Pałac Monserrate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac Monserrate
Palácio de Monserrate
Obiekt zabytkowy nr rej. 72839/4069
Ilustracja
Państwo  Portugalia
Miejscowość Sintra
Typ budynku pałac / willa
Styl architektoniczny Eklektyzm
Architekt James Thomas Knowles
Inwestor Francis Cook
Rozpoczęcie budowy 1858
Właściciel Republika Portugalii
Położenie na mapie Portugalii
Mapa konturowa Portugalii, blisko lewej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Pałac MonserratePalácio de Monserrate”
Ziemia38°47′39″N 9°25′14″W/38,794167 -9,420556
Strona internetowa

Pałac Monserrate (port: Palácio de Monserrate) – duża willa w stylu egzotycznego pałacu, położona w pobliżu Sintry, w Portugalii.Znajduje się w miejscowości São Martinho, leżącej w granicach gminy (port. município) Sintra.

Według legendy w czasach rekonkwisty, krótko po zdobyciu Sintry od Maurów (ok. 1093 r.), król Alfons I Zdobywca kazał postawić tu kaplicę poświęconą Matce Boskiej. Nazwa pałacu i przyległych ogrodów ma pochodzić od kolejnej kaplicy, poświęconej Madonnie z Monserrat, zbudowanej tu przez zakonnika Gaspara Preto w 1540 r., po jego wizycie w sanktuarium Monserrat, niedaleko Barcelony w Hiszpanii[1]. Właścicielem tych terenów był wówczas Królewski Szpital Wszystkich Świętych z Lizbony. Świątynia funkcjonowała do XVIII wieku, na początku którego kaplica została opuszczona. W 1718 r. majątek Monserrate przeszedł w ręce Caetano Melo e Castro, mistrza Zakonu Rycerzy Chrystusa i wicekróla Indii Portugalskich. Poważnie zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1755 r. [2] został w 1789 r. wydzierżawiony zamożnemu irlandzkiemu biznesmenowi, Geraldowi de Visme[3]. Ten zlecił budowę, na miejscu zruinowanej kaplicy, neogotyckiego pałacu, w którym mieszkał przez krótki okres.

W 1794 roku Montserrate podnajął angielski pisarz William Beckford, który odnowił pałac i założył otaczające go rozległe ogrody[2]. W 1809 roku Lord Byron odwiedził to miejsce i opisał je jako „pierwsze i najważniejsze piękne miejsce w Królestwie” w swym pierwszym, wielkim dziele - poemacie dygresyjnym pt. „Wędrówki Childe Harolda[3].

W 1856 roku opuszczoną posiadłość wynajął inny bogaty Anglik, Francis Cook, późniejszy 1. wicehrabia Monserrate. Wkrótce, w 1863 r., kupił ją na własność. Kazał on zbudować obecny, wspaniały pałac w stylu neomauretańskim z elementami neogotyku, którego architektura inspirowana jest m. in. budowlami z okresu Wielkich Mogołów. Kompleks stał się doskonałym przykładem architektury romantycznego historyzmu oraz niezwykłej kreatywności architekta Jamesa T. Knowlesa[3].

Nieruchomość i otaczające ją tereny łowieckie zostały przejęte przez państwo portugalskie w 1949 r.[3]. W 1978 r. Park i Pałac Monserrate zostały sklasyfikowane jako obiekt Dobra Publicznego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b DGPC | Pesquisa Geral, www.patrimoniocultural.gov.pt [dostęp 2020-01-25] (port.).
  2. a b History | Parques de Sintra - Monte da Lua, www.parquesdesintra.pt [dostęp 2020-01-25] (ang.).
  3. a b c d Descrição | Parques de Sintra - Monte da Lua, www.parquesdesintra.pt [dostęp 2020-01-25] (port.).


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]