Pałac Saski w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pałac Saski w Warszawie
(nieistniejący)
Pałac Saski w Warszawie, 1930
Pałac Saski w Warszawie, 1930
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miejscowość Warszawa
Styl architektoniczny neoklasycyzm (1838)
Architekt Adam Idźkowski (1838)
Rozpoczęcie budowy 1666
Zniszczono 1944
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Pałac Saski w Warszawie(nieistniejący)
Pałac Saski w Warszawie
(nieistniejący)
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Pałac Saski w Warszawie(nieistniejący)
Pałac Saski w Warszawie
(nieistniejący)
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pałac Saski w Warszawie(nieistniejący)
Pałac Saski w Warszawie
(nieistniejący)
52,24111°N 21,01139°E/52,241111 21,011389
Pałac Saski w XVIII wieku
Pałac Saski ok. 1890. Widoczny pomnik oficerów-lojalistów poległych w Noc Listopadową, przeniesiony w 1894 na na plac Zielony
Pałac od strony Ogrodu Saskiego, ok. 1895
Zdjęcie lotnicze pałacu Saskiego i okolic z około 1919 roku, patrząc na wschód, widoczny sobór św. Aleksandra Newskiego
Wrzesień 1939, parada wojska niemieckiego
Pałac Saski, wysadzony w powietrze przez Niemców w grudniu 1944
Miniatura Pałacu Saskiego w Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego

Pałac Saski – nieistniejący obecnie pałac klasycystyczny, znajdujący się w Warszawie do 1944 przy dzisiejszym placu marsz. Józefa Piłsudskiego.

Historia[edytuj]

Powstanie pałacu i czasy saskie[edytuj]

Pierwotnie na miejscu pałacu stał dwór Tobiasza Morsztyna. Jego spadkobierca Jan Andrzej Morsztyn wybudował po 1661, w miejscu dworu i części Wału Zygmuntowskiego, piętrowy barokowy pałac z czterema wieżami. Pałac został zakupiony w 1713 przez króla Augusta II, który rozpoczął jego przebudowę ukończoną w 1724[1]. Pracami kierowali Carl Friedrich Pöppelmann i Joachim Daniel Jauch. Przebudowany pałac stanowił jedno z założeń urbanistycznych Osi Saskiej ciągnącej się od Krakowskiego Przedmieścia do Koszar Mirowskich. Od 1716 w Sali Teatralnej pałacu i w amfiteatrze w Ogrodzie Saskim (a także na Zamku Królewskim) odbywały się przedstawienia teatralne – Warszawa nie posiadała wówczas specjalnego budynku teatralnego. Autorem dekoracji pałacu był Louis de Silvestre.

W ramach rozbudowy obiektu przyłączono do obszaru kompleksu pałacowego sąsiadujące rezydencje magnackie – w 1721 została przyłączona posiadłość rodu Sanguszków, przekształcona następnie w pałac Brühla, a w 1726 dołączono rezydencję biskupa Teodora Potockiego, którą później przekształcono w Pałac Błękitny, przeznaczony dla Anny Orzelskiej, córki Augusta II Mocnego. Przebudowa pałacu wraz z kształtowaniem założenia architektonicznego Osi Saskiej przebiegała w 3 etapach: pierwszym – od 1713 do początków lat 20. XVIII wieku, drugim – do śmierci Augusta II w 1733 (z powodów finansowych i politycznych król zmuszony był znacznie spowolnić prace budowlane), i ostatecznie trzecim, kiedy w latach 30. i 40. XVIII wieku August III ukończył przebudowę kompleksu.

Druga połowa XVIII i początek XIX wieku[edytuj]

Po śmierci Augusta III w 1763 pałac utracił status rezydencji królewskiej i podupadł, należąc do kolejnych elektorów saskich, którzy wynajmowali pomieszczenia budynku na biura i mieszkania. 17 kwietnia 1794, podczas Insurekcji Warszawskiej pod Pałacem Saskim od strony wschodniej stoczono z Rosjanami jedną z dwóch największych bitew w stolicy – powstańcy odparli atak silnej kolumny wojsk rosyjskich zmierzającej na odsiecz oblężonemu w pałacu na ul. Miodowej naczelnemu wodzowi armii rosyjskiej Osipowi Igelströmowi.

W latach 1808–1816 pałac Saski był nadal własnością królów Saksonii, jednak gdy na kongresie wiedeńskim Fryderyk August I został zmuszony do zrzeczenia się tytułu księcia warszawskiego, pałac sprzedano rządowi Królestwa Polskiego. Część pomieszczeń przeznaczono na siedzibę Liceum Warszawskiego. Jesienią 1810 w prawym skrzydle pałacu, na drugim piętrze, zamieszkali Mikołaj i Justyna Chopinowie wraz z dziećmi: Ludwiką i Fryderykiem. Ojciec przyszłego kompozytora 1 października 1810 rozpoczął pracę w Liceum Warszawskim jako nauczyciel języka francuskiego. Chopinowie mieszkali w Pałacu Saskim do 1817[2].

W 1817 podjęto próby zmiany charakteru budynku i okołopałacowego założenia krajobrazowego; polski architekt Piotr Aigner przedstawił projekt częściowej przebudowy pałacu i ustawienia alei stu kolumn wzdłuż Osi Saskiej. Do realizacji planów jednak nie doszło, gdyż ówczesny namiestnik gen. Józef Zajączek zrezygnował z przebudowy z uwagi na wysokie koszty finansowe przedsięwzięcia.

Przebudowa po powstaniu listopadowym[edytuj]

W 1837 Adam Idźkowski, magister budownictwa i miernictwa oraz absolwent Oddziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego, opracował na zlecenie nowego właściciela, Iwana Skwarcowa, który nabył pałac od rządu za sumę 115 200 zł, plany przebudowy pałacu. Oprócz niego w konkursie na przebudowę brali udział m.in. Henryk Marconi i Antonio Corazzi. Zwyciężył projekt Marconiego, ale namiestnik Iwan Paskiewicz odrzucił go bez motywacji i zatwierdził projekt Idźkowskiego. Po zniszczeniach, jakich doznał budynek pałacowy w czasie powstania listopadowego w 1830, na podstawie planów Idźkowskiego dokonano w latach 1839–1842 kolejnej przebudowy w stylu klasycystycznym, rozbierając część środkową pałacu i dodając w tym miejscu kolumnadę w stylu korynckim. Zmodyfikowano także oba skrzydła boczne pałacu, dodając m.in. nawiązujące do stylu kolumnady pilastry.

W listopadzie 1841 przed pałacem odsłonięto pomnik siedmiu polskich oficerów, zabitych 29 listopada 1830 przez powstańców za odmowę przejścia na ich stronę, zaprojektowany przez Antonia Corazziego[3].

W latach 1894–1912 na placu wzniesiono monumentalny sobór św. Aleksandra Newskiego z 70-metrową dzwonnicą od strony ulicy Królewskiej[4]. W związku z budową świątyni pomnik z 1841 przeniesiono na plac Zielony[3].

Od 1862 do 1915 pałac Saski zajmowała armia carskiej Rosji – znajdowało się w nim rosyjskie Dowództwo III Warszawskiego Okręgu Wojskowego.

Okres międzywojenny i II wojna światowa[edytuj]

W dwudziestoleciu międzywojennym w pałacu znajdował się Sztab Generalny Wojska Polskiego, utworzony w 1918, a w 1923 przed budynkiem od strony wschodniej ustawiono pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. W 1925 w kolumnadzie pałacu, pod arkadami, odsłonięto Grób Nieznanego Żołnierza. W latach 1930–1937 w Pałacu Saskim mieściła się także siedziba Biura Szyfrów, gdzie po raz pierwszy, w grudniu 1932, złamano kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W 1938 Biuro Budowlane T. Czosnowski i Ska dokonało gruntownego remontu elewacji pałacu[5].

Po kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939, pałac został zajęty przez wojska niemieckie.

Gmach został wysadzony w powietrze przez Niemców po upadku powstania warszawskiego w dniach 27–29 grudnia 1944[6].

Okres powojenny[edytuj]

Odkryte fundamenty Pałacu Saskiego od strony południowej – stan maj 2007
Odkryte fundamenty Pałacu Saskiego od strony północnej – stan maj 2007

Po zakończonej II wojnie światowej komunistyczne władze nie zdecydowały się na odbudowę pałacu, odnowiono jedynie pozostałą po zniszczeniach środkową część, w której w 1946 odsłonięto ponownie Grób Nieznanego Żołnierza. W okresie powojennym kilkukrotnie planowano rozpoczęcie prac rekonstrukcyjnych, jednak do końca PRL nie podjęto żadnych konkretnych działań.

Lech Kaczyński po objęciu stanowiska prezydenta Warszawy wyszedł z inicjatywą odbudowy pałacu Saskiego. W przetargu wybrano projekt i firmę Budimex Dromex SA, mającą odpowiadać za prace przedprojektowe, projektowe i budowlane[7][8]. Na odbudowę miasto wyasygnowało środki w wysokości 200 mln złotych[9]. Podczas prac archeologicznych, związanych z inwestycją, w okolicach Grobu Nieznanego Żołnierza odnaleziono tunel z 1933, który łączył skrzydła pałacowe. Odsłonięto również fundamenty pałacu. Najstarszymi odsłoniętymi elementami były piwnice pałacu Morsztyna. Natrafiono także na relikty studni, kanałów ściekowych i latryn[10].

25 listopada 2006 wykopaliska udostępniono publiczności. Większość fundamentów była jednak zbyt słaba, by na nich budować nową konstrukcję. 17 maja 2007 część piwnic powstałych w okresie od lat 60. XVII wieku do lat 40. XIX wieku została wpisana do rejestru zabytków[11]. Cały pałac miał być gotowy w 2010, a w odbudowanym pałacu swoją siedzibę miał znaleźć ratusz miasta stołecznego Warszawy[12], rozproszony w kilku różnych budynkach na terenie całego miasta. W 2008 prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała o rozwiązaniu umowy z wykonawcą, koszty już poniesione wynosiły 15,6 mln zł. Argumentowano to wpisem odsłoniętych piwnic do rejestru zabytków. Odkryte fundamenty zasypano piaskiem do czasu ewentualnego wznowienia budowy. Środki przeznaczone na odbudowę pałacu prezydent miasta przesunęła na budowę mostu Północnego[13][14].

W trakcie prac archeologicznych prowadzonych w latach 2006 i 2008 zinwentaryzowano ok. 45 tys. obiektów ruchomych, głównie z XVIII wieku[10].

W 2013 powstało stowarzyszenie „Saski 2018”[15]; celem stowarzyszenia jest odbudowa pałacu Saskiego do 11 listopada 2018, na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę[16]. Stowarzyszenie zrzesza wielbicieli Warszawy, a także prawników i archeologów. W celach statutowych Stowarzyszenia znajduje się m.in. nagłaśnianie kwestii odbudowy pałacu Saskiego w mediach, poszukiwanie, dla m.st. Warszawy lub Skarbu Państwa, źródeł finansowania odbudowy Pałacu Saskiego i zagospodarowania placu Piłsudskiego wszelkimi sposobami dozwolonymi prawem, czy organizacja dyskusji publicznych dotyczących możliwości zagospodarowania placu Piłsudskiego i jego okolic[17].

We wrześniu 2014 roku nastąpiła premiera projektu saski360, w ramach którego powstała interaktywna aplikacja multimedialna, pokazująca za pomocą lotniczych panoram oraz wizualizacji nieistniejący obecnie Pałac Saski, w kontekście współczesnej architektury Warszawy[18]. Wizualizacje zostały wykonane według projektu pracowni architektonicznej PBPA Projekt. Zdjęcia lotnicze wykonano z kilku punktów, dzięki czemu użytkownicy mogą zobaczyć wizualizacje pałacu z kilku perspektyw. Aplikacja zawiera także zdjęcia stacjonarne wzbogacone o wizualizacje. Całość tworzy wirtualną wycieczkę, która daje możliwość zobaczenia, jak w krajobrazie dzisiejszej Warszawy prezentowałyby się zabudowania głównego elementu Osi Saskiej, czyli pałacu Saskiego oraz pałacu Brühla i kamienic przy ulicy Królewskiej.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 607. ISBN 83-01-08836-2.
 2. Mariusz Wrona: Fryderyk Chopin. Poeta fortepianu. Warszawa: Świat Książki, 2010, s. 14-15. ISBN 978-83-247-1831-3.
 3. a b Wiesław Głębocki: Warszawskie pomniki. Warszawa: Wydawnictwo „PTTK Kraj”, s. 43. ISBN 83-7005-211-8.
 4. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 638. ISBN 83-01-08836-2.
 5. Słownik Biograficzny Techników Polskich tom IV s. 31-32, NOT Warszawa 1994.
 6. Warszawa Oskarża. Przewodnik po wystawie urządzonej przez Biuro Odbudowy Stolicy wespół z Muzeum Narodowym w Warszawie. Warszawa: maj/czerwiec 1945, s. 20.
 7. Umowa na odbudowę Pałacu Saskiego podpisana – Warszawa – Naszemiasto.pl.
 8. Budimex odbuduje Pałac Saski.
 9. 200 mln zł na odbudowę Pałacu Saskiego.
 10. a b Agata Wójcik. Badania archeologiczne w Warszawie. „Stolica”, s. 48, styczeń-luty 2016. 
 11. Tomasz Urzykowski: Piwnice saskie już są zabytkiem. Gazeta.pl Warszawa, 17 maja 2007.
 12. Tomasz Urzykowski, Pałac Saski w sam raz na ratusz. Gazeta Wyborcza – Stołeczna, środa 23 maja 2007.
 13. PAP: Przygotowania do odbudowy Pałacu Saskiego kosztowały 15,6 mln zł. Gazeta.pl Warszawa, 13 listopada 2008.
 14. Pałac Saski w Warszawie zostanie odbudowany?
 15. Saski 2018
 16. Pałac Saski w Warszawie? Wywiad z przedstawicielami inicjatywy „Saski 2018”[martwy link]
 17. statut stowarzyszenia Saski 2018.
 18. Wirtualna panorama Pałacu Saskiego.

Bibliografia[edytuj]

 • M.M. Drozdowski, A. Zahorski, Historia Warszawy, PWN, Warszawa 1975.

Linki zewnętrzne[edytuj]