Pałac Radziwiłłów w Wilnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wejście do pałacu

Pałac Radziwiłłów (litewski: Radvilų rūmai) – późno renesansowy pałac na Starym Mieście w Wilnie, na Litwie. Był to drugi pałac Radziwiłłów pod względem znaczenia i największy w Wilnie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest prawdopodobne, że drewniana rezydencja Mikołaja "Czarnego" istniała w tym samym miejscu, ale obecny budynek został zbudowany na rozkaz Janusza Radziwiłła w latach 1635 do 1653, według projektu Jana Ullricha. Budynek popadł w ruinę po najeździe moskiewskim 1655-1660 i pozostawał w większości zaniedbany przez wieki. Stwierdzono ponadto, zniszczenia podczas I wojny światowej i tylko północe skrzydło pałacu przetrwało. Ostatecznie został odnowiony w 1980 i znajduje się tam dzisiaj pododdział Litewskiego Muzeum Sztuki. Niektóre części pałacu nadal pozostają zrujnowane.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to jedyny pałac renesansowy, który przetrwał i posiada on cechy renesansu holenderskiego, jak również manierystyczne dekoracje rodem z litewskiej architektury renesansowej. Oryginalny układ i symetria elementów konstrukcyjnych była charakterystyczna dla pałaców późnego renesansu francuskiego, przypominającego Pałąc Fontainebleau i Pałac Luksemburski w Paryżu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]