Pałac Schmettau'ów we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac Schmettau'ów
Ilustracja
Pałac Schmettau'ów
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Adres ul. św. Mikołaja 7
Typ budynku pałac
Styl architektoniczny barok
Kondygnacje trzy
Rozpoczęcie budowy k. XVII wiek
brak współrzędnych

Pałac Schmettau'ów – dawny pałac miejski znajdujący się u zbiegu ulicy św. Mikołaja Kiełbaśniczej we Wrocławiu.

Historia pałacu i architektura[edytuj | edytuj kod]

Wczesnobarokowy pałac został wzniesiony pod koniec XVII wieku, w miejsce dawnych kamienic[1] lub powstał po gruntownej przebudowie dwupiętrowej kamienicy w 1668 roku, na zlecenie hrabiego Georga von Schmettau[2]. Był budynkiem trzyskrzydłowym, trzykondygnacyjnym, o elewacji horyzontalnej zakończonej w narożnikach boniowaniem. Od strony ulicy Mikołaja, w osi środkowej dziewięcioosiowej fasady znajdował się portal zwieńczony naczółkami, który prowadził do sieni przelotowej. Nad portalem znajdował się herb szlachecki rodu von Schmettau. Drugi podobny portal znajdował się w elewacji wschodniej, od strony ulicy Kiełbaśniczej. Jego widok został uwieczniony na rysunku Henryka Mützla[2]. Budynek pokryty był jednokondygnacyjnym dachem namiotowym z lukarnami z obu stron[1][2].

W 1865 i 1926 roku pałac został przebudowany na reprezentatywną kamienicę zwaną „Domem Luisiana”. Projekt ostatniej przebudowy w stylu modernistycznym wykonał Hermann Wahlich Kamienica, pokryta była płaskim dachem z balustradą, a w osi środkowej od strony ul. Mikołaja posiadała dwukondygnacyjny ryzalit z portalem[2]. Budynek został zniszczony w 1945 roku, a latach 1972–1973 rozebrany. W jego miejsce wzniesiono nowoczesny budynek Renaissance Business Centre[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Harasimowicz 2006 ↓, s. 647.
  2. a b c d Brzezowski 2005 ↓, s. 227.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan Harasimowicz: Encyklopedia Wrocławia. Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006. ISBN 83-7384-561-5.
  • Wojciech Brzezowski: Dom mieszkalny we Wrocławiu w okresie baroku. Wrocław: Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, 2005. ISBN 83-7085-885-6.