Pałac Cesarski w Tokio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Panorama Pałacu w Tokio
Panorama Pałacu w Tokio
Pałac Cesarski
Wejście południowe do pałacu
Wejście południowe do pałacu
Państwo  Japonia
Miejscowość Tokio
Typ budynku pałac
Styl architektoniczny modernizm japoński
Ważniejsze przebudowy 1960 r. przez Takenaka Corporation
Zniszczono w czasie bombardowań II wojny światowej
Kolejni właściciele obecnie Cesarz Japonii
Położenie na mapie Tokio
Mapa lokalizacyjna Tokio
Pałac Cesarski
Pałac Cesarski
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Pałac Cesarski
Pałac Cesarski
Ziemia35°41′05″N 139°45′08″E/35,684722 139,752222
Strona internetowa
Mapa Pałacu i ogrodów

Pałac Cesarski w Tokio (jap. 皇居 Kōkyo?) – główna rezydencja cesarza Japonii. Znajduje się w dzielnicy Chiyoda, bardzo blisko stacji kolejowej Tokio. Powierzchnia całego zespołu pałacowego, z kompleksami budynków o różnym przeznaczeniu, równa jest powierzchni Parku Centralnego w Nowym Jorku i wynosi 341 hektarów.

W wyniku restauracji Meiji i po rezygnacji Tokugawy Yoshinobu, ostatniego, piętnastego sioguna z rodu Tokugawa, stolica Japonii została przeniesiona z Kioto do Edo, które przemianowano na Tokio (Wschodnia Stolica). Dawna twierdza Tokugawów, Zamek Edo, stała się rezydencją cesarza (Pałac Cesarski w Kioto nadal istnieje). W okresie od 1888 do 1948 pałac był nazywany „pałacem-zamkiem” (jap. 宮城 Kyūjō?).

Zespół pałacowy uległ zniszczeniom w wyniku bombardowań w czasie II wojny światowej. Remont i modernizacja całego kompleksu została zakończona w 1968 roku, z zachowaniem japońskiego stylu architektonicznego. Główny budynek pałacowy nie został postawiony na miejscu dawnego pałacu sioguna, który znajdował się na terenie Ogrodów Wschodnich. W 1993 ukończono nową rezydencję dla obecnego cesarza Akihito.

Większa część terenu pałacowego jest zamknięta dla zwiedzających. Można jednak rezerwować (także przez Internet) wycieczki z przewodnikiem w Agencji Dworu Cesarskiego. Pałac Cesarski jest ogólnie dostępny tylko dwa dni w roku: w urodziny cesarza (23 grudnia) oraz z okazji Nowego Roku (2 stycznia). Rodzina cesarska ukazuje się wówczas na oszklonym tarasie.

Na terenie Wschodnich Ogrodów znajduje się Muzeum Zbiorów Cesarskich.

Inne zabytkowe pałace cesarskie[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]