PS Kocham cię (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
P.S. Kocham cię
PS, I love you
Autor

Cecelia Ahern

Typ utworu

Powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Irlandia

Język

angielski

Data wydania

2004

Wydawca

Thorndike Press

Pierwsze wydanie polskie
Wydawca

Świat Książki

Przekład

Monika Wiśniewska

poprzednia
brak
następna
Na końcu tęczy

PS Kocham cię (P.S. I love you) – debiutancka powieść irlandzkiej pisarki Cecelii Ahern. W 2007 roku w kinach pojawił się film[1] na podstawie powieści Ahern pod tym samym tytułem. W Polsce książka ukazała się nakładem wydawnictwa Świat Książki w grudniu 2017 r.[2]. W 2019 r. ukazała się druga część książki pt. PS Kocham Cię na zawsze" [3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja książki toczy się współcześnie. Główną bohaterką jest mieszkająca w Irlandii Holly Kennedy. Holly jest szczęśliwą żoną Gerry'ego. Nie wyobraża sobie swojego życia inaczej, niż wygląda ono w tej chwili. Okazuje się jednak, że Gerry jest ciężko chory i po jakimś czasie umiera. Holly długo nie może pogodzić się z jego utratą, dopóki Gerry nie zaczyna się z nią kontaktować. Mąż wiedząc, że wkrótce odejdzie, przygotował dla kobiety serię listów, które będą do niej przychodzić po jego śmierci, by pomóc jej wyzwolić się z otępienia i bólu, i nauczyć ją na nowo cieszyć się życiem. Im więcej listów dostaje Holly, im więcej zadań powierzonych przez Gerry'ego wykonuje, tym bardziej wraca do świata. Znów otwiera się na życie, świat, marzenia, przyjaźń, a może nawet na miłość[2].

Adaptacja[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec 2007 roku w kinach pojawił się film na podstawie powieści Ahern pod tym samym tytułem. W roli głównej wystąpiła laureatka Oscara Hilary Swank, a towarzyszyli jej m.in.: Gerard Butler, Lisa Kudrow, Jeffrey Dean Morgan oraz (także laureatka Oscara) Kathy Bates. Film był dość luźno oparty na książce. Wiele wątków zostało przedstawionych inaczej niż w powieści, a wiele zupełnie pominiętych. Mimo to, film osiągnął komercyjny sukces.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. P.S. Kocham cię / P.S. I Love You. [dostęp 2021-01-26].
  2. a b PS Kocham Cię, www.swiatksiazki.pl [dostęp 2021-01-26] (pol.).
  3. PS Kocham Cię na zawsze, www.swiatksiazki.pl [dostęp 2021-01-26] (pol.).