Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach
Symbol zabytku nr rej. A/499/91 z 28.03.1991[1]
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kochcice

Styl architektoniczny

neobarokowy

Rozpoczęcie budowy

1903

Ukończenie budowy

1909

Pierwszy właściciel

Karol Ludwik von Ballestrem

Położenie na mapie gminy Kochanowice
Mapa konturowa gminy Kochanowice, blisko centrum po lewej na dole znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry nieco na lewo znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach”
Położenie na mapie powiatu lublinieckiego
Mapa konturowa powiatu lublinieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach”
Ziemia50°42′16,8840″N 18°41′43,9080″E/50,704690 18,695530

Pałac Ludwika Karola von Ballestrema znajdujący się w miejscowości Kochcice w powiecie lublinieckim w województwie śląskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kochcice i przylegający do nich majątek ziemski zostały nabyte przez Franciszka von Ballestrema na przełomie XIX i XX wieku. Ofiarował je swojemu synowi, Karolowi Ludwikowi von Ballestremowi, na którego polecenie w latach 1903-1909 zbudowano pałac w stylu neobarokowym. Wokół pałacu założono park – od północy w typie angielskim z dwoma zarybionymi stawami i bogatym drzewostanem, a od południa w stylu francuskim. Ponadto zbudowano gorzelnię i stajnię dla 30 koni. Hrabia Ballestrem uciekł z Górnego Śląska w 1945 roku. Pałac trafia w ręce miejscowej ludności i żołnierzy radzieckich, zostaje ograbiony z dzieł sztuki i częściowo zniszczony. Do roku 1952 w pałacu mieścił się ośrodkiem kolonijnym. Do roku 1962 był ośrodkiem szkolenia Kadr Rolniczych.

Czasy współczesne[edytuj | edytuj kod]

Od 20 marca 1963 roku w pałacu funkcjonuje Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacji. Pałac jest zachowany w dobrym stanie. Dyrekcja Ośrodka została nagrodzona w 1992 roku Złotym Medalem Ministra Kultury i Sztuki za utrzymanie przypałacowego parku. W sąsiedztwie parku znajduje się kilka budynków gospodarczych z lat 1902-1903.

Pałac od strony parku angielskiego

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]