Pałac Kensington

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pałac Kensington
Obiekt zabytkowy nr rej. 1223861
Pałac Kensington
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Miejscowość Londyn
Adres Kensington Gardens,
Royal Borough of Kensington and Chelsea,
Londyn
Typ budynku pałac królewski
Rozpoczęcie budowy początki XVII wieku
Ukończenie budowy XVII wiek
Położenie na mapie gminy Kensington and Chelsea
Mapa lokalizacyjna gminy Kensington and Chelsea
Pałac Kensington
Pałac Kensington
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa lokalizacyjna Wielkiego Londynu
Pałac Kensington
Pałac Kensington
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Pałac Kensington
Pałac Kensington
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Pałac Kensington
Pałac Kensington
Ziemia51°30′19″N 0°11′18″W/51,505278 -0,188333
Strona internetowa

Pałac Kensington – królewska rezydencja w Kensington Gardens w dzielnicy Royal Borough of Kensington and Chelsea w Londynie. Jest rezydencją brytyjskiej rodziny królewskiej od XVII w.

Historia[edytuj]

W początkach XVII w. w Kensington powstała rezydencja hrabiów Nottingham. W 1689 roku stała się własnością Wilhelma III Orańskiego, który potrzebował siedziby z dala od miasta ze względu na dokuczającą mu astmę[1].

Pałac został przebudowany przez Sir Christophera Wrena[1]. Przez następne siedemdziesiąt lat, aż do śmierci króla Jerzego II Hanowerskiego w 1760 roku Pałac Kensington był ulubioną rezydencją panujących monarchów. Następnie stał się siedzibą innych członków rodziny królewskiej[2]. Tu urodziła się córka Edwarda Augusta Hanowerskiego, księcia Kentu, późniejsza królowa Wiktoria Hanowerska, która mieszkała w pałacu aż do objęcia tronu[3].

W 1981 roku Pałac Kensington stał się rezydencją świeżo poślubionych księcia Walii Karola i księżnej Walii Diany. Pozostał oficjalną siedzibą księżnej Diany aż do jej śmierci[4]. Z kolei książę Karol i jego synowie przenieśli się w 2002 do Clarence House, gdzie wcześniej rezydowała królowa-matka Elżbieta.

Dzisiaj[edytuj]

Pomnik Królowej Wiktorii na tyłach Pałacu Kensington

Współcześnie Kensington pełni funkcję swego rodzaju królewskiego apartamentowca, w którym luksusowe mieszkania otrzymują ci spośród członków rodziny królewskiej, którzy nie posiadają osobnych rezydencji. Największy z apartamentów liczy 20 pokoi.

Przez wiele lat jego lokatorką była zmarła w 2002 roku księżniczka Małgorzata, młodsza siostra królowej Elżbiety II.

W roku 2012 przeprowadzona została gruntowna renowacja tego apartamentu, po której stał się on rezydencją książąt Cambridge – Williama i jego żony Catherine, od 2013 ich syna księcia Jerzego, a od 2015 również córki tej pary - księżniczki Karoliny. W okresie od ślubu książąt Cambridge do zakończenia prac remontowych londyńską rezydencją Williama i Catherine był jeden z mniejszych apartamentów w pałacu[5].

Ponadto apartamenty w Kensington posiadają obecnie książę Gloucester z małżonką oraz książę Kentu z małżonką.

Z pomieszczeń w pałacu korzystają też regularnie książę Harry, którego oficjalną rezydencją pozostaje jednak Clarence House, a także córka księżniczki Anny, Zara Phillips, która zgodnie z życzeniem swej matki nie jest zaliczana do ścisłej rodziny królewskiej.

Przypisy

  1. a b Jacobean origins (ang.). W: A building history [on-line]. Historic Royal Palaces. [dostęp 2014-09-08].
  2. [Jacobean origins Neglect under George II] (ang.). W: A building history [on-line]. Historic Royal Palaces. [dostęp 2014-09-08].
  3. Duchess's grand designs (ang.). W: A building history [on-line]. Historic Royal Palaces. [dostęp 2014-09-08].
  4. Public museum and royal home (ang.). W: A building history [on-line]. Historic Royal Palaces. [dostęp 2014-09-08].
  5. By George! Cost of fixing up William and Kate's four-storey Kensington Palace residence ready for baby prince spirals to £2million after first budget is 'blown out of the water (ang.). Daily Mail, 16.03.2014. [dostęp 2014-09-08].

Linki zewnętrzne[edytuj]