Pałac Hasbacha w Białymstoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac Hasbacha w Białymstoku
Obiekt zabytkowy nr rej. A-134 z 8.12.1981 i z 18.12.1986[1]
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Białystok
Adres ul. Dojlidy Fabryczne 23
Styl architektoniczny neorenesans
Ukończenie budowy lata 80. XIX w.
Pierwszy właściciel Ewald Hasbach
Położenie na mapie Białegostoku
Mapa lokalizacyjna Białegostoku
Pałac Hasbacha w Białymstoku
Pałac Hasbacha w Białymstoku
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pałac Hasbacha w Białymstoku
Pałac Hasbacha w Białymstoku
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Pałac Hasbacha w Białymstoku
Pałac Hasbacha w Białymstoku
Ziemia53°06′49″N 23°12′09″E/53,113611 23,202500

Pałac Hasbacha – rezydencja białostockiego fabrykanta Ewalda Hasbacha, właściciela pobliskiej tkalni, przebranżowionej po I wojnie światowej na fabrykę dykty. Pałacyk znajduje się w dzielnicy Dojlidy, przy skrzyżowaniu ulic; ks. Stanisława Suchowolca, Dojlidy Fabryczne i Myśliwskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rezydencja zbudowana została w latach 80. XIX w. przez Ewalda Hasbacha w stylu neorenesansu francuskiego, niderlandzkiego i toskańskiego. Pałac otaczał niewielki ogród i park krajobrazowy. Wzrastające dochody zmobilizowały Artura Hasbacha (syn Ewalda i Marii Körner) do przebudowy rezydencji (1905-1907r). Wnętrze utrzymano w styl eklektycznym. Dobudowane zostały dwa ryzality z wieżami oraz dodatkowe piętro przykryte mansardowym dachem z lukarnami. Wewnątrz zachowały się oryginalne piece i kominki. Nieopodal pałacyku znajdowały się zabudowania fabryki, w większości spalone przez Niemców w 1944 r. (willa pozostała nietknięta, w czym zasługę przypisuje się Erwinowi)[2].

Dzisiaj XIX-wieczne mury fabryki stojące naprzeciwko pałacu mieszczą Zakłady Przemysłu Sklejek. Sam pałac po odejściu Hasbachów w 1944 r. stał się siedzibą Ośrodka Szkolenia Kadr Politycznych. Później w pałacu mieszkali robotnicy z Fabryki Sklejek, parter zajmowała poczta i przedszkole. Obecnie w rezydencji znajduje się siedziba Wojewódzkiego i Białostockiego Oddziału WOPR, Białostockie Towarzystwo Naukowe, Regionalny Ośrodek Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego, Państwowa Służba Ochrony Zabytków. Przy pałacu zlokalizowano również Pracownie Konserwacji Zabytków (którą zamknięto w 2013 roku).

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podlaskie. 2018-09-30. [dostęp 02.05.2017].
  2. Pałac Hasbachów (BIAŁYSTOK) (pol.). ciekawepodlasie.pl. [dostęp 2017-05-01].