkbaby Holy Milk Jakub Wróblewski Za odwagę, świeżość i bezkompromisowość pierwszej wypowiedzi.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Milkbaby Holy Milk Jakub Wróblewski
Popkultura Miłość Zdrada Michał Wawrzecki
Diuna feat. Nightrun87 Pan Jezus idzie do wojska Jakub Didkowski
Kroki Fading all out Ewa Mroczkowska
SMOLIK / KEV FOX Move Honey Terezia Halamova
the small town kids 1995 Kacper Nowotniak, Piotrek Kocanowski
Ważny Przekaz[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Fisz Emade Tworzywo Nie za miłe wiadomości Marek Skrzecz Za poruszającą metaforę, za to zestawienie muzyki i obrazu, które stają się znaczeniowym uniwersum, za przestrzeń do interpretacji i refleksji.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Fisz Emade Tworzywo Nie za miłe wiadomości Marek Skrzecz
Robert Cichy feat. Rahim Rebeliant Zosia Zija i Jacek Pióro
Adam Sztaba Co mi Panie Dasz #wdomuzagrane Jacek Kościuszko
Bedoes & Lanek Rewolucja Romantyczna Kamil Lanek
donGURALesko Wschód Filip Bartczak
Kazik Twój ból jest lepszy niż mój Sławek Pietrzak

Jury[edytuj | edytuj kod]

  • Beata Rakoczy – operatorka filmowa
  • Agata Trafalska – autorka tekstów, producentka muzyczna, reżyserka wideoklipów
  • Kris Kotlarski – producent
  • Roman Przylipiak – reżyser
  • Sebastian Pańczyk – reżyser, zdobywca ubiegłorocznego Grand Prix

PL Music Video Awards 2021[edytuj | edytuj kod]

Grand Prix[edytuj | edytuj kod]

Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Kuba Kawalec feat. Ana Andrzejewska Zdechłam Zuzanna Plisz Nagroda za ten klip jest dowodem wielkiej i ważnej zmiany, która dokonała się na polskim rynku teledysków. Twórcy teledysków coraz częściej sięgają po pomysły osadzone w rzeczywistości, która nas otacza, a przede wszystkim czerpią inspiracje z polskiej prowincji, która jest bardzo ważną częścią naszej kultury.

Nagrodzeni i nominowani[edytuj | edytuj kod]

Alternatywa[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Kuba Kawalec feat. Ana Andrzejewska Zdechłam Zuzanna Plisz Za bezkompromisowe podejście do historii i sposobu realizacji. Za umiejętne użycie stylistyki kina gatunkowego w artystycznym przedsięwzięciu. Za historię, która porusza, przeraża i trzyma w napięciu do końca.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Kuba Kawalec feat. Ana Andrzejewska Zdechłam Zuzanna Plisz
Karaś/Rogucki Jutro spróbujemy jeszcze raz Bartosz Fic
Maria Peszek AVE MARIA Grajper
Brodka Hey man Monika Brodka, Przemek Dzienis
Kayah Czarna Niedziela Michał Sierakowski
Kacperczyk Kryzys Wieku Wczesnego Ernest Lorek
Dance/Electronic[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Krzysztof Zalewski (Catz 'n Dogz Remix) Zabawa Marcin Kluczykowski Za makabryczny obraz oraz inteligentne poczucie humoru. Za mistrzowską choreografię klapka, opowiedzianą oszczędnymi środkami tajemnicę do końca.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Krzysztof Zalewski (Catz 'n Dogz Remix) Zabawa Marcin Kluczykowski
Baasch feat. Kacperczyk Sportowa Warszawa Tymon Nogalski, Dawid Misiorny
Łobuzy Nie namawiaj mnie do złego Igor Ignacy Leśniewski
Natalia Nykiel Królestwo Łukasz Zabłocki
Rysy Kilo Filip Załuska
Sarapata Rework Sylwia Rosak
Extra[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Igor Herbut, Miuosh x Zespół Śląsk Mantra Mateusz Znaniecki Za całokształt: piękne zdjęcia, dobrze dobraną obsadę, czujną reżyserię, autentyczne kostiumy i scenografię. A w szczególności za opowiedzenie prostej, lecz niebanalnej historii w poruszający sposób.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Igor Herbut, Miuosh x Zespół Śląsk Mantra Mateusz Znaniecki
Hania Rani & Dobrawa Czocher, Netflix Otwórz Oczy i Zobacz Muzykę MELT, Andrzej Dragan
Jakub Józef Orliński, Marcin Wyrostek, Miuosh x Zespół Śląsk Doliny Mateusz Znaniecki
Krzysztof Meisinger i kwartet DAFO Con Alma y Vida Roman Przylipiak
Lunatic Soul Navvie Tomasz Pulsakowski
Roman Wróblewski Big Hug Andre Abrantini
Hip-Hop[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
PRO8L3M feat. Brodka ŻAR Andiamo Świadome przełamanie stereotypu hip-hopowego teledysku dzisiejszych czasów. Za dokumentalną wrażliwość w dostrzeganiu życia codziennego.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
PRO8L3M feat. Brodka ŻAR Andiamo
Mata Patoreakcja Maciej Buchwald
Tommy Cash & Quebonafide Benz Dealer Sebastian Pańczyk
OIO Przypadkiem Łukasz Zabłocki
PRO8L3M Backstage Mac Adamczak
White 2115 Broly Ernest Lorek
Pop[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Daria Zawiałow Kaonashi Daniel Jaroszek To co poruszyło nas w tym klipie najbardziej, to odwaga w ukazaniu trudnej i nieoczywistej historii w nieskazitelnym i wyidealizowanym świecie muzyki pop. Ten obraz to coś zupełnie innego niż widzieliśmy do tej pory.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Daria Zawiałow Kaonashi Daniel Jaroszek
Brodka Game Change Monika Brodka, Przemek Dzienis
Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło, Vito Bambino I Ciebie też, bardzo Myk Collective
Julia Wieniawa Na darmo Miłosz Sakowski
Andrzej Piaseczny Miłość Helena Ganjalyan & Bartosz Szpak
Mrozu Złoto Zuzanna Plisz
Rock i Ostre Brzmienie[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Baranovski Nie mamy nic Wojtek Skrzypczyński, Michał Sierakowski Za łagodne podejście do rocka. Za wzbudzenie nostalgii i przeniesienie do beztroskich lat dzieciństwa oraz za buraczki z ziemniaczkami.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Baranovski Nie mamy nic Wojtek Skrzypczyński, Michał Sierakowski
Bruklin Femme fatale Celina Przyklęk
The Cassino Twój głos Janek Caban
Izzy and The Black Trees feat. Kev Fox The station Sebastian Juszczyk, Bartłomiej Biedroń
Kashell Do Przodu Michał Jankowski
WaluśKraksaKryzys Tuż Przed Północą WaluśKraksaKryzys, Maciek Głaz, Artur Rawicz
Debiut Reżyserski[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Karaś/Rogucki Jutro spróbujemy jeszcze raz Bartosz Fic Za zaskakujący pomysł i świadomy debiut na tle reżyserii i ciekawie opowiedzianą historię. Za mistrzowski suspens.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Karaś/Rogucki Jutro spróbujemy jeszcze raz Bartosz Fic
Bruklin Femme fatale Celina Przyklęk
FellowB Lies Alika Nowicka, Blanka Byrwa
Hodak & 2K OH NO! Ngoc Hien Dinh
Kwita To radosny był dzień Joanna Żero
Projekt Leśmian Znaki Diana Szczotka
Ważny Przekaz[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Maria Peszek ft. Oskar83 BARBARKA Grajper Za odważne i bezkompromisowe podjęcie ukrywania tematu pedofilii w kościele. Za ukazanie go w sposób nieschematyczny i poruszającą formę teledysku. Za pierwszą udaną próbę zmierzenia się z tym tematem bez dosłowności.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Maria Peszek ft. Oskar83 BARBARKA Grajper
Hania Rani & Dobrawa Czocher Malasana Mateusz Miszczyński
Szczyl feat. Piotr Rogucki Cień Kuba Bujas (Match & Spark)
Mela Koteluk & Kwadrofonik Drzewa Andrzej Stepouois
Ralph Kaminski Tata Ralph Kaminski
ta Ukrainka POLSKI SEN – DOLORES Kaja Jałoza
MV Export[edytuj | edytuj kod]
Zwycięzca
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka Uzasadnienie Jury
Max Cooper Hanging D Ksawery Kirklewski Przyznając tę nagrodę byliśmy w kropce. Za wizualny eksperyment… bo lepsza jest kropka niż wielokropek.
Nominowani
Artysta/ka lub zespół Tytuł utworu Reżyser/ka
Max Cooper Hanging D Ksawery Kirklewski
Ecko Bazz Nightmare Song Jan Moss
Tiwayo Wild Filip Załuska
Harry Edwards Grow Up Kalina Pulit
Antiqva Anadem Gyre Tomasz Pulsakowski

Jury[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Onopa – reżyser
  • Marta Brodacka – producentka
  • Patrycja Piróg – montażystka
  • Marek Skrzecz – reżyser, zdobywca ubiegłorocznego Grand Prix
  • Karol Brzeziński – producent

Wykłady i warsztaty[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Prowadzący/a
Warsztaty operatorskie Jakub Jakielaszek (operator)
Dlaczego scenariusz w teledysku jest potrzebny? Agnieszka Kruk (script coach)
Sesja Q&A ZPAV:

Zagadnienia prawne wideoklipu

Mikołaj Wojtal (prawnik)
Warsztaty postprodukcyjne Olga Ładna-Toeplitz (Human Ark), Marek Jasiński (All 4 Fame)
Panel dyskusyjny:

O warunkach pracy na planach filmowych

Karol Brzeziński (producent), Piotr Onopa (reżyser), Anna Rembowska – Crew United

Organizator festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Organizacją festiwalu zajmuje się Fundacja Inicjatyw Kulturalnych „Plaster”[1]. Fundacja istnieje od 2008 roku i aktywnie działa na polu promocji kultury. Poza organizacją PL Music Video Awards zajmuje się również produkcją takich wydarzeń jak m.in.:

  • Letni Festiwal Filmowy tme Polówka (od 2008) – Największe letnie wydarzenie filmowe i nie tylko w Łodzi.
  • Szkoła Teledysków (od 2008) – unikatowy w skali Polski projekt, który polega na tym, że młodzi filmowcy wybrani w castingu i podzieleni na 3 grupy przygotowują teledysk dla 3 polskich artystów/ek, a premiera wideoklipów odbywa się na ich oficjalnych kanałach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Fundacja Plaster, Fundacja Plaster | [online] [dostęp 2022-02-25] (pol.).
  2. Marcin Wilk malarstwo [online], facebook.com [dostęp 2022-02-25] (pol.).
  3. a b PL MUSIC VIDEO AWARDS 2021 [online], PL Music Video Awards [dostęp 2022-02-25] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]