Pałac Rájec nad Svitavou

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zámek Rájec nad Svitavou
Obiekt zabytkowy nr rej. 30112/7-574
Ilustracja
Państwo  Czechy
Miejscowość Rájec-Jestřebí
Właściciel Republika Czeska
Położenie na mapie kraju południowomorawskiego
Mapa konturowa kraju południowomorawskiego, u góry znajduje się ikonka pałacu z opisem „Zámek Rájec nad Svitavou”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko centrum po prawej na dole znajduje się ikonka pałacu z opisem „Zámek Rájec nad Svitavou”
Ziemia49°24′34″N 16°38′38″E/49,409444 16,643889
Strona internetowa

Pałac Rájec nad Svitavou (czes. Zámek Rájec nad Svitavou, niem. Schloss Raitz) – zabytkowy pałac, znajdujący się w morawskim mieście Rájec-Jestřebí, w dzielnicy Rájec nad Svitavou (dawniej samodzielnej miejscowości). Został uznany narodowym zabytkiem kultury Republiki Czeskiej.

W miejscu dzisiejszego pałacu, na pagórku określanym jako Hradisko, w XIII lub XIV wieku powstała twierdza, którą w XVI wieku przebudowano na renesansowy pałac. Był on wówczas w ręku rodziny Drnovských z Drnovic. Kolejnymi właścicielami był austriacki ród Roggendorf, który uzyskał zyskał obiekt po małżeństwie z dziedziczką majątku Drnovských. Wreszcie w 1763 roku pałac dostał się w ręce rodziny Salm-Reifferscheidt-Raitz, ostatnich prywatnych gospodarzy w Rájcu. Dokonała ona szerokiej rekonstrukcji obiektu w stylu rokokowego klasycyzmu (określanego też jako styl Ludwika XV lub Ludwika XVI).

W 1945 roku pałac skonfiskowało państwo czechosłowackie na podstawie dekretów Beneša, które już cztery lata później udostępniło zwiedzającym parter budynku. Następnie otwierano w nim Museum moravského krasu, które jednak działało krótko. W kolejnych dekadach trwały wieloletnie remonty wnętrz oraz ogrodów we francuskim stylu. Kaplica pałacowa służyła początkowo kościołowi husyckiemu, później jako magazyn i dopiero od 2002 roku, po rekonstrukcji, można ją zwiedzać.

Rodzina Salm-Reifferscheidt-Raitz wystąpiła po upadku komunizmu o zwrot swojego majątku, jednak na razie jej starania nie przyniosły rezultatów, więc pałac nadal pozostaje w rękach państwa.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]