Pałątka wielkoplama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałątka wielkoplama
Lestes macrostigma
(Eversmann, 1836)
ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd ważki
Podrząd ważki równoskrzydłe
Rodzina pałątkowate
Rodzaj Lestes
Gatunek pałątka wielkoplama
Synonimy
  • Agrion macrostigma Eversmann, 1836
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Pałątka wielkoplama (Lestes macrostigma) – gatunek ważki z rodziny pałątkowatych (Lestidae). Występuje w Europie i Azji – od europejskiej strefy basenu śródziemnomorskiego po zachodnią Syberię. Zasiedla małe zbiorniki ciepłej wody stojącej, słodkiej i zasolonej. Imagines latają od czerwca do sierpnia. Na terenie Europy uważany jest za gatunek zagrożony. W Polsce jeden osobnik został schwytany w 1961 roku w Bukowinie Tatrzańskiej, ale opisano go dopiero w 2005[2]. Zdaniem polskich odonatologów jej ponowne pojawienie się w kraju jest możliwe, ponieważ występuje blisko granic Polski[3].

Cechy diagnostyczne[edytuj | edytuj kod]

Ciało metalicznie zielone, o długości do 46 mm. Rozpiętość skrzydeł do 54 mm. Ciemny tył głowy. Tułów samców, często także głowa, dwa pierwsze i trzy ostatnie segmenty odwłoka mają błękitny nalot. Duże, czarne pterostygmy są położone w takiej samej odległości od wierzchołków na obydwu parach skrzydeł. Na walwach samic widoczne są wyraźne grube ząbki. Na dolnym ciemnym pasie tułowia brak ząbka.[4]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lestes macrostigma, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  2. Aleš Dolný. Lestes macrostigma (EVERSMANN, 1836), a new species for the odonate fauna of Poland (Zygoptera: Lestidae). „Notul. odonatol.”. 6 (6), s. 64, 2005 (ang.). 
  3. Paweł Buczyński. Protokół z zebrania Sekcji Odonatologicznej PTE w Urszulinie. „Odonatrix – Biuletyn Sekcji Odonatologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego”. 1 (1), styczeń 2005. ISSN 1733-8239. 
  4. Jacek Wendzonka. Klucz do oznaczania dorosłych ważek (Odonata) Polski (pdf). „Odonatrix – Biuletyn Sekcji Odonatologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego”. 1 (Suplement), czerwiec 2005. ISSN 1733-8239.