Pałac Rastorgujewa-Charitonowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pałac Rastorgujewa-Charitonowa
Pałac Rastorgujewa-Charitonowa
Pałac Rastorgujewa-Charitonowa
Państwo  Rosja
Miejscowość Jekaterynburg
Typ budynku Pałac
Styl architektoniczny Neoklasycyzm
Architekt nieznany
Michaił Malakow
Rozpoczęcie budowy 1794
Ukończenie budowy 1824
Pierwszy właściciel Lew Rasturgujew
Położenie na mapie Jekaterynburga
Mapa lokalizacyjna Jekaterynburga
Pałac Rastorgujewa-Charitonowa
Pałac Rastorgujewa-Charitonowa
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Pałac Rastorgujewa-Charitonowa
Pałac Rastorgujewa-Charitonowa
Ziemia 56°50′43″N 60°36′40″E/56,845278 60,611111

Pałac Rastorgujewa-Charitonowa w Jekaterynburguneoklasycystyczny pałac budowany w latach 17941824, jeden z najcenniejszych zabytków Jekaterynburga.

Historia[edytuj]

Pałac Rastorgujewa-Charitonowa. Widok w nocy.

Budowę rozpoczęto w 1794 r., na polecenie bogatego kupca jekaterynburskiego i zarazem starowiercę Lwa Rastorgujewa. Oryginalny architekt pozostaje nieznany, ale wiadomo, że w budowie brał udział jeden z wybitniejszych architektów rosyjskich tamtych czasów Michaił Malakow[1]. W 1824 r. pałac po swoim teściu odziedziczył Piotr Charitonow, który rozpoczął rozbudowę posiadłości[2]. Przy pałacu założono także park angielski. Pod pałacem oraz całą posiadłością przebiega kilka podziemnych korytarzy, z którymi związane są różne legendy[3]. Jedna z teorii głosi, że Rastorgujew jako starowierca obawiał się prześladowań religijnych ze strony oficjalnej cerkwi prawosławnej i na wszelki wypadek kazał wybudować pod posiadłością kilka tuneli, które umożliwiłyby mu ucieczkę[3]. Inna teoria głosi, że korytarze te to pozostałości dawnych tuneli mającej łączyć pałac z kopalnią złota należącą do Rastorgujewa[3]. Kolejna legenda dotycząca tych tuneli wiąże się z kolejnym właścicielem, Piotrem Charitonowem. Znany on był z okrutnego traktowania swoich chłopów pańszczyźnianych (tzw. dusz), których to miał zadręczać torturami w piwnicach swojego pałacu[3]. Ostatecznie liczne skargi na okrucieństwa Charitonowa dotarły do Petersburga i w 1837 r. z rozkazu imperatora Mikołaja I Charitonow został oddany pod sąd i skazany na uwięzienie w twierdzy Kexholm[2].

Główny budynek pałacowy zbudowany został na wzniesieniu, na jego fasadzie znajduje się natomiast kolumnada sześciu kolumn doryckich, które formują w ten sposób balkony na pierwszym i drugim piętrze[4]. Połączony jest on z kolejnym skrzydłem pałacowym, za którym znajduje się park angielski[2].

Pałac Rastorgujewa-Charitonowa. Ogród angielski.

Po uwięzieniu i śmierci Piotra Charitonowa trwały nieustanne spory wśród jego spadkobierców o prawo własności do posiadłości. Sprawiło to, że przez większą część XIX stulecia pałac był niezamieszkany[3]. Po przewrocie bolszewickim budynek został znacjonalizowany. W latach dwudziestych odbywały się tutaj spotkania uralskiego Komsomołu. Od lat trzydziestych znany był jako Pałac Młodzieży. Obecnie służy jako ośrodek dla dzieci. W 2000 r. Władimir Putin podpisał dekret o przekazaniu pałacu na cele administracji państwowej, ale wskutek protestów mieszkańców i rodziców z tego pomysłu się wycofano[5].

Przypisy