Pałac Belém

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pałac Belém
Pałac widziany od frontu
Pałac widziany od frontu
Państwo  Portugalia
Miejscowość Lizbona
Inwestor Manuel I Szczęśliwy
Ukończenie budowy XV w.
Położenie na mapie Lizbony
Mapa lokalizacyjna Lizbony
Pałac Belém
Pałac Belém
Położenie na mapie Portugalii
Mapa lokalizacyjna Portugalii
Pałac Belém
Pałac Belém
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Pałac Belém
Pałac Belém
Ziemia 38°41′52,69″N 9°12′02,47″W/38,697969 -9,200686

Pałac Belém (port. Palácio Nacional de Belém, dosłownie Narodowy Pałac Betlejemski) – pałac w Lizbonie, oficjalna siedziba prezydentów Portugalii.

Pałac znajduje się na przedmieściach Lizbony, w dzielnicy Belém (co po portugalsku oznacza Betlejem), od której czerpie swoją nazwę. Został wzniesiony w XV wieku przez króla Manuela I. Później stał się własnością książąt Aveiras. Na początku XVIII wieku król Jan V odkupił pałac i przywrócił go rodzinie panującej. Przeprowadził także gruntowną renowację. Za czasów królowej Marii I przy pałacu powstał ogród zoologiczny, gdzie trzymano zwierzęta przywiezione z Afryki.

Po zmianie ustroju Portugalii na republikański w 1912, pałac stał się siedzibą prezydentów. Osoby pełniące ten urząd mają możliwość mieszkania w pałacu, jednak część z nich (np. Jorge Sampaio) używała go jedynie jako biura, woląc nadal korzystać ze swoich prywatnych domów. W dawnej ujeżdżalni przy pałacu działa Narodowe Muzeum Powozów, posiadające jedną z bogatszych na świecie kolekcję karet i konnych zaprzęgów.

Bibliografia[edytuj]