Pałac Schwarzenbergów w Pradze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac Schwarzenbergów
Ilustracja
Państwo  Czechy
Miejscowość Praga
Adres Hradčanské námestí 2
Styl architektoniczny renesansowy
Inwestor Jan młodszy Lobkowicz
Rozpoczęcie budowy 2 poł. lat 40. XVI w.
Ukończenie budowy 1567 (prawdopodobnie)
Ważniejsze przebudowy 1710, 1723
Pierwszy właściciel Lobkowiczowie
Kolejni właściciele Rudolf II Habsburg, Petr Vok z Rožemberku, Jan Jerzy ze Švamberka, książę Eggenberg, Adam Franciszek Schwarzenberg, Czechosłowackie Lasy Państwowe, ministerstwo obrony narodowej, Karel Schwarzenberg
Obecny właściciel Galeria Narodowa w Pradze (od 2002)
Położenie na mapie Pragi
Mapa konturowa Pragi, blisko centrum na lewo u góry znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Schwarzenbergów”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko centrum na lewo znajduje się ikonka pałacu z opisem „Pałac Schwarzenbergów”
Ziemia50°05′20″N 14°23′49″E/50,088889 14,396944
Strona internetowa
Widok na Zamek Praski, po prawej pałac Schwarzenbergów
Tylna elewacja pałacu

Pałac Schwarzenbergów[1] ( także: pałac Lobkowiców, czes. Schwarzenberský palác) – renesansowy pałac na Hradczanach w Pradze, Hradčanské námestí 2.

Na miejscu obecnego pałacu znajdowały się wcześniej trzy domy. Dwa z nich spłonęły w 1541, wtedy kupił je Jan młodszy Lobkowicz. Trzeci dom należący do praskiej kapituły zakupił w 1542 Jan Bechyně z Lažan. Od jego córek budynek odkupił w 1565 Lobkowicz. Budowę pałacu rozpoczęto zapewne w drugiej połowie lat 40. XVI w., a zakończono prawdopodobnie w 1567. Ta data widnieje na sgraffito w sąsiednim pałacu Salmów. Budowa przebiegała w dwóch etapach. W drugim (w latach 60. XVI w.) architekt Augustyn Galli wzniósł wschodnie i zachodnie skrzydła. Wówczas pałac przyjął plan litery T.

W 1594 najwyższy ochmistrz Królestwa Czeskiego Jerzy Lobkowicz został skazany za obrazę majestatu. Wówczas pałac przypadł cesarzowi Rudolfowi II. Wkrótce władca oddał go Petrowi Vokowi z Rožemberku w zamian za pałac Rožemberków. Po śmierci Petra Voka budowla stała się własnością Jana Jerzego ze Švamberka. Jego spadkobierca stracił prawo własności za udział w antyhabsburskim powstaniu. W 1624 pałac posiadał jeden z książąt Eggenberg. W 1710 nastąpiła przebudowa według projektu M. Carnevalego. W 1719 budowlę odziedziczył książę Adam Franciszek Schwarzenberg. W 1723 nastąpiła przebudowa według projektu Antonia Erharta Martinelliego. Prace prowadził Thomas Haffenecker.

Od 1908 do II wojny światowej w środku znajdowało się Muzeum Techniki. W 1948 pałac stał się własnością Czechosłowackich Lasów Państwowych, a dwa lata później posiadłość przejęło ministerstwo obrony narodowej, które umieściło w nim Muzeum Wojskowe (cz. Vojenské historické muzeum). W 1998 pałac zwrócono Karelowi Schwarzenbergowi. W 2002 jego właścicielem stała się Galeria Narodowa w Pradze, która w 2008 otworzyła w nim swoją wystawę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski egzonim wprowadzony na 108. posiedzeniu KSNG.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Umělecké památky Prahy. Pražský hrad a Hradčany, Praha 2000.