Przejdź do zawartości

Pałac Belém

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pałac Belém
Ilustracja
Pałac widziany od frontu
Państwo

 Portugalia

Miejscowość

Lizbona

Inwestor

Manuel I Szczęśliwy

Ukończenie budowy

XV w.

Położenie na mapie Lizbony
Mapa konturowa Lizbony, blisko dolnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Belém”
Położenie na mapie Portugalii
Mapa konturowa Portugalii, po lewej nieco na dole znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Belém”
Ziemia38°41′52,69″N 9°12′02,47″W/38,697969 -9,200686
Strona internetowa

Pałac Belém (port. Palácio Nacional de Belém, dosłownie Narodowy Pałac Betlejemski) – pałac w Lizbonie, oficjalna siedziba prezydentów Portugalii.

Pałac znajduje się na przedmieściach Lizbony, w dzielnicy Belém (co po portugalsku oznacza Betlejem), od której czerpie swoją nazwę. Został wzniesiony w XV wieku przez króla Manuela I. Później stał się własnością książąt Aveiras. Na początku XVIII wieku król Jan V odkupił pałac i przywrócił go rodzinie panującej. Przeprowadził także gruntowną renowację. Za czasów królowej Marii I przy pałacu powstał ogród zoologiczny, gdzie trzymano zwierzęta przywiezione z Afryki.

Po zmianie ustroju Portugalii na republikański w 1912, pałac stał się siedzibą prezydentów. Osoby pełniące ten urząd mają możliwość mieszkania w pałacu, jednak część z nich (np. Jorge Sampaio) używała go jedynie jako biura, woląc nadal korzystać ze swoich prywatnych domów. W dawnej ujeżdżalni przy pałacu działa Narodowe Muzeum Powozów, posiadające jedną z bogatszych na świecie kolekcję karet i konnych zaprzęgów.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]