Pałac Stolbergów we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac Stolbergów we Wrocławiu
Ilustracja
Pałac Stolbergów w Świniarach
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Świniary, Wrocław

Adres

ul. Pęgowska 1

Typ budynku

pałac

Styl architektoniczny

neogotyk florencki

Architekt

Ferdinand Fleischinger

Kondygnacje

trzy

Powierzchnia użytkowa

757 mkw m²

Rozpoczęcie budowy

1845

Ważniejsze przebudowy

1897

Pierwszy właściciel

Bernhard zu Stolberg

Kolejni właściciele

Arthur von Henckel-Donnersmarck (do 1895), Krajowe Gospodarstwo Rolne

brak współrzędnych

Pałac Stolbergów – dawny pałac podmiejski znajdujący się w Świniarach, we Wrocławiu.

Historia pałacu[edytuj | edytuj kod]

Pałac w stylu neogotyku florenckiego został wzniesiony w 1845 [1] roku w miejscu dawnej warowni średniowiecznej, między zasypanym w XX wieku korytem rzeki Widawy a jego bocznego ramienia Młynówką. Jego fundatorem był hrabia Bernhard Joseph von Stolberg-Stolberg (1803-1859), syn Leopolda zu Stolberg i Sophie Charlotte Eleonore von Redern. Pałac został wzniesiony według projektu Ferdinanda Fleischingera, na planie litery "U"; był 3-skrzydłowy, trzykondygnacyjny i posiadał dwie masywne wieże w narożach skrzydła frontowego zakończone krenelażem i płaskim dachem. W późniejszych latach, kolejny właściciel pałacu hrabia Arthur von Henckel-Donnersmarck (1836-1921) pochodzący z karynckiej linii na Wolfsbergu, według projektu Karla Lüdeckego, dobudował kolejne piętro w skrzydle zachodnim zachowując stylistykę budynku[2].

W 1895 roku pałac został zakupiony przez magistrat Wrocławia a w 1897 zaadaptowany na ośrodek dla rekonwalescentów. Zmieniono wówczas m.in. instalacje, klatki schodowe. Projektantem tych zmian był Richard Plüddemann i Friedrich Friese[3]. Cały zespół pałacowo parkowy liczył 3.5 hektara powierzchni.

Po 1945[edytuj | edytuj kod]

Po II wojnie światowej majątek przekształcono w Państwowe Gospodarstwo Rolne, a w pałacu zakwaterowano pracowników. W 2020 roku pałac wraz z całym zespołem pałacowo parkowy liczącym 3.5 hektara powierzchni został wystawiony na sprzedaż za cenę wywoławczą 4696000 złotych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]