Pałac Porfirogenetów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac Porfirogenetów
Ilustracja
Ruiny pałacu Porfirogenetów
Państwo  Turcja
Miejscowość Stambuł
Położenie na mapie Stambułu
Mapa lokalizacyjna Stambułu
Pałac Porfirogenetów
Pałac Porfirogenetów
Położenie na mapie Turcji
Mapa lokalizacyjna Turcji
Pałac Porfirogenetów
Pałac Porfirogenetów
Ziemia41°02′02″N 28°56′25″E/41,033889 28,940278

Pałac Porfirogenetów (gre: τὰ βασίλεια τοῦ Πορφυρογεννήτου, tur. Tekfur Sarayıpałac suwerena) – ruiny XIII w. pałacu bizantyjskiego w Stambule w Turcji.

Pałac ten jest pozostałością Pałacu Blacherny, zbudowanego między XI w. a XIV w. w pobliżu murów miejskich, w dzielnicy Blacherny, w pobliżu kościoła Chora, na jednym z siedmiu wzgórz miasta. Budynek stanowi połączenie różnych technik murarskich i materiałów. Początki budowli sięgają panowania cesarza Anastazjusza I. Znacznie rozbudowali go jednak cesarze Aleksy I i Manuel I z dynastii Komnenów. To właśnie za panowania tej dynastii przeniesiono tu siedzibę władców z położonego na przeciwległym krańcu Konstantynopola Wielkiego Pałacu. Zrujnowany za panowania łacinników ponownie stał się rezydencją cesarską za panowania Paleologów[1]. Od tego czasu pełnił tę funkcję aż do zdobycia Konstantynopola przez Turków. W epoce Bizancjum był znany pod nazwą "Pałac Porfirogenetów", w czasach imperium osmańskiego jako "Pałac Tekfur", służył wówczas jako magazyn, stajnie, fabryka szkła, ceramiki.

Pałac ma prostokątny kształt, ściany zewnętrzne, łuki i obramowania okien są zdobione kamieniem i cegłami. W latach 19551970 pozostałości pałacu zostały odrestaurowane.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W. Ceran [w:] Encyklopedia Kultury Bizantyjskiej, Warszawa 2002, s. 102.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]