Pałac Klessheim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac Klessheim
Ilustracja
Państwo  Austria
Położenie na mapie Salzburga
Mapa lokalizacyjna Salzburga
Pałac Klessheim
Pałac Klessheim
Położenie na mapie Austrii
Mapa lokalizacyjna Austrii
Pałac Klessheim
Pałac Klessheim
Ziemia47°49′09,84″N 12°59′30,84″E/47,819400 12,991900

Schloss Klessheim – pałac Klessheim znajdujący się 4 km w kierunku zachodnim od Salzburga, w Austrii, w gminie Wals-Siezenheim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Niewielka posiadłość Kleshof została zakupiona przez biskupa Johanna Ernsta von Thun w roku 1690. Architekt Johann Bernhard Fischer von Erlach rozpoczął przebudowę posiadłości w Lustschloss Favorita, lecz po śmierci biskupa w roku 1709, jego następca, Franz Anton von Harrach zaniechał dalszych prac i dopiero kolejny biskup, Leopold Anton von Firmian (który zbudował pałac Leopoldskron), zakończył prace. Później dodano park w stylu angielskim.

Druga wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Orzeł

Adolf Hitler, który mieszkał w swej rezydencji w Berghof, od roku 1938 w pałacu Klessheim urządzał konferencje i przyjmował swych gości.

Na dzień 7 lipca 1944 roku planowano zamach na Hitlera w pałacu Klessheim. W tym dniu Hitler był obecny w pałacu, gdzie odbywała się wystawa broni i nowych mundurów. Jednak niemiecki oficer Helmuth Stieff nie uruchomił bomby.

Orły znajdujące się przy wjeździe do pałacu przypominają o III Rzeszy.

Dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

Schloss Klessheim jest własnością krainy Salzburgerlandu. W okresie zimnej wojny neutralny rząd austriacki przyjmował tutaj gości i urządzał międzynarodowe konferencje. Obecnie znajduje się tutaj kasyno.

Pałac pojawił się w filmie z 1965 roku Wielki wyścig z Jackiem Lemmonem, Tony Curtisem and Peterem Falkiem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Reinhard Medicus: Das höchfürstliche Schloss Favoritta zu Klesheimb und sein alter Park, in: Bastei – Zeitschrift des Stadtvereines Salzburg für die Erhaltung und Pflege von Bauten, Kultur und Gesellschaft. 55 Jg. Salzburg 2006. 1. Folge, S. 10–17.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]