Pałac Ogińskich w Płungianach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum Sztuki Żmudzkiej
Žemaičių dailės muziejus
Budynek Pałacu Ogińskich – siedziba Muzeum
Budynek Pałacu Ogińskich – siedziba Muzeum
Państwo  Litwa
Miejscowość Płungiany
Adres Parko g.1, LT-90117 Plungė
Data założenia 16 lipca 1994
Dyrektor Alvydas Bakanauskas
Położenie na mapie Litwy
Mapa lokalizacyjna Litwy
Muzeum Sztuki Żmudzkiej
Muzeum Sztuki Żmudzkiej
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Muzeum Sztuki Żmudzkiej
Muzeum Sztuki Żmudzkiej
Ziemia 55°55′05,0″N 21°50′40,4″E/55,918056 21,844556
Strona internetowa muzeum
Budynek stajni

Pałac Ogińskich w Płungianach (lit. Oginskių rūmai Plungėje) – neorenesansowy pałac zbudowany w 1879 w Płungianach przez rodzinę Ogińskich, obecnie mieści Muzeum Sztuki Żmudzkiej.

Historia[edytuj]

Budynek powstał na zlecenie ks. Michała Ogińskiego. Jego projekt sporządził Karol Lorenz lub Friedrich August Stüler. W 1921 w pałacu umieszczono szkołę rolniczą, która w 1934 przeniosła się do sąsiednich Plinksz. Od tego czasu gmach był użytkowany przez wojsko litewskie. Po II wojnie światowej budynek objęło w posiadanie technikum budowlane. W niepodległej Litwie pałac przekształcono w siedzibę Muzeum Sztuki Żmudzkiej (Žemaičių dailės muziejus), które mieści do dzisiaj.

Pałac jest jednopiętrowym budynkiem zbudowanym na planie prostokąta. Na jego tyłach znajduje się dziedziniec z okrągłym basenem i fontanną. Obok budynku zbudowano neogotycką stajnię oraz dwie negogotyckie oficyny. Jedna z nich mieściła służbę pałacową, w drugiej w latach 1873–1902 ulokowana była szkoła muzyczna, w której nauki pobierał m.in. Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1889–1902). Pałac otacza park krajobrazowany z końca XVIII wieku rozlokowany nad Bobrugą, w którym znajduje się oranżeria będąca kopią florenckiego Pałacu Vecchio.

Po II wojnie światowej wystrój wnętrz pałacu nie ocalał.

Bibliografia[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]